Main menu

 

Gynekologické problémy u malých děvčátek

10 Lis 2016

Již u malých děvčátek v kojeneckém či batolecím věku se může objevit svědění, pálení nebo dokonce výtok. Vyskytnout se můžou další gynekologické problémy, jako je srůst stydkých pysků, krvácení, vrozené vady, apod. Nejdůležitější v péči o genitál malých holčiček je správná hygiena. Jak ji provádět? A v jakých případech se nevyhnete návštěvě dětské gynekologie?

girl-775060_1920 – kopie

Nejčastější gynekologické problémy malých holčiček

Obvyklým problémem bývá výtok, který bývá provázen pálením a opruzením rodidel. Výtok může mít mnoho příčin, jako je špatná hygiena (špatné utírání po stolici, kdy se do pochvy dostanou bakterie, které žijí ve střevech), roupi (roupi mohou doputovat i do pochvy nebo se tam mohou přenést na rukou, když se holčičky škrábou v konečníku), streptokokové infekce (angína, spála), návštěvy veřejných bazénů a koupališť. Výtoky nevznikají vlivem hormonů, protože ty se v těle malých děvčátek zatím netvoří. Léčba výtoku probíhá zaváděním čípků do pochvy. U malých děvčátek se léčba přizpůsobuje velikosti přirozeného otvoru v panenské bláně. Používají se jenom dětské poševní čípky s léčivým účinkem.

Srůst stydkých pysků (synechie) patří mezi časté problémy, které se objevují u děvčátek již v kojeneckém věku. Stydké pysky obsahují vrstvu buněk, která se může slepit, pokud se dostatečně nečistí a neodstraňuje. Maminky by to měly hlídat a vatovou tyčinkou namočenou v oleji nebo heřmánkové masti stydké pysky šetrně oddělit. Pokud se to nedaří, jděte raději k dětskému gynekologovi. Ten použije lokální anestetikum a provede krátký úkon, při němž buňky rozruší a maz vyčistí. Zákrok je bolestivý, ale kraťounký.

Na zánět vnitřních rodidel může poukazovat bolest bříška. Zánět vnitřních rodidel není příliš obvyklý, ale je nutné ho brát v potaz, pokud tomu předcházel zánět slepého střeva. Důsledkem může být zánět vaječníků a vejcovodů, které mohou vést až k neplodnosti.

Prevence – správná hygiena při nošení plenek

Ze všeho nejdůležitější je dodržování správné hygieny, tedy nenechávat holčičku dlouho v jedné pleně. Dětskou plenku by děvčátko mělo mít měněnu minimálně každé tři hodiny, raději i častěji. A to platí i v případě, že není plenka pročůraná. Stačí troška moči a z plenky, kde je teplé a vlhké prostředí, se stává semeniště bakterií.

Nejlepší je po každém kakání i čůrání holčičku osprchovat.

Když už maminky děvčátka otírají, má se postupovat směrem zepředu dozadu k zadečku, aby se do pochvy nezanesly bakterie z konečníku. Při použití žínek, tak jak se dělalo dříve, je nutné dbát na to, aby na každé použití byla žínka nová, vypraná a vyžehlená. Při přebalování holčiček není nutné jen tak preventivně plenkovou oblast ošetřovat krémem proti opruzeninám.

Prevence – správná hygiena u holčiček, které už nenosí plenky

Ve chvíli, kdy děvčátko začne chodit na nočník nebo začne používat záchod, je třeba naučit ji nejen po každém čůrání či kakání umýt si ruce, ale také se po čůrání a po kakání utírat. Batole to ještě nezvládne samo, ale už by mělo vědět, jak se toaletní papír používá a jaké jsou základy správné hygieny.

Návštěva dětského gynekologa

Do přibližně devíti let by se u děvčátek neměly objevovat žádné druhotné pohlavní znaky (růst prsů, chloupků). V tomto období je tedy nezvyklý i výtok z pochvy nebo krvácení z rodidel. Ty jsou proto vždy důvodem k vyhledání dětského gynekolog.

Dětští gynekologové se specializují na holčičky od narození do 19 let, zabývají se léčbou onemocnění, poranění rodidel, ale i poruchami menstruačního cyklu, genetickými anomáliemi, vrozenými vývojovými vadami a poradenstvím v oblasti antikoncepce.

Dětský gynekolog, pokud je vyšetření nutné, vyšetření přizpůsobí psychice a věku dívky. Je-li to nezbytné, holčičku vyšetří na lůžku. Vždy je šetrný a používá jen dětské nástroje, takže by vyšetření nemělo být pro děvčátko nepříjemné, a aby nedošlo k porušení panenské blány. Rodiče však musí holčičce sdělit, jak bude vyšetření probíhat, aby se zbytečně nebála.

Přečtěte si také další články o výchově dětí:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia