Main menu

 

Jak dlouho by děti měly spát?

27 Led 2016

Pro regeneraci mozku a celého těla dítěte je spánek nezbytný. Spánek ovlivňuje fungování žláz, které produkují hormony, má vliv na správnou funkci imunitního systému a ovlivňuje pružnost nervových spojení. Zkrátka, děti by měly mít kvalitní spánek, jak v noci, tak ve dne, protože je důležitý pro správný a zdravý vývoj.

Některé děti jsou spavé, jiné musíme složitě uspávat a ke spánku je doslova nutit. Tak jako je každé dítě originál, tak i spánkový rytmus má každé dítě individuální. Jak dlouho by měly děti spát, aby to pro jejich vývoj bylo dostačující?

Baby girl sleeping in a cot with pacifier and toyPotřeba spánku se s růstem miminka zkracuje. Stejně tak se snižuje počet denních spánků. Následující tabulka ukazuje, kolik hodin spánku děti v určitém věku potřebují.

Věk dítěte Spánek celkem (noční i denní)
novorozenec 16 – 20 hodin
1 měsíc 15 – 16 hodin
3 měsíce 15 hodin
6 měsíců 14 – 15 hodin
9 měsíců 14 hodin
12 měsíců 13 – 14 hodin
18 měsíců 13 – 14 hodin
2 roky 13 hodin
3 roky 12 hodin

Novorozenec

Novorozené miminko obvykle prospí většinu dne. Pár dnů až týdnů po porodu dítě buď spí, nebo se kojí. Dnes se již nedoporučuje novorozence budit kvůli krmení. Výjimku tvoří miminka s novorozeneckou žloutenkou, které jsou více spavá.

Miminko nerozlišuje den a noc. Ze začátku se musí rodiče novorozenci zcela přizpůsobit. Avšak již od začátku by si mělo miminko zvykat na rozlišování nočního a denního spánku. V noci klid, tma, ve dne světlo, běžný domácí ruch, apod.

Důležité je hned po narození miminka dodržovat rituály, které se spánkem souvisejí. Tyto rituály dítěti navodí předspánkovou atmosféru. Jsou to uklidňující činnosti jako koupání, masáž, tlumené světlo, převléknutí dítěte do pyžamka, kojení či krmení, houpání, zpívání,… Všechny tyto rutinní činnosti by měly být prováděny každý den ve stejnou dobu. Říká se, že půlhodina před spaním má být relaxační.

Newborn girl

Miminko 1 – 4 měsíce

Miminko si pomalu začíná zvykat na rozdíl mezi dnem a nocí. Potřeba spánku se pomalu snižuje. Dítě vydrží přes den déle bdělé. Miminka do asi 3 měsíců by neměla být vzhůru přes den déle než 2 hodiny v kuse.

Miminko 4 – 6 měsíců

V tomto období miminko naspí za celý den asi 14 – 15 hodin. V této etapě se upevňuje noční a denní spánek. V noci dítě prospí asi 10 hodin, s krátkými přestávkami na kojení či krmení. Přes den dítěti většinou stačí 2 – 3 spánky.

Miminko 6 – 12 měsíců

Od půl roku děti naspí asi 13 – 15 hodin za den. Zhruba od 6 měsíců děti nemusí vyžadovat noční krmení (týká se to především nekojených dětí), mohou tedy prospat celou noc v kuse. Kojené děti se nočního kojení obvykle dožadují vícekrát za noc. Ale opět je to velmi individuální.

Kolem prvních narozenin dítěti začíná obvykle stačit jen jeden poobědový spánek. Jsou děti, které však přes den stále potřebují dva spánky.

Dítě 1 – 3 roky

Počet hodin spánku za celý den je obvykle 12 – 14 hodin. Rytmus spánku se již kolem 1 roku začíná podobat spánku starších dětí a dospělých.

spánek

Nedostatek spánku

Nedostatek spánku u dětí se obvykle projevuje tím, že je dítě náladové, podrážděné, unavené přes den. U starších dětí se projevuje nedostatek spánku tím, že usínají při jízdě autem. Při usínání jsou děti neklidné, dlouho trvá, než usnou, v noci se často budí. Děti, kterým chybí spánek, mohou být emočně labilní, lítostivé, plačtivé, úzkostné, mohou mít horší školní prospěch. Správný spánkový režim dítěte je důležitý pro klid a pohodu celé rodiny.

Některé děti vypadají, že spánek nepotřebují. Opak bývá pravdou. U těchto tzv. dráždivých dětí se rodiče domnívají, že dítě nechce jít ještě do postýlky. Když jdou však spinkat ještě před tím, než se projeví neklid, motorický nepokoj, rozjívenost, obvykle lehce usnou a klidně spinkají. Jakmile už je nepokojná fáze, usínají ztěžka a neklidně spí.

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Jak dlouho by děti měly spát?

  1. Pingback: Na co by si měli dát pozor novopečení rodiče? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia