Main menu

 

Ideální počet dětí? Existuje výsledek?

22 Úno 2019

Přemýšlíte, že si založíte rodinu a už tak nějak počítáte, jak velká vaše rodina bude? Že budete mít dvě nebo tři nebo čtyři děti. Či raději jen jedno? Tak to by vás mohlo zajímat, jaký počet dětí je tedy nejrozumnější a dá se vlastně stanovit ideální počet dětí? Možná je to individuálně na každém z nás kolik dětí zvládneme a v ČR je poslední dobou největší trend mít jen dvě děti. Je to nejlepší počet nebo děláme chybu?

Jedno dítě žádné dítě

Říká se, že jedno dítě vlastně není žádná starost. Každopádně každý, kdo nějaké to dítě má, tedy aspoň jedno, ví, že mít dítě je skutečně velká starost. Ale s jedním dítětem je to skutečně malinko jednodušší. Na dítě máte více času i prostoru. Dítě vám každý rád pohlídá a zároveň veškeré cestování a návštěvy jsou s jedním dítětem snazší a levnější. O to horší je to ale s tím, že dítě vlastně nemá žádného vrstevníka přímo doma. A tím se hůře začleňuje do kolektivu. Také je dost upnuté na rodiče a vy nikdy nebudete chvíli čas na sebe, jelikož pokaždé bude vaše ratolest vyžadovat vaši pozornost – to je největší nevýhoda jedináčka. A nám vždy přece radily naše babičky – jedno dítě je o strach. Vždy budete mít o děti strach, o to více, pokud bude jen jedno.

Dvě děti – dvojí radost i starost

Se dvěma dětmi už nic není tak jednoduché, ale zase je to skutečně dvojí radost. Více se nasmějete a o samotě nebudete do jejich dospělosti ani vědět. Doma jednoduše budete mít veselo. Horší je, že dvě děti se rády pokouší, a tak máte o vzruch doma neustále postaráno, na druhou stranu se ale umí zase pěkně spiknout proti rodičům. Co se týče financí, tak to stále není tak hrozné, proto se možná dvě děti u nás drží jako standard, ale času ubývá. Mnoho rodičů také zjišťuje, že na to druhé dítě skutečně už nemají tolik prostoru, jak tomu bylo u prvního. Dvě děti také stále celkem rychle vypravíte na cesty či na ranní výpravy do školních zařízení, ale někdy už to není tak jednoduché, jako když máte jen jedno dítě, to je jisté.

Tři děti do nepohody

Se třemi dětmi začínáte být odvážní, už vás jen tak něco nerozhází. Stáváte se zkušenými rodiči a zároveň už nemáte tolik času řešit každou nepříjemnost veledůležitě. Zda děti budou více dovádět nebo se budou venku více špinit a honit, už vás nebude tolik trápit. I okřikovat je přestanete. A jednoduše se budete bavit s nimi. Budou vám dělat radost, i když se budete cítit sebevíce unavení. Pravdou ovšem je, že jednoduché to mít nebudete, vše budete muset řešit třikrát a čas ani úspory žádné nebudou. A především se budete muset ve všem hodně omezit, ale nebude vás nic s tolika dětmi zase tolik trápit.

Čtyři děti a více radosti

Pokud s třemi dětmi již nic neřešíte, tak se čtyřmi vlastně přestanete být úplně nervózní. I když s více dětmi máme skutečně více starostí a dost si musíme odříci, přece jen získáváme také více pomocníků. Starší děti se starají o ty mladší, soutěží spolu, mladší mají ve svých sourozencích své vzory, dokáží si spolu vymyslet spoustu her, a co dále, nic již nenakupujete, hraček máte dost, oblečení pro miminko dostatek, veškeré potřeby nakoupeny, a všeho nad míru. Děti potřebují jen vás a nic jiného jim neschází, spolu budou spokojení, budou mít vše jako v kolektivu, budou se spolu smát, spolu se hádat, spolu tvořit, bořit hranice, hrady i mýty a budou spolu neporazitelní a nepolapitelní. Skutečně se o ně nebudete muset tolik strachovat a na stará kolena budete mít jistou, že aspoň jeden z nich se o vás s láskou postará. Víc dětí tedy neznamená jen méně svobody, naopak můžete tím pro sebe získat více klidu, můžete se s dětmi více rozvíjet, více si osvojit jejich jednání, více s nimi cítit a více se do nich dokážete vžít i se s nimi nespoutaně radovat. Víc dětí, víc radostí a méně snahy dosáhnout nemožného…

Na závěr lze konstatovat, že na každém počtu dětí, stejně jako na každém věku je něco přínosného, záleží spíše na vás, jaké jsou vaše možnosti a kolik sil máte na výchovu svých dětí a také času. Je prokázáno, že více zaměstnaní lidé a lidé na vyšších pozicích mají méně dětí. Není tedy jednoznačně prokazatelné, zda je výhra jedno či více dětí, ale dle všech plusů a mínusů je stále lepší mít více dětí než jedno. Nehledě na to, že pokud se rozhodnete jen pro jedno dítě, může být bráno jako vaše slabost či sobeckost. Z druhého pohledu je to především a jen vaše volba, a na tom ostatním vám nemusí záležet.

Přečtěte si i další zajímavé články:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Ideální počet dětí? Existuje výsledek?

  1. Pingback: Je lepší být starší či mladší mámou? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia