Main menu

 

Hádat či nehádat se před dětmi?

2 Kvě 2017

K životu hádky a konflikty patří. Lidé se hádají v práci, v obchodě, ale i doma. V případě hádek mezi rodiči jsou ohroženy vztahy celé rodiny a ve hře je i případný vliv na děti. Možná si to rodiče neuvědomují, ale rodičovské hádky mají na děti velký vliv. Mohou se děti účastnit rodičovských hádek? Jaká pravidla dodržovat, když už jsou děti u hádky a jaká témata raději vynechat? Mohou mít hádky na děti nějaký dopad?

Děti se od svých rodičů učí, jak komunikovat, jak řešit konflikty. Je nereálné chtít po rodičích, aby se před dětmi nikdy a vůbec nehádali. Děti se mohou účastnit rodičovské výměny názorů pouze tehdy, pokud je téma rozhovoru či hádky přijatelné pro věk dítěte a pokud je hádka zakončena smířením rodičů. Dítě si z takové hádky odnese to, že výměna názorů je normální věc, ale že důležité je usmířit se a mít se zase rádi. Dítě se z konfliktu rodičů naučí důležitým dovednostem, ale může se bohužel naučit i patologickému chování. Do života rodiny patří vyjádření nesouhlasu, sdělování pocitů a výměna názorů. Nepatří tam však ignorování, mlčení, manipulace, jízlivost, vyhrožování, křik a řev, ponižování druhého a jiné agresivní postoje. Podstatné je, aby po hádce následovala mezi partnery radost, sdílení, humor a důvěrné okamžiky vzájemnosti.

Zároveň je nutné si uvědomit, že hádky rodičů skrývají pro děti jisté nebezpečí. Děti, pokud jsou přítomny prudkým hádkám svých rodičů, si mohou z těchto hádek odnést doživotní psychické problémy. Proto je důležité, aby rodiče při hádkách vnímali a tlumili své emoce, aby se vyhnuli násilí a hlavně aby se dítě při přihlížení hádce necítilo v ohrožení. Zásadní je to, aby se děti mohly rodičů zeptat na vše, co jim ohledně hádky není jasné. Rodiče by měli vždy dítěti srozumitelně vysvětlit, proč se hádali, a vysvětlit, že se mají stále rádi a dítě také. Pokud rodiče tato pravidla při hádkách před dětmi dodržet neumí, jsou pak rodičovské konflikty pro děti rizikové.

Děti, které jsou přítomny hádkám, které jsou však pro ně přijatelné, později vykazují empatii, dokáží hledat řešení a kompromis. Umí se usmiřovat. Naopak děti z rodin, kde byly hádky plné násilí, destrukce nebo plné manipulace a vydírání, se později v hádkách chovají podobně.

Možná se to nezdá, ale nejvíc hádkami trpí nejmladší děti, které zdánlivě nic nevnímají (miminka, batolata). Jde o to, že v raném věku se v mozku spolu s inteligencí vyvíjí také emocionální odolnost a schopnost seberegulace. Při emocionálním vypětí a hádce plné stresu se zvedá u dítěte hladina stresových hormonů. A jakmile pak dítě zaslechne křik, a týká se to i malých kojenců, vyplavuje se spousta chemických látek spojených se stresem. Odbourání takových chemických látek trvá několik hodin. Stresové hormony pak brání dítěti usnout. Jestliže se dítě cítí na emoční úrovni dlouhodobě ohrožené, začnou se projevovat symptomy jako je deprese, úzkost, agrese a nepřátelskost.

Hádky musí mít pravidla

Dětem neprospívá, když je budete držet při běžných hádkách za dveřmi. Děti se musí naučit, že v životě budou čelit spoustě konfliktů a od koho jiného se mají naučit, jak spory a hádky řešit, když ne od rodičů.

Rodiče však při hádce v rozrušení musí zůstat slušní a ovládat své emoce. Nesmí podlehnout nekontrolované agresi, neztratit sebeovládání.

V žádném případě nevyhrožovat a nerozbíjet věci.

Důležité je usmíření nakonec. Nebo alespoň pokus vidět pohled na věc i ze strany protějšku, když už nedojde k úplné shodě.

Jak děti reagují na hádky rodičů?

Každé dítě reaguje na hlučnou hádku rodičů jinak. Malá miminka a batolata na zvýšení hlasy a křik reagují pláčem. Děti předškolního věku většinou zůstávají stát jako přikovaní či obejmou jednoho z rodičů, nebo utečou do svého pokoje. Holčičky jsou většinou ustaranější, bojácnější. Naproti tomu chlapečci reagují hlukem, zlobením, křikem. Až do doby těsně před pubertou děti většinou nechápou, o co v hádce jde. U některých dětí, které časté a nepřiměřené hádky svých rodičů špatně snáší, se mohou objevit ve zvětšené míře dětské zlozvyky, jako kousání nehtů, trhání vlasů a jiné uklidňovací zlozvyky. V závažnějších případech se dětské reakce na hádky mohou jevit jako psychosomatické potíže (bolest bříška, poruchy spánku, bolesti hlavy atd.).

Témata nevhodná pro děti

Některá témata a okruhy konfliktů by rodiče neměli pouštět mezi děti, ale nechat si je jen na situaci mezi sebou navzájem. Jde o potíže se sexualitou, nevěru, problémy s jinými členy rodiny (třeba zlá tchyně může být i tak milující babičkou), také finanční potíže či tíseň nepatří dětským uším. Ale třeba ani hádky o výchově dítěte by nemělo dítě poslouchat. Dále okruhy témat, kterým dítě nemůže rozumět.

Přečtěte si i další články na téma výchova dětí:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia