Main menu

 

Jak předejít zploštění hlavičky u dítěte?

9 Srp 2018

Novorozená miminka mají ještě měkké kosti a jejich lebka se proto může deformovat podle vnějšího okolí. Když miminko v prvních měsících svého života při ležení upřednostňuje jednu stranu hlavičky, pak může snadno dojít k její asymetrii. Zploštění hlavičky není žádná životu nebezpečná vada, ale lze ji předcházet. Jak se dá zploštění zmírnit? Nebo dokonce tomu zabránit?

Zcela symetrickou hlavu nemá žádný člověk. Schválně se na sebe podívejte do zrcadla nebo pozorujte své blízké. Zkuste si vzít něčí fotografii a rozstřihněte ji přesně v půli mezi obočím. Obě půlky pak zvlášť zkopírujte a přiložte k sobě. Budete udiveni, že uvidíte dva různé obličeje! V genech máme dáno, jaké budeme mít uši, zda budeme mít křivé rty či tvar nosu. I tvar hlavy je převážně daný geneticky. U miminek však přibývá další problém s tvarem hlavičky a jejím zploštěním. Když miminko stále leží na jedné straně, může mu hlavička zploštit. Týká se to především temene, které je buď zprava nebo zleva zploštělé. Takové nerovnoměrnosti tvaru hlavy vznikají, když miminko dlouho a často leží na zádech a dívá se jen jedním směrem. Takové jednostranné ležení může vést dokonce ke změnám, jako je posun ucha nebo čela. Čelo na straně zploštění často vystupuje dopředu, zato na druhé straně ustupuje. Ucho na straně zploštění vybíhá dopředu a při pohledu ze shora je vidět celkový asymetrický tvar lebky. Deformace nemá žádný vliv na růst mozku a inteligenci, jde jen o estetickou vadu.

Deformace lebky po porodu

Až ¾ dětí se rodí s lehkou asymetrií lebky nebo obličeje. Aby mohlo miminko bez problému projít porodními cestami, nejsou lebeční kosti srostlé. Lebka se tak může pod tlakem při porodu deformovat. Většina těchto deformit však zmizí spontánně několik dní až týdnů po porodu. Na deformace lebky trpí více předčasně narozené děti a také miminka s vrozeným postižením krčního svalstva. Předčasně narozené děti trpí častěji na plagiocefalii (deformace lebky) z důvodu ještě měkčích kostí. Navíc mají hlavičku vzhledem k proporcím těla výrazně větší a těžší než děti s běžnou porodní váhou, takže nedonošená miminka se učí ovládat svaly nesoucí hlavu daleko obtížněji.

Střídání poloh miminka jako prevence

Ještě v 90. letech 20. století se doporučovalo dávat miminka spát na záda jako prevence syndromu náhleho úmrtí (SIDS). Tím se však objevil další problém – plagiocefalie (neboli zploštění hlavičky). O plagiocefalii se příliš nemluví a řeší se, až když je problém (zploštění hlavičky) viditelný. Přitom miminko, které je vzhůru, by mělo střídat všechny možné polohy a nevyhýbat se ani poloze na bříšku. Tím posiluje krční a zádové svalstvo a naučí se zdvihat a otáčet hlavičku.

Víme, že zploštění vzniká nesprávným pokládáním miminka pouze na záda nebo pouze na jeden bok. Když miminku nestřídáte polohy a necháváte ho spát s hlavičkou otočenou stále na stejnou stranu, hrozí, že dojde k plagiocefalii (ono typické deformování lebky). Lebeční kosti malých dětí jsou totiž velmi měkké a lebeční švy nesrostlé, proto se tvar lebky přizpůsobuje vnějšímu okolí.

První 3 měsíce života miminka je proto u mírných stupňů deformace nejúčinnější polohování. Miminku při spánku otáčíme hlavičku na druhou nezploštělou stranu. Když je vzhůru, dáváme ho často na bříško. Také střídejte strany, na které ho v  dětské postýlce pokládáte. Jestliže to jde, měňte i polohu postýlky nebo kolíbky vůči oknu, protože miminka už v takto raném věku vnímají zdroj světla a otáčí za ním hlavičku. Miminko rozhodně nenechávejte dlouhou dobu v autosedačkách a lehátkách pro miminka a dopřejte mu dostatek času na hraní na bříšku. Postýlku ozdobte hračkami ze všech stran rovnoměrně, aby miminko mělo motivaci hlavičku co nejvíc otáčet.

Prvním varovným signálem zploštění hlavičky může být to, že se miminku vzadu na temeni vytvoří kulatá lysina, i přesto že jinde na hlavičce vlásky rostou. Vytvoření lysinky znamená, že miminko toto místo příliš „namáhá“ a rodiče by měli s dítětem měnit polohy a zásobovat ho novými podněty.

Výbornou prevencí kromě polohování miminka v postýlce je také častá vertikální poloha, tedy ergonomická poloha miminka v šátku.

Hra jako motivace

Před obličejem miminka pohybujeme hračkou. Snažíme se miminko upoutat, aby hračku sledovalo očima a později za hračkou otáčelo hlavičku. Od 3. měsíce by dítě mělo bezpečně držet hlavičku a hračku sledovat i z polohy na bříšku.

Kolem 4. – 5. měsíce života už by rozhodně žádné zdravé miminko nemělo pouze ležet na zádech. Motivujte miminko ke změnám polohy. Dítě už se bude snažit otáčet na bok a na bříško. Miminka se nejlépe k pohybu motivují, když jsou nahá a mají volnost pohybu. Ideálně při přebalování. Využijte těchto chvilek ke hrám a změnám poloh, tím dítě bude zapojovat stále víc svalů.

Léčba plagiocefalie

Při léčbě středního a těžké stupně plagiocefalie se už přistupuje k léčbě. Buď pomocí cvičení Vojtovy metody nebo použití tzv. Kraniální remodelační ortézy, což je taková helmička, která usměrňuje další růst lebky a tím i její tvar. Taková ortéza se vyrábí na míru každému dítěti a jeho individuálním potřebám. Helmičku musí dítě nosit 23 hodin denně (obvykle od 4. měsíce věku, kdy se lebka vyvíjí nejrychleji) a několik měsíců. A ani s touto ortézou není úspěch zaručen.

Přečtěte si také další články o vývoji dětí:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Jak předejít zploštění hlavičky u dítěte?

  1. Pingback: Reflux u dětí | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia