Main menu

 

Hádky mezi sourozenci – zasáhnout nebo ne?

13 Dub 2018

Každá maminka si to jednoho dne okusí. Děti povyrostou a začnou se pošťuchovat. Jeden druhého provokují, až to skončí rvačkou. Následuje řev a pláč, jelikož každé pošťuchování, jak praví známé úsloví, většinou končí pláčem. Hádky mezi sourozenci ovšem mohou být velmi časté a někdy i nebezpečné. Co s tím? I když vás jejich pře znervózňují, ptáte se sama sebe, zda jim máte bránit či ne? To je správné, ne vždy je totiž nutné zasahovat. Jejich hádky mají své odůvodnění.

Starší a chytřejší

Většinou se mezi sourozenci objevuje rivalita v případech, když od jednoho z nich více očekáváme, máme na něj větší nároky. „Ty jsi ten starší a máš být chytřejší, proč se tak nechováš? Podívej se – tvůj bráška je mladší než ty a umí to. Ty to musíš dojíst, jsi starší!“ Děti v očích svých rodičů chtějí být těmi nejlepšími a nejšikovnějšími, a pokud mají pocit, že se o naši péči, chválu a lásku musí dělit, začnou se bránit. Brání se tím, že ubližují a poštuchují svého sourozence. Je to však zcela normální jev, kterým pokud nepřesáhne svou únosnou míru, se není potřeba trápit. Ovšem také my si musíme dát pozor na to, co říkáme. Ať zbytečně své starší dítě nepodněcujeme k žárlení.

Proč on ano a já ne? Žárlivost.

Jak už bylo zmíněno výše, děti se snaží bojovat o lásku a pozornost svých rodičů různými způsoby. A vzájemné šarvátky k tomu patří, obzvláště když jim k tomu zavdáme příčinu. Měli bychom jako rodiče měřit stejným metrem, i když je to mnohdy složité. Již kvůli tomu, že každé dítě se rodí s jiným temperamentem a jiným potenciálem. Především tedy s jinou povahou. Ale i tak je dětská psychika nevyzpytatelná a ještě ke všemu vše komplikuje pořadí, v němž děti přicházejí na svět.

Ten mladší touží totiž dělat věci stejně samostatně, jako ten starší, starším zase může přijít líto, že už nemají stejnou péči a pozornost, které se teď těší mladší sourozenec. Mimořádně citlivé bývají děti i na pochvaly, tedy pochvaly od rodičů k jejich sourozencům.

Mám tě ráda, ale svým způsobem

Do určitého věku jsou děti zaměřeny jenom samy na sebe a nejsou schopny empatie, která přichází až s určitou kvalitativní fází jejich myšlení. Tedy, i když se sourozenci mají rádi, tak někdy mají pocit, že musí nechat vyniknout své já a sourozence upozadit. Proto si ubližují a zase jindy se podporují. My je sice musíme kontrolovat, ale ne vždy jim musíme v jejich rozporu bránit. Jejich vzájemné boje je vlastně učí, jak vycházet s jinými lidmi. Učí je tedy sociálnímu chování.

Kdy zasáhnout?

I psychologové doporučují při běžných sporech mezi dětmi, nezasahovat, protože pak se může stát, že děti budou vyžadovat, aby rodiče za ně všechno řešili, a budou chodit neustále žalovat. Pokud se naučí vyjasnit si spory samy, bude to pro jejich prospěch. Osvojí si schopnost vymezit se mezi vrstevníky, řešit konflikty, respektovat druhé. Jiná situace samozřejmě nastane, pokud se šarvátky promění v krvavý souboj.

Určitě je třeba dbát bezpečnosti dětí, obzvláště je-li mezi nimi výraznější rozdíl ve fyzických silách. Když vidíme, že si děti ubližují více, než je běžné, musíme zasáhnout. Většinou situaci posuzujeme tak, že starší sourozenec by měl být opatrný a neubližovat mladšímu, na druhou stranu často je to tak, že díky tomu si mladší ke staršímu dovolí mnohem více. V každé rodině je to jinak a každé dítě je jiné. Nicméně my musíme odhadnout situaci a posoudit, že nehrozí, že si děti ublíží, a to spravedlivě.

Faktem ale je, že boje a hádky mezi sourozenci mají dle odborníků ve vývoji významnou pozitivní funkci. Díky nim se učí prosazovat a obhájit si své místo v životě. Ať už jsou pře mezi nimi jakkoliv intenzivní, neznamená to, že by se děti ve skutečnosti nemilovaly. A tak se nemusíme obávat, děti si poradí, i když z těch jejich hádek nejásáme, jsou pro ně neškodné a prospěšné.

Přečtěte si také další články o sourozencích:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Hádky mezi sourozenci – zasáhnout nebo ne?

  1. Pingback: Ideální počet dětí? Existuje výsledek? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia