Main menu

 

Jak dětem pomoct od rýmy

23 Srp 2016

Každého z nás během roku občas postihne rýma. My velcí si s ní umíme poradit smrkáním, ale miminka ještě smrkat neumí. Těm musíme pomoci odsávačkou hlenů. Batolátka už se mohou samostatnému smrkání učit. Ovšem kdy je ten správný čas naučit dítě smrkat? A také jak na to?

kid cleaning nose with tissue isolated on white

Běžná rýma bývá projevem akutní respirační infekce. Projevuje se zvýšenou tvorbou hlenu v nose Hlen bývá průhledný, vodnatý, později houstne a obtížně se vyprazdňuje. Vlivem bakterií může měnit barvu do zelena. Ve většině případů rýma během týdne ustoupí. Během rýmy je důležitá nosní hygiena. Děti, které zvládají smrkání, musí smrkat. Potíž s rýmou mají však kojenci a batolata, která ještě smrkat neumí.

Děti při rýmě dýchají většinou ústy, a to velmi nápadně. Kojenci mají potíže při sání z prsu nebo z láhve.

Při rýmě je zároveň potřeba dodržovat určité zásady. Jako je zvlhčování vzduchu, zejména v noci. Ukládání dítěte do zvýšené polohy, aby se nosní sliznice nepřekrvovala a méně otékala. Používat se mohou i léky, buď různé solné roztoky na zlepšení stavu nosní sliznice, nebo anemizační kapky, které se však nemohou používat dlouho, aby nemohly poškodit nosní sliznici.

U malých dětí se může rýma komplikovat zánětem středouší, což je spojeno s velkou bolestivostí a prvotní příčinou bývá špatná průchodnost nosu. Proto je nutné kojencům odsávat a starší děti naučit správně a efektivně smrkat.

Jak vybrat správnou odsávačku?

Na odstraňování hlenů z nosu kojenců a batolat se používají odsávačky.

Hadičková odsávačka – je vyrobena z průhledného plastu. Má dvě hadičky, které jsou napojeny na nádobku, ve které se zachytává odsátý sekret. Jedna hadička má modrou koncovku (ta se vloží do úst rodiče a potáhne vzduch) a druhá hadička má zaoblené ukončení (ta se vloží miminku do nosu). Po použití je vždy nutné všechny díly vypláchnout tekoucí horkou vodou a nechat uschnout.

Podtlaková balónková odsávačka – je založena na principu podtlaku. Bývá to kuželovitá nebo válcovitá plastová nádobka, která má na vrcholu malý otvor. Rukou se stiskne nádobka a otvor se vsune dítěti do nosní dírky. Poté se povolí stisk nádobky a vzniklým podtlakem se hlen z nosohltanu posune ke vchodu do nosní dutiny. Tento úkon se musí opakovat několikrát, aby se podařilo hlen nasát až do nádobky.

3119_0a

Odsávačka na vysavač – ta je v současnosti velmi oblíbená. Odsávání pomocí této odsávačky je šetrné. Nástavec na vysavač je vyroben tak, že není nutné zavést jej hluboko do nosu. Má samoregulaci, takže přebytečnou sílu upustí. K dostání jsou tyto odsávačky v lékárnách a zdravotnických potřebách. Stejně jako u balónkové odsávačky je odsávačka na vysavač založena na bázi podtlaku. Díky výkonu vysavače je tento podtlak daleko účinnější. Proto lze bez námahy odsát i zadní rýmu z nosních dutin a nosohltanu. Odsávačky se lehce udržují v čistotě, protože jsou rozložitelné na několik dílů, které lehce vymyjeme horkou vodou nebo sterilizujeme. U odsávačky na vysavač převládají výhody, avšak má i jednu nevýhodu, a tou je hlučnost vysavače. Dítě si po častém odsávání může zvuk vysavače spojit s nepříjemným odsáváním.

1721_0aBateriová odsávačka – je malých rozměrů a vejde se lehce do ruky. Díky bateriím je vhodná na cesty. Má tichý provoz, je vodotěsná a lehce se čistí.

Kdy a jak naučit dítě samostatnému smrkání?

Naučit dítě smrkat je možné již kolem prvního roku – roku a půl života. Je to doba, kdy se děti velmi ochotně a s nadšením učí nové věci. Většinou nápodobou. A tak rodiče ukazují, jak se „foukne nosem“, a děti s nadšením napodobují. Toto období je však záhy vystřídáno období vzdoru, kdy naopak dítě nechce dělat to, co se po něm chce. To je potom velmi obtížné naučit dítě smrkat.

Další vhodnou dobou k nácviku smrkání je doba, kdy dítě samo udrží cíleně kapesník u nosu. Jakmile dítě rozumově i manuálně zvládne držet kapesník, začněte trénovat správné dýchání, fouknutí nosem. Mnoho dětí totiž dýchá ústy, takže nácvik vyfouknutí nosem se nedaří.

Jak tedy naučit dítě smrkat?

  • Pamatujte na to, že dítě se učí nápodobou. Smrkejte před ním, smrkejte s ním.
  • Zahrajte si na slony a zatrubte jako slon chobotem.
  • Ať dítě fouká nosem do zrcátka a pozoruje, jak se zamlží.
  • Na dlaň položte peříčko a řekněte dítěti, ať jej sfoukne nosem.
  • Zahrajte si hru na ježka či králíka a zafuňte nosem jako zvířátka.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

3 comments on “Jak dětem pomoct od rýmy

  1. Pingback: Jak na podzim podpořit dětem imunitu | Blog Mimulo

  2. Pingback: Dětský kašel. Jak ho poznáme a jak ho léčit? | Blog Mimulo

  3. Pingback: Jak pečovat o dětský nosánek, dětská ouška a nehty? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia