Main menu

 

Jak poznáme, že se klubou první zoubky?

8 Led 2016

Když dětem rostou zoubky, můžeme to vědět dlouho dopředu, ale také to nemusíme ani poznat. Každé dítě je jiné a každé prožívá růst zoubků jinak. Bohužel ne všichni rodiče a jejich děti mají to štěstí, že si děti projdou růstem zoubků bez komplikací. Pro většinu miminek je bolest spojená s růstem zubů nepříjemná. Děti bývají plačtivé, mrzuté, více sliní, mohou trpět nechutenstvím, mohou mít zvýšenou teplotu. Dítě bude chtít do všeho kousat, aby bolavým dásním trochu ulevilo.

Zárodky zoubků se utváří už v době, kdy je dítě v děloze (ve 2. trimestru). Po narození jako první rostou dolní zoubky a teprve potom následují horní zoubky. Zoubky (mléčný chrup) začínají dětem růst obvykle kolem 6 měsíců. Některým dětem může první zoubek vyrůst už kolem 3 měsíců, jiným až v roce. Růst mléčných zubů trvá až do přibližně 3 let. Růst zoubků nemá nic společného s psychickým ani fyzickým vývojem dítěte.

uvod_test2

Jak poznáme, že se klubou zoubky?

 • Prořezávající se zoubky poznáme podle zduřených a zarudlých dásní, které se zanedlouho změní v malé tvrdé bílé bouličky. Rodiče si většinou všimnou malého hrbolku na dásni. Někdy se může na dásničce vytvořit malá modřina či podlitina.
 • Tvářička může být zarůžovělá a teplejší na té straně, kde se zoubek klube.
 • Děti mnohem víc sliní.
 • Děti hůř spí.
 • Mohou mít řidší stolici či průjem.
 • Trpí nechutenstvím, méně jí a pijí.
 • Mohou být dokonce víc zahleněné a mít rýmu.
 • Pozorovat můžeme zvýšenou teplotu.
 • U starších dětí si můžeme všimnout, že při prořezávání zoubků jako by se vrátily ve vývoji o krok zpět.
 • Dítě má potřebu něco kousat a ožužlávat. Ulevuje si tím od bolesti.
 • Při prořezávání zoubků je dítě vyvedeno z rovnováhy. Je neklidné a podrážděné. Způsobené je to tím, jak ostré hrany zoubků tlačí do dásní. Nejhorší to bývá u prvních zubů, kdy tento pocit děti ještě neznají.
 • Potom se tyto problémy mohou objevit zejména u stoliček, protože jsou velké.

Jak ulevíme od bolesti?

Obklady – Chladivé obklady čelistí pomohou zmírnit bolest. Několikrát za den přiložíme asi na 5 minut kapesník namočený ve studené vodě.

Kousátka – Kousací kroužky a hračky, které se dají vychladit do lednice a pak se dají na kousání dítěti. Uvnitř kousátek je gelová náplň, která udrží déle nižší teplotu. Někerá kousátka jsou naplněna vodou. Kousátka dejte vychladit do ledničky, nikdy ne do mrazáku. Mohla by se roztrhnout.

Dudlík – Děťátku neodpírejte dudlík. I ten mu při prořezávání zoubků pomůže od bolesti. Zaměstná tak zduřené dásničky a sání dítě uklidní.

Masáž dásní – Bolavým dásním ulevíte jemnou masáží.

Šalvěj – Děťátku potírejte dásně čajem nebo tinkturou ze šalvěje.

Gely – Na trhu jsou speciální gely na prořezávání zoubků. Bolestivé místo stačí potřít a dásničce by se mělo do několika minut ulevit. Gely obsahují lokální anestetikum a antiseptikum.

Dostatek tekutin – Dítěti dávejte hodně pít, aby nahradilo tekutiny, které ztratí sliněním.

Léky – Když už je to zlé, můžete použít léky na utlumení bolesti (paracetamol, ibuprofen).

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia