Main menu

 

Jak oblékat děti v podzimních dnech?

16 Zář 2016

S chladnými podzimními dny mnoho maminek zkracuje čas strávený s dětmi venku. Bojí se, aby se děti nenachladily, aby nezmokly, aby jim nebyla zima. Avšak i chladné podzimní dny, pokud je dítě dobře oblečeno, je v teple a suchu, jsou pro pobyt venku vhodné. Děti pobyt venku milují a ve většině případů jim déšť a sychravé počasí vůbec nevadí. Rozhodně není dobré držet děti doma. Naopak. Dopřejte jim dostatek čerstvého vzduchu.

autumn-275920_640

Jak oblékat miminka?

Pokud máte doma miminko, s vrstvami oblečení to nepřehánějte. Platí pravidlo, že miminku oblékáme o jednu vrstvu víc, než máme my. Vždy je lepší volit více tenkých vrstev, než jednu silnou vrstvu. Základem oblečení u miminek je body, dupačky nebo punčocháčky, pak mikina či svetřík a vrchní vrstvu tvoří bunda nebo overal. Jestliže je miminko pod silnou dekou nebo již ve fusaku, odeberte vrchní vrstvu (bundu). Nezbytnou částí je v podzimních dnech čepice nebo kukla.

Jak oblékat batolata a větší děti?

Aby si děti mohly v přírodě, na zahradě, zkrátka venku, vesele hrát a dovádět, měly by být vybaveny takovým oblečením, ve kterém je jim příjemně. Takové oblečení by nemělo profouknout a promoknout a mělo by dobře odvádět vlhkost. Stejně jako u miminek je lépe oblékat více tenkých vrstev. Spodní vrstvu tvoří trička, nátělníky a punčocháče. Další vrstvou jsou mikiny, svetry a kalhoty. A vrchní vrstvou je nepromokavá bunda. Dětem, které již samy chodí, oblékejte stejný počet vrstev jako máte vy.

Pro větší děti jsou dnes moderní bundy ze softshellu, což je velmi kvalitní materiál vhodný právě na podzimní dny. Softshell vyniká nepromokavostí a tepelnou izolací a je navíc i prodyšný. U nepromokavého oblečení je důležitým údajem vodní sloupec a prodyšnost. Vodní sloupec říká, kolik milimetrů vody zvládne látka zadržet, aniž by došlo k prosáknutí. Prodyšnost nám říká, kolik gramů vodní páry se dokáže z látky odpařit za 24 hodin. Do deště jsou ideální kalhoty a bunda z pogumovaného materiálu.

Děti, které samy chodí, by měly být v podzimních dnech, kdy bývá šero, mlhavo a brzy tma, dobře viditelné, proto by kalhoty a hlavně bundy měly obsahovat reflexní prvky. Jde o bezpečí a nepřehlédnutelnost v dopravě. Pro děti není vhodné tmavé oblečení bez reflexních prvků. Dnešní trh nabízí množství dětského oblečení ve veselých barvách. Barevné oblečení dětem sluší a reflexní prvky je ochrání při snížené viditelnosti v šedi podzimních dnů.

Vrstvení neboli cibulový princip

Všichni víme, v čem tento princip spočívá. Jde o několik vrstev oblečení, které může dítě postupně odkládat nebo přidávat, vždy podle počasí. První vrstva slouží k odvádění vlhkosti od těla. Pot by neměl zůstávat na pokožce dítěte. Vhodné je funkční prádlo, na rozdíl od bavlny, která se lepí na kůži. Střední vrstva by měla zahřát a také nezadržovat vlhkost. Ideálním materiálem je fleece nebo vlna. A třetí vrstva má být nepromokavá a neměla by profouknout od větru. Avšak i tato vrstva by měla umožnit odchod vlhkosti, aby se dítě nezapařovalo.

Na kontrolu, zda není dítě přehřáté či podchlazené, sáhněte dítěti na krk, případně na horní část zad. Když je dítě zpocené, je mu příliš horko. Podle chladných rukou se neřiďte. To není určující faktor. Dítě může mít ruce chladné, ale zimu mu není.

Vhodná obuv

Do sychravého počasí je důležité volit nejen vhodné oblečení, ale i obuv. Nejdůležitější je zvolit správnou velikost s dostatečným nadměrkem, botu s kulatou špičkou, aby dítě mělo dostatek prostoru pro prstíky a lehce ohebnou podrážkou pro lepší chůzi. Z hlediska materiálu je vhodná obuv kožená anebo membránová. Membrána zabrání proniknutí vody dovnitř boty. O kožené i membránové boty je nutné vhodně pečovat správnou a kvalitní impregnací. Kromě bot je třeba vybrat kvalitní ponožky.

Pro děti jsou nezbytné samozřejmě i holínky, ve kterých si dítě může hrát v mokré trávě a především v loužích. Holínky by měly být protiskluzové s kvalitní podšívkou, která odvede vlhkost.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia