Main menu

 

Jak nejlépe připravit dítě na sourozence?

29 Dub 2016

Při očekávání dalšího potomka se rodiče snaží staršímu dítěti pomoci přizpůsobit se situaci, že bude mít brzy mladšího sourozence. Přizpůsobení se staršího dítěte po narození mladšího sourozence nemusí probíhat vždy hladce. Dítě cítí, že v jeho životě nastává změna, že se bude muset dělit o lásku a pozornost rodičů s někým druhým. Aby dítě zvládlo příchod nového sourozence do rodiny, potřebuje ujištění o stále trvající rodičovské lásce. Dítě by mělo vědět, že po narození sourozence nebude odsunuto do pozadí, že miminko není žádná náhrada za něj. Jak dítě přijme zprávu, že do rodiny přibude sourozenec? Je nutné dítě na příchod sourozence připravovat? A jak?

brothers-990692

Jak na to?

Vzhledem k tomu, že každé dítě je jiné, nejde dát jednoznačný návod na to, jak postupovat. Každopádně by mělo dítě být zavčas informováno o budoucím sourozenci. Rozhodně by se nemělo čekat, až po narození miminka, protože náhlá změna poměrů, kterou dítě neočekávalo, by mohla dítě velmi stresovat. Povědět dítěti o tom, že čekáte další miminko, je nutné přizpůsobit věku. Dítě by mělo o očekávání miminka do rodiny vědět dříve, než bude těhotenství na matce viditelné. Ale třeba malým dětem je lepší sdělovat to raději až po třetím měsíci (pro případné komplikace či konec těhotenství). Dítě není nutné zahlcovat přílišnými informacemi. Mnohem lepší je tento fakt sdělit dítěti a povídat si s ním a také odpovídat na jeho otázky. O těhotenství a příchodu sourozence je potřeba mluvit opakovaně, ale není potřeba tomu věnovat dlouhý čas, aby jediné, o čem se s dítětem bavíte, byl očekávaný sourozenec.

Můžete s dítětem procházet rodinné fotky. Na nich si ukazovat, kdo je kdo. A také si povídat, jak když bylo dítě malé, jak jste o něj pečovali, jak jste ho koupali, přebalovali, krmili. A teď že to samé budete společně dělat s mladším sourozencem.

Podle věku dítěte a jeho schopností, jak chápe pojem budoucnosti, s ním můžete mluvit o budoucnosti vzdálenější. Třeba jak bude chodit do školy, že bude učit sestřičku nebo bratříčka abecedu, básničky, jak ho za to bude obdivovat, protože to bude umět a mladší sourozenec ne.

Zapojte dítě do nakupování výbavičky pro miminko nebo při výběru jména. Udělejte z něj toho důležitého, který pomáhá s přípravou. Dítě bude rádo, že může pomáhat a bude se na sourozence těšit.

Pokud budete potřebovat na miminko postýlku, ve které zatím spinká starší sourozenec, nečekejte, až se miminko narodí, ale starší dítě přesuňte na noc do větší postele nebo do vaší postele už několik měsíců před porodem. Dítě si tak nebude tuto změnu spojovat s narozením sourozence. Podobně si počínejte i v dalších záležitostech.

life-862967_1920

Žárlivost

Nejprve dítěti povídejte, jak je miminko v bříšku a pak jak se narodí. Pokud dítě žárlí už na rostoucí bříško tak, že reaguje agresivně či náladově, může být plačtivé apod., může se stát, že po příchodu miminka bude toto dítě jako vyměněné. Nadšené z mladšího sourozence.

Pokud dítě žárlí na svého sourozence, neznamená to, že má špatný charakter ani že zlobí. Je to jen způsob, jakým se dítě vypořádává s novou situací a svou novou rolí. Jediným východiskem je věnovat dítěti dostatek pozornosti, lásky, nechat dítě účastnit při péči o miminko. Zkrátka vše, aby se dítě necítilo odstrčené a nemilované.

Agrese

Někdy může žárlivost přerůst až v agresi. To je velmi nepříjemné. Dítě se projevuje zle, může se zdát, že má zájem jen o to, jak miminku ublížit. I tady pomůže jen dát dítěti najevo, že ho máte stále stejně rádi a věnovat mu dostatek času a trpělivosti rodičů.

Vývojový regres

U některých dětí mohou rodiče pozorovat vývojový regres. Znamená to, že třeba děti, které už nepoužívaly plíny, samy se uměly najíst, povídaly, zpívaly, atd., se najednou ve svých schopnostech vrací daleko zpět. Takové děti se pak dožadují asistence u jídla. Dělají, že neudrží lžíci. Nemluví nebo naschvál šišlají. Začnou se opět počůrávat. Dělají zkrátka vše, aby se podobaly miminku. A rodiče aby jim věnovali více pozornosti. I tento stav odezní, pokud rodiče projeví dostatek lásky a péče.

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia