Main menu

 

Jak pečovat o dětský nosánek, dětská ouška a nehty?

22 Srp 2017

Péče o nosánek, ouška i nehtíky miminek se může zdát složitá, když se člověk podívá na to malé stvoření. Bojí se, aby mu neublížil. Jak správně a bezpečně pečovat o dětský nos, uši a nehty?

Péče o dětský nos

Nos nevyžaduje žádné pravidelné čištění. Ten se čistí, jen když je to potřeba. Většinou jen při rýmě. Na čištění nosánku není vhodná vata, protože pak uvnitř dírek zůstávají chloupky, které by mohly dítě dráždit. Ideální je buničina nebo gáza. Použít se dají i vatové tyčinky určené pro děti. Jsou to ty se zesílenými konci, které slouží k tomu, aby se zamezilo hlubšímu průchodu do nosánku či oušek. Při čištění tyčinku nejprve namočte do vody nebo do fyziologického roztoku. Fyziologický roztok se dá sehnat v lékárně pod různými názvy.

Při čištění nosánku dítě držte zezadu za hlavu a jemně nos vyčistěte. V žádném případě se nesnažte dostat příliš hluboko. Při rýmě takto nos dítěti nečistěte.

Pokud má děťátko rýmu, použijte odsávačku hlenů a přípravky na zvlhčení sliznice. Když je v místnosti suchý vzduch, miminko při spánku chrápe nebo má v nosních dírkách zaschlé nečistoty, můžete použít opět fyziologický roztok tak, že jej nakapete do obou nosních dírek. Suchý vzduch v místnosti zvlhčete třeba mokrou osuškou na topení nebo mokrým prádlem na sušáku, ať se dítěti lépe dýchá.

Péče o dětské uši

Uši mají samočistící schopnost, proto nevyžadují žádnou speciální péči. Stačí je jednou týdně zbavit vnějších viditelných nečistot. Žádné hloubkové čištění se nedoporučuje ani u miminek, ani u větších dětí. Při čištění zevního ústí zvukovodu postupujeme velmi opatrně. V žádném případě se nesnažte vyčistit zvukovod uvnitř. Na co však nezapomeňte, je čištění prostoru mezi hlavou a ušním boltcem, tam se může hromadit oloupaná kůže.

Při čistění oušek postupujte tak, že nejprve po koupání ouška vysušte dětskou osuškou. Potom můžete použít buničinové čtverečky. Čtvereček poskládejte a z ouška vytřete vodu po koupání. Nezajíždějte příliš hluboko. Použít se dají také dětské vatové tyčinky s rozšířenými konci.

Péče o dětské nehty

Novorozenci by se v prvních týdnech života nehty stříhat neměly. Novorozenec má nehtíky ještě měkké a hrozí riziko poranění. Jestliže má miminko nehtík zatržený, můžeme použít pilníček.

Miminku nehtíky rostou poměrně rychle a pokud má dlouhé nehty, může se ošklivě poškrábat v obličeje nebo vám při kojení způsobovat na prsou nepříjemné škrábance. Po šestinedělí už můžeme pomalu začít nehty stříhat. Nejlépe nůžkami se zaoblenou špičkou a v době, kdy miminko usíná v náručí, nebo když už spinká. Stříhat nehtíky miminku za bdělosti bude obtížné, protože miminko s rukama mává, hýbe a rozhodně nedrží.

Na stříhání dětských nehtíků se prodávají speciální rovné nůžky s kulatou špičkou. Použít se dají samozřejmě i klasické nůžky na manikúru, které předem vydezinfikujete.

Nehtíky na rukou stříhejte rovně nebo lehce dokulata. Pozor na ostré kraje nehtíků, které by mohly při rovném stříhání zůstat. Těmi by se miminko mohlo poškrábat. Nehtíky na nožičkách není nutné stříhat tak často. Stříhají se rovně, aby se předešlo zarůstání. Při stříhání buďte opatrní, abyste neporanili kůži v okolí nehtu.

Přečtěte si i další články:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia