Main menu

 

Hubne se kojením? Ano či ne?

1 Bře 2017

Kojením svému dítěti poskytujete skvělé mateřské mléko, které je nejlepší směs všech možných důležitých vitaminů, minerálů, látek chránících a podporujících imunitní systém dítěte i směs hormonů pro psychickou pohodu vás i vašeho dítěte. Kojením tedy vaše dítě získává vše, z čeho v prvních měsících vlastně existuje. Není na světě nic lepšího než mateřské mléko. A již je známo, že také pro nás maminky má kojení mnoho prospěšného. A v mnohých článcích i diskuzích na internetu se dočtete, že kojením lze i zhubnout. Je to možné když odborníci tvrdí, že kojící maminka má jíst dostatečně pestrou a vyváženou stravu. Na den se doporučují alespoň tři porce obilovin, například ve formě pečiva a příloh, tři porce zeleniny, dvě porce ovoce, tři porce mléka a mléčných výrobků, sýrů, jedna porce masa. No, není to zase tak málo. Můžeme při doporučeném množství stravy vůbec zhubnout? A pokud ano, jde to všem ženám stejně? Odpovíme si v článku.

Tenis, tanec a kojení

V průběhu těhotenství ukládá vaše tělo tukové zásoby, aby se připravilo na energeticky náročný proces tvorby mateřského mléka. Je však chyba myslet si, že se můžete obalit tukem od hlavy až k patě. Žena, která má optimální váhu, by měla přibrat kolem deseti až dvanácti kilo. Pokud vše probíhalo normálně a přírůstek tuku byl přiměřený, pak při plném kojení, kdy matka respektuje zásady zdravé výživy, nesnaží se o razantní hubnutí, ale nepřejídá se, pozvolna klesá k původní váze.
Na počátku vašeho hubnoucího procesu vám budiž útěchou to, že jen kojením můžete shodit kilo za měsíc (rychlejší hubnutí se po porodu ani nedoporučuje). Zejména tvorbou mléka totiž spalujete energii. Každý den to vychází na dva tisíce kilojoulů, což je hodina tance nebo tenisu. A jedna dobrá zpráva pro ženy slovanského typu: při kojení odcházejí tukové zásoby především ze stehen a hýždí! Ale bohužel (nebo bohudík?!) je ve všem každá z vás individuální, tudíž i v hubnutí. Některé ženy se na svou váhu před otěhotněním dostanou do půl roku, jiné potřebují minimálně celý rok a ještě kromě kojení si také musí upravit svou životosprávu. Ale uklidňující je, že tělo ženy se průběžně mění 9 měsíců a stejnou dobu potřebuje každé tělo pro svůj návrat do původního stavu, výše zmiňované potvrzují všichni lékaři.

Kojení a snaha

A právě proto, že ani při kojení nehubne každá maminka stejně, mnoho (i kojících žen) nashromážděná kila trápí ještě dlouhé měsíce po porodu a není to vždycky tím, že se vykašlou na svůj vzhled, přejídají se a váhu neřeší. Pro hubnutí je totiž ideální kombinace pravidelného jídla, spánku a pohybu. Jenže zkuste to dodržet, když vám v  dětské postýlce několikrát za noc vříská kojenec. Pak se celé dny polomrtvá mátožíte po bytě a sotva se stačíte postarat o nedávno narozeného potomka, natož pravidelně krmit sebe, padáte vyčerpáním. Přesto je dobré se zamyslet a zkusit hlídat, co jíte. Prostě se aspoň trochu zamyslete také nad svým tělem a snažte se udělat také něco jen pro sebe.
Některé ženy hubnou po porodu samy od sebe, ale asi dvacet procent žen si nabranou váhu drží. Proto nespoléhejte na to, že to půjde samo!
V době kojení můžete, dá se říci, sníst cokoliv a nepřiberete. Opravdu to funguje. Je tam však jedno riziko. Tím, že postupně ubíráte jedno kojení za druhým, ale zároveň jíte pořád stejně, kila se skrytě začnou usazovat. Hodně ženám se to vymstí. V době těhotenství přiberou například rozumných osm kilo, ale přesto se později potýkají s kily navíc, a to právě v době, kdy přestanou kojit.
Při hubnutí vám pomůže i to, že ženské tělo se po porodu částečně začne chovat jako mužské. Může za to hormonální blázinec, který se ve vás odehrává, ale v tu chvíli je vám příroda nakloněná. Muži totiž hubnou rychleji.

Tedy kojení je skutečně dobrý pomocník také pro vaše hubnutí, ale nezapomínejte na to, že kojení prospívá především vašemu děťátku a není to žádný zázračný medikament na vaše trápení, i když k tomu nemá daleko. Až přestanete kojit, věnujte se nějaké bohulibé činnosti, běhejte, cvičte, tancujte, tím nejlépe pomůžete svému tělu s procesem hubnutí a zdárně uklidníte svou mysl.

Přečtěte si i další články o kojení:

Podívejte se také na velký výběr potřeb pro kojence, kde také najdete odsávačky mateřského mléka.

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia