Main menu

 

Já ještě nechci do postýlky!

19 Led 2016

Máte batole, které nemůžete večer dostat do postýlky? Tak to jistě znáte oddalovací způsoby, tedy neustálé vylézání z postýlky a courání za vámi, kdy má dítě žízeň, jde se vyčůrat, jde si pro plyšáčka… Prostě nemůže usnout. A vy byste tak chtěli, aby už dítě spalo. Jenže k spánku dítě nedonutíte. Jak tedy docílit toho, aby batole spalo?

Girl with butterflies on head

Podmínky pro dobré spaní

Rodiče by měli vědět, že dítě ke spaní nedonutí. Mnohem účinnější bude vytvořit dobré podmínky pro spánek. Mezi půl osmou až půl devátou večer obvykle nastává u dítěte biologický útlum, to je tedy ideální doba na uložení do postele. Tento útlum však může mít každé dítě jinak. Snažte se vysledovat, kdy se vaše dítě zklidní. Pokud tuto klidovou fázi prošvihnete a dítě neuložíte, dítě bude přetažené a o to víc nebude moci usnout později.

Každý večer se snažte dítě uložit ve stejnou dobu, aby si zvyklo, že chodí spát v určitou hodinu.

Děti milují rituály, proto si z uspávání a předuspávací doby utvořte rituál (vykoupat, vyčistit zoubky, vyčůrat, přečíst pohádku, zazpívat písničku, pomazlit se). Nakonec si dejte pusu a popřejte si dobrou noc.

Nedostatek spánku

Dítě, které chodí pozdě spát a spí málo hodin, může být přes den unavené, ospalé. Nedostatečný spánek může mít vliv na jeho soustředění přes den, na komunikační a sociální dovednosti. Batole mezi 1. – 3.rokem by mělo spát 12-14 hodin denně (je započítán i denní spánek).

Tipy na lepší usínání

Před spaním můžete dítěti připravit teplou koupel. Teplá voda unavuje, dítě se po rušném dni zklidní a zrelaxuje.

Dopřejte dítěti přes den dostatek pohybu, aby pak nemělo večer příliš energie.

Nechte dítěti možnost vybrat si samo pyžamko a plyšáčka, s kterým bude spinkat.

Děti mají rády pohádky. Menším dětem musíte přizpůsobit čtení. U složitých knih dítě nevydrží.

Pohádky můžete pustit dítěti i na cédéčku. Při poslouchání dítě musí ležet. Ne skákat po posteli!

Pokud bude dítě vyžadovat další a další pohádku, domluvte se předem na počtu pohádek, či kapitol.

Pokud dítě v osm hodin ještě nespí, nevadí. Trvejte však na tom, aby bylo v pokojíčku ve své posteli.

Pro dobrý spánek se doporučuje uložit dítě do dobře vyvětrané místnosti, s optimální teplotou.

Před spaním udržujte doma klidnou, uvolněnou a vlídnou atmosféru. Dítě, které budete pod tlakem nutit ke spánku, prostě neusne.

Můžete dítě naučit relaxační hluboké dýchání. Dítě si lehne a zhluboka dýchá, což ho zklidní a pomůže usnout. Když mu u toho budete něco potichu vyprávět, bude to pro něj o to příjemnější.

Důležité je, aby dítě, které ukládáme ke spánku, bylo tzv. v pohodě. Dítě by mělo usínat šťastné. Před spaním se snažte, aby se dítě nerozrušilo a neplakalo.

Když má dítě strach ze tmy, buďte u něj. Nikdy ho nenechávejte samotné. Strach ze tmy je normální a u malých dětí pochopitelný. Netrvejte na tom, aby byla v místnosti tma. Noční světlo, třeba lampička na zeď, dodá dítěti pocit bezpečí.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia