Main menu

 

Jak na malého vzteklounka

25 Led 2018

Milujete své dítě a jste přesvědčená, že pro něj skočíte i do pekla. Ale někdy s našimi malými miláčky můžeme zažít pěkně horké chvíle a skutečné peklo na zemi. Umíte si to představit? Ano, jsou to ty okamžiky, kdy našeho potomka přepadne zuřivost a vztek. A nejvíce pestré to bývá na veřejnosti. Každá z nás to, myslím, zažila nebo zažije, a pak by nebylo od věci schovat hlavu někam do písku. Co bychom v těchto případech daly za dobrou radu… Jak na ně, když je přepadne vztek? Máme pro vás pár zajímavých rad.

Vztek je přirozená součást jeho vývoje

Psychologové jsou názoru, že záchvaty vzteku, které se u dětí objevují kolem roku a půl a mohou trvat až do nástupu do školy, jsou normálním vývojovým stupněm. My rodiče jim nezabráníme, ale je na nás, jak často je budeme společně zažívat, jak budou silné a jak je budeme řešit. Malé dítě nedokáže reagovat na některé situace jinak než projevem frustrace. Zároveň se snaží vybudovat si svou identitu a vydobýt postavení v rodině, a to je pro křehkou dětskou psychiku opravdu velký úkol.

Proto tedy, když se dítě začne vztekat, neberte jeho vzdor a vztek osobně. Dítě občas potřebuje sdělit své negativní pocity nebo svůj nesouhlas a jinak než vztekáním to vyjádřit neumí. Co však dělat, když už je vztekání dítěte na každodenním pořádku a je neúnosné?

Pochopit a obejmout

Ukažte svému vzteklounovi, že plně chápete jeho obavy či potřebu. Mluvte na něj v klidu a nekřičte. I když zůstat v klidu je v těchto situacích někdy nadlidský výkon, křikem jen jeho vztek zesílíte a dítě bude mít pocit, že křikem se řeší nepříjemné situace. Dejte mu najevo, že víte, že to či ono je pro něj těžké a obejměte ho. Obětí skutečně léčí a dítě dostane to, co právě ve chvílích, kdy nedosáhne svého, potřebuje – vaši pozornost a lásku.

Vaše náruč také pomůže ve chvílích, kdy už se dítě bude při vztekání dusit. Zkuste ho pevně obejmout a nepouštět, dokud se neuklidní. V nejhorším případě pak může pomoci studená sprcha.

Odveďte jeho pozornost

Tento způsob bývá jeden z těch nejjednodušších a nejrychlejších. Snažte se dítě rozptýlit tím, že jeho pozornost zaměstnáte něčím zajímavým, například upozorněním na hezký obrázek či činnost jiného člověka. Nebo mu dejte do ruky nějaký předmět, který ho v tu chvíli zaměstná. Berte si z domu nějakou věc, kterou má rádo nebo hračku, která ho dokáže zabavit. Budete překvapeni, jak to někdy zabírá.

Zkuste ho rozesmát

Další zajímavou metodou, jak zvládnout vztek dítěte je zkusit ho rozesmát. I psychologové radí, že někdy může pomoci odvést pozornost od problému nebo celou situaci obrátit v humor. Smích také léčí, a tak pokud se nám podaří dítě rozesmát, máme vyhráno a je po vzteku. Dítě potřebuje vědět, že i když mu v této chvíli nedovolíme to, co zrovna chce, tak i přesto ho máme rádi a stojíme při něm.

Nechte ho vyvztekat

Kde není diváků, není herců. Pokud víte, že již brzy pohár vaší trpělivosti přeteče, tak prostě dítě nechce vyvztekat o samotě. Bude vědět, že vztekání mu k ničemu není a brzy ho to přejde. Chce to sice chvíli čas a obrnit se, ale půjde to a malý nezbeda se uklidní.

Chce to trpělivost

Víte-li, že by šlo vyhnout se konfliktu s dítětem a předejít tak vztekání, zvolte kompromis a obrňte se trpělivostí. Například pokud chce dítě do školky s sebou nějakou hračku a vy mu domlouváte, že to nepůjde, tak mu třeba slibte, že si ji může vzít do batůžku, ale nechá ji v šatně. Pokud budete dané rozpory řešit kompromisem, vyjdete z nich vítězně a bez vztekajícího se dítěte. Také vás to uklidní, když budete situaci řešit bez hádky.

Tresty v takových chvílích rozhodně nejsou namístě. Spíše by celý spor více vyhrotily. I když to tak nevypadá, během vztekání je batole velmi křehké. V tomto velice složitém období naopak potřebuje lásku, bezpečí a bezpodmínečné přijetí svými rodiči.

Přečtěte si také další články na téma výchova dětí:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Zdroj: P. Říčan, D. Krejčířová a kol.: Dětská klinická psychologie, https://www.maminka.cz a http://styl.instory.cz/

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Jak na malého vzteklounka

  1. Pingback: Nejčastější chyby rodičů. Poznáváte je? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia