Main menu

 

Hypnoporod – porod bez obav

4 Čvc 2018

Strach, který nás před porodem nejvíce zaměstnává, je běžnou součástí každé rodící ženy. Ale se strachem a stresem přicházejí také jiné komplikace. Dle různých porodních specialistů a asistentek má být porod přirozenou klidnou cestou dítěte na svět. Ovšem mnoho stresu a trápení zažije mnohdy při porodu dítě i maminka a neobejde se to bez chemických zásahů. A přitom mnohé studie poukazují na fakt, že porod může být příjemný a také vzrušující. Co při porodu ženám nejvíce chybí? – Uvolnění. A to je důležité při každém sportu, o to více při porodu. A s tím nám při porodu může pomoci hypnóza. Jak funguje?

Co je Hypnoporod?

Hypnoporod je přirozená metoda úlevy od bolesti, která zahrnuje provedení autohypnózy – uvolnění a dýchacích technik. Existuje několik metod hypnoporodu, které budoucí matky (a často i jejich porodní partnery) učí techniky, které mají snížit bolest a úzkost během porodu. Čím více relaxace a klidu maminka u porodu zažívá, tím více se její uvolnění prohlubuje a je schopná se uvést do hlubokého stavu hypnózy.

A je již celosvětově známo, že tyto metody jsou u maminek čím dál více oblíbené, a to i u nás. S pomocí technik hypnózy rodila dokonce i vévodkyně Kate.

Rodím v hypnóze

Při kurzech hypnoporodu se maminky učí, jak fyzického uvolnění a relaxace dosáhnout. K tomu je důležitý trénink a cvik, a proto se maminka na porod připravuje i sama doma s použitím vizualizací. Když si osvojí schopnost obejít hypnózou vědomou mysl, může své podvědomí doslova naprogramovat, aby věřilo, že porod je pohodlný, lehký a radostný. Když si účastníci kurzu hypnoporodu uvědomí, jak je tělo vlastně ovládáno myslí, naučí se obklopovat pozitivními lidmi a zprávami. To jim pomůže vytvořit si pozitivní pohled a víru v krásné a radostí plné zrození.

Porod beze strachu

Terapie „Uvolnění strachu“ je nedílnou součástí kurzu. Budoucí rodiče během ní projeví své obavy, začnou se propracovávat k jejich řešení a nakonec je uvolní. Strachy během porodu mohou vyvolat napětí, které způsobuje bolest, která zase generuje více strachu a celý proces se neřešitelně zamotá.

Na kurzech hypnoporodu se ženy učí, jak se uvést do sebehypnózy a vytvořit si tak své vlastní přírodní anestetikum kdykoli a kdekoli je žena potřebuje. To je velmi důležité, protože jakékoli léky, které jsou rodící ženě podány, mohou být nebezpečné jak pro ni, tak pro miminko. Žena trénovaná v technice hypnoporodu má naprostou kontrolu nad svým tělem a je aktivním účastníkem průběhu porodu. Důvěřuje svému tělu a přirozené schopnosti těla porodit jemně a snadno. Čím více její porod postupuje, tím hlouběji se žena uvolňuje. Její mysl je programována tak, aby jí dala přesně to, co ona chce a potřebuje. A po porodu se budeme cítit jako bychom vůbec nerodily. A to je další výhoda hypnoporodu.

Klady hypnoporodu

Nejdůležitější je samozřejmě to, že náš porod bude kratší a pohodlnější. Nebudeme muset řešit žádné léky proti bolesti, prostě žádná chemie. Vytvoříme si tak pevnější vazbu se svým miminkem a také se svým tělem. Naučíme se ho poznávat. Miminka po hypnoporodu lépe pijí z prsu, jsou klidnější, uvolněnější a vnímavější a maminky se cítí sebevědomě. Studie dokazují, že hypnoporodní miminka mají vyšší Apgar skóre (první test – Appearance, Pulse, Grimace, Activity, and Respiration) a u nás žen vzniká menší potřeba nástřihu hráze a eliminace pocitu vyčerpání při porodu.

Techniky hypnoporodu lze použít i při císařském řezu nebo vyvolaném porodu. Poporodní rekonvalescence má bezesporu rychlejší průběh a riziko poporodní deprese se značně snižuje. Dobré také je, že technika hypnoporodu může být použita kdekoliv. Tatínkové se při porodu také cítí uvolněně a klidně, dokonce ví, jak komunikovat s doktorem či porodní asistentkou, tedy skvěle prý po kurzu hypnoporodu rozumí své roli. A tak nám odpadne další starost.

Učení hypnoporodu je zastáncem zdravého, přirozeného porodu bez lékařských zásahů, ale také se zastánci této techniky přiznávají, že ne vždy je to možné. Ale být po porodu šťastná a fit a celkově si porod užít v klidu a bez stresu, to za zkoušku stojí. Co myslíte?

Přečtěte si i další články o porodu:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a potřeb pro miminka.

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

CzechSlovakia