Main menu

 

Jak na zvracení a průjmy u kojenců?

3 Čvn 2016

Zvracení a průjem je ve většině případů příznakem nějakého infekčního onemocnění trávicího traktu, tzv. gastroenteritidy. Zvracení a průjmy jsou způsobovány viry,např. rotaviry, adenoviry, také bakteriemi, např. salmonella, campylobacter a vzácně parazity, např. lamblie. Během takovýchto onemocnění dítěti hrozí dehydratace, která je způsobena ztrátami tekutin a iontů při zvracení nebo průjmovité stolici. Čím je dítě mladší, tím je zvracení a průjem pro něj nebezpečnější. Proto jsou kojenci nejohroženější skupinou. Kojenců se také v souvislosti se zvracením týká onemocnění – pylorostenosa, invaginace, zánět slepého střeva, meningitida. Zvláště u kojenců hrozí rychlé odvodnění, neboli dehydratace.

baby-303068

Dítě při dehydrataci má propadlé oči, suché sliznice, je spavé a unavené. U závažných případů je nutné kojence hospitalizovat a tekutiny, ionty a glukózu podávat nitrožilně. Pokud je průběh méně závažný, a to ve většině průjmových onemocnění, je možná léčba v domácím prostředí. Pokud trvá průjem nebo zvracení déle než tři dny, je třeba tento stav konzultovat s lékařem. Jak pomoci dítěti při průjmech a kojení? Nejlépe dietními opatřeními a také léky.

Dieta

Dítěti podávejte potraviny, které nezatěžují střevo. Strava by měla být snadno stravitelná, chutná, dostupná.

Kojené děti během léčby stále kojíme. Kojenci, které jsou krmeny umělými mléky, dále krmíme umělými mléky, které zpočátku kombinujeme s rýžovým odvarem. Někdy se doporučuje 1 den umělé mléko nahradit rýžovým odvarem. Rýžový odvar se připraví tak, že jednu polévkovou lžíci rýže vaříme v 1 litru kojenecké vody asi hodinu. Odpařenou vodu vždy doplnit na 1 litr. Poté rýži přecedit a vzniklý odvar použít k přípravě mléka. Existuje i možnost použití kvalitní dietního mléka se sníženým obsahem laktózy, které je k dostání v lékárnách. Toto mléko je určené nekojeným dětem od 3. měsíce.

Jestliže již dítě přijímá příkrmy, podáváme dietnější příkrmy s mrkví, brambory, rýží, banán, rýžovou kaši. Především vynechat stravu s vysokým obsahem tuků a disacharidů. Vhodná je mixovaná strava.

Důležitý je dostatečný příjem tekutin. Výlučně kojenému dítěti, není nutné podávat další tekutinu, pouze častěji přikládat k prsu, případně ke kojení přidat tekutiny ve formě slabého čaje přislazeného glukopurem. Dítěti na umělém mléce zpočátku podávejte výhradně rýžový odvar a čaj. Dítěti, které již pije jiné tekutiny než mléko, můžeme dát slabší černý čaj, který je možné lehce přisladit, minerální vodu. Tekutiny mají být vychlazené na pokojovou a nižší teplotu. Teplé tekutiny dráždí na zvracení. Při podávání tekutin je lepší podávat po malém množství a častěji (po lžičkách), dítě tak tekutiny lépe udrží a nevyzvrací.

baby age of 1 year don't want to eat

Léky

Pokud se jedná o běžné průjmové onemocnění, není nutné podávat zvláštní léky. Většinou stačí jen dietní opatření a zajištění dostatku tekutin.

Pokud chcete kojenci pomoci léky, raději se poraďte s lékařem. Léky, které zkracují dobu příznaků, jsou podpůrné a patří mezi ně probiotika. V lékárně mají širokou škálu různých kapek, sirupů atd. K zahuštění stolice se často užívá čištěný jíl (Smecta). Některé děti však tyto léky odmítají. Při bolestech bříška můžeme použít protinadýmavé kapičky.

Při bolestech bříška nikdy nepodávejte bez porady s lékařem léky proti bolesti, které by mohly zakrýt např. zánět slepého střeva.

Dále jsou v lékárnách ke koupi rehydratační iontové roztoky. Ty nahrazují ztrátu solí a vody. Roztoky jsou dětmi dobře přijímány. V ČR je na trhu volně prodejný rehydratační roztok „Kulíšek“.

Vždy se řiďte stavem dítěte. Sledujte počet a vzhled stolic. Pokud budete mít jakékoliv pochybnosti, pokud se znovu objeví průjem nebo dítě začne zvracet, ihned se obraťte na pediatra.

S pozdravem a přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Literatura: Bolesti břicha a jiné břišní obtíže u dětí I: rady rodičům / Miluše Sedláčková

Průjmová onemocnění vyvolaná rotaviry / Petr Pazdiora, Jana Táborská

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia