Main menu

 

Jak chránit děti před sluníčkem?

7 Čvn 2017

Hezké počasí, letní teploty a sluneční paprsky lákají k pobytu venku dospělé i děti. Avšak aby děti mohly trávit čas na čerstvém vzduchu, musíme dbát na několik pravidel. Sluneční paprsky mohou být nebezpečné, proto vám přinášíme užitečné rady, jak problémům spojeným s pobytem dětí na sluníčku předcházet.

Každý člověk k životu potřebuje slunce. Je zcela nepostradatelné k syntéze vitamínu D, který ovlivňuje stav kostry. Sluníčko pozitivně působí na naši náladu. V malém množství prospívá, ve velkém může škodit. Nejvíce zranitelné bývají děti. Dětská kůže je proti té dospělácké jemnější, proto je pravděpodobné, že se spíš spálí.

Kojenci nepatří na slunce

Miminka do jednoho roku bychom slunečnímu záření neměli vystavovat vůbec. Mají mnohem tenčí pokožku než starší děti a dospělí. Také obsahuje méně pigmentu, a tak nemůže proti slunečním paprskům nijak bojovat. Pro kojence je vyhovující pobyt ve stínu nebo polostínu, kde je rozptyl slunečních paprsků dostačující.

Navíc kojenci nemají vyvinuté potní žlázy, proto jim hrozí i zvýšené riziko přehřátí a úpalu. Kojenci by neměli pobývat na sluníčku, ale ani by neměli být v kočárku, na který svítí slunce. Pokud rtuť teploměru ukazuje tropické hodnoty, na procházku se s miminkem vydejte raději až k večeru nebo velmi brzy ráno. Nikdy se nesmí nechat kočárek s miminkem stát na sluníčku, protože boudička chrání sice před slunečními paprsky, ale nechrání před horkem. Teplota uvnitř kočárku může být ještě mnohem vyšší než venkovní teplota.

Batolata a starší děti na slunce mohou, ale opatrně!

I batolata a menší děti by na sluníčku měly pobývat minimálně. A rozhodně při pobytu na slunci dodržovat určitá pravidla.

Používejte opalovací krémy. Důležité je mazat děti kvalitními opalovacími krémy s ochranným faktorem. Při výběru opalovacího krému vyberte takový, který bude účinný, ale zároveň neškodný pro citlivou dětskou pokožku. Takový krém by měl poskytovat ochranu proti UVA i UVB paprskům. Měl by být voděodolný, aby ho nesmyla voda ani pot. Ochranný faktor raději vyšší. Vhodné opalovací krémy pro děti by měly mít SPF 30-50. Dítě byste měli namazat asi půl hodiny před odchodem z domu a poté aplikovat každé 2-3 hodiny nebo pokaždé, když dítě vyleze z vody, a to i přesto že máte voděodolný krém. Podle způsobů, jakým látky obsažené v opalovacích krémech chrání před UV zářením, rozlišujeme dva druhy filtrů (chemický a fyzikální, nazývaný též minerální). Chemické filtry se vsakují do kůže, kde pohlcují UV záření. Fyzikální filtr se chová jako malé zrcátko a UV záření rovnou odráží. Pro děti se doporučují spíš opalovací krémy s obsahem fyzikálních filtrů, protože na rozdíl od chemických se nevsakují do pokožky a kůži nedráždí. Krémy vybírejte podle vhodného složení. Dbejte na absenci konzervantů, parabenů a parfémů.

Proti slunečnímu záření poskytne ochranu i lehké vzdušné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Na trhu jsou lehké rychleschnoucí oblečky s obsahem UV filtru, tzv. fotoprotektivní oblečení. Děti v takovém oblečení mohou dovádět ve vodě i na suchu. Při nákupu tohoto oblečení se řídíme jako u opalovacích krémů hodnotou ochranného filtru. V tomto případě se označuje jako UPF (ultrafialový ochranný faktor).

Také pokrývka hlavy dětí je velmi důležitá. Odhalená hlava dítěte se může ošklivě spálit, zejména pokud má dítě málo vlasů. Ale hlavně může být příčinou úžehu. V obchodech seženete množství různých čepiček a kloboučků s kšiltem. Praktické jsou i takové, které mají prodlouženou zadní část a chrání i zátylek. V opravdu velkých vedrech můžete klobouček či čepičku dítěti namočit vodou, která příjemně ochladí.

Děti, které snesou brýle, by si měly chránit zrak slunečními brýlemi s UV filtrem. Voda a písek odráží UV záření a oči jsou více ohroženy.

Důležité je též dodržovat pitný režim. Dítě při skotačení ve vodě a při hře venku snadno přehlédne pocit žízně. Avšak v letním horkém počasí je nezbytné, aby dítě pilo. Proto mějte stále při ruce připravenou dětskou láhev s pitím a dítěti připomínejte, že má pít.

Pozor na mateřská znaménka. Jestliže má dítě mateřské znaménko, chraňte ho s větší intenzitou (oblečení, krémy).

Nechoďte s dítětem na slunce v době mezi 11. a 15 hodinou. V tuto dobu je pobyt na slunci zdraví škodlivý. Dítě by se v tuto dobu mělo držet ve stínu. Nezapomeňte, že UV záření se odráží i do stinných míst.

Kůži opatrujte i po pobytu ne sluníčku. Slunce dětskou jemnou pokožku vysušuje a může způsobit její podráždění a zarudnutí. Citlivé kůži dodají poopalovací přípravky ztracenou vlhkost a pomáhají ji regenerovat. Vhodné jsou výrobky s obsahem chladivého panthenolu nebo za studena lisovaný mandlový, kokosový či jojobový olej.

Přečtěte si také další články o dětech:

S přáním krásného a pohodového dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia