Main menu

 

Fontanela u miminek

27 Čvc 2016

Máte v náručí své čerstvě narozené miminko, tak se mu podívejte na hlavičku zeshora, kde má měkké místečko, pod kterým je viditelný pulz. Toto místo na hlavě se nazývá fontanela. Co je fontanela? Proč ji miminka mají a kdy zmizí?

adorable-21998_640

Co je fontanela?

Velká fontanela, neboli lupínek, nebývá v popředí pozornosti rodičů. Ti se spíše zajímají o to, jak dítě přibývá a roste. Fontanelu si připomenou vždy na pravidelných preventivních prohlídkách u pediatra, který fontanelu měří a zapisuje do průkazu dítěte.

Velká fontanela je místo, kde se setkávají lebeční kosti. V prvních měsících života nedosahují chrupavčité okraje kostí až k sobě. Je mezi nimi malé místo o rozměrech přibližně 2×2 cm, kde je mozek chráněný pouze kožním krytem. Toto místo se nazývá velká fontanela a umožňuje další růst lebky po porodu a zvětšování objemu mozku. V místě fontanely je hlavička velmi pružná a přizpůsobivá, díky tomu může dítě bez problémů projít úzkými porodními cestami. Může se stát, že se během porodu hlavička zdeformuje, avšak během pár dnů deformace zmizí.

Lékař, ale i rodiče, ji mohou nahmatat uprostřed hlavičky, jen pár centimetrů nad čelíčkem dítěte. Na fontanelu buďte opatrní, avšak nemusíte mít přehnané obavy. Krytí fontanely je pevné a nevyžaduje žádnou speciální péči. S láskou o miminko pečujte, pusinkujte na hlavičku i češte.

K čemu fontanela slouží?

Fontanela je velmi důležitá již při porodu, kdy zajišťuje pružnost lebky, což je nezbytné pro snadný průchod hlavičky porodními cestami.

Svůj význam má elasticita lebky i při pádech na hlavu. Pružná lebka lehčeji odolá nárazu a do určité míry chrání mozkovou tkáň. Na to však raději nespoléhejte a pádům dítěte předcházejte opatrností.

Velká fontanela umožňuje rychlé vyrovnávání krevního tlaku v hlavičce.

Významná je pro zdravý růst mozku.

Vzhled fontanely

Velkou fontanelu můžeme lehce nahmatat. Má tvar kosočtverce. Velká fontanela může měnit svůj vzhled. Při dehydrataci dítěte při zvracení, průjmu a špatném pitném režimu je velká fontanela propadlá a na hlavičce kojence můžete nahmatat propadlinu.

Naopak při zvýšeném tlaku v hlavičce, zejména při meningitidě či zánětu mozkových blan, krvácení, je fontanela tužší, zvětšená a napjatá.

Růstem dítěte se postupně fontanela zmenšuje. Uzavírání a velikost fontanely je velmi individuální a liší se dítě od dítěte. K uzavírání dochází kolem 13. měsíce věku dítěte. Lze však i později, nejpozději do 18. – 24. měsíce věku dítěte.

newborn-457233_1920

Předčasně uzavřená fontanela

Pokud se fontanela uzavře již v prvních měsících po porodu, raději zpozorněte. Nemusí to znamenat nic závažného, ale je to důvodem k návštěvě neurologa. Růst mozku kojence je rychlý a aby mohla mozková tkáň růst, je třeba, aby lebka byla pružná. K tomu fontanela slouží. Pokud dojde ke srůstu lebečních kostí dříve než před 12. měsícem dítěte, může to vést k útlaku mozkových struktur. Důsledky nemusí být žádné, ale také výrazné (např. zpomalený psychomotorický vývoj dítěte, smyslová postižení apod.). Předčasný zánik velké fontanely může znamenat i další problémy (např. se štítnou žlázou).

Když se fontanela nechce uzavřít

Nadměrná velikost nebo pozdní uzavírání velké fontanely nemusí nic znamenat, ale může být rovněž nebezpečné. Nejzávažnější komplikací je v této souvislosti hydrocefalus, tedy stav kdy se uvnitř lebky patologicky hromadí mozkomíšní mok, který neodtéká pryč. Mozkomíšní mok by mohl tlačit na mozek a důsledkem toho by mohlo dojít ke zmenšení mozkové hmoty a narušení mozkových funkcí. Hydrocefalus se řeší chirurgickým zákrokem.

Více fontanel

Kromě známé velké fontanely je na hlavičce dítěte ještě malá fontanela, kterou můžete nahmatat ve střední čáře mezi týlem a temenem. Ta se uzavírá v prvních poporodních měsících. Dále jsou na hlavičce ještě další čtyři fontanely, což jsou spíš jen taková drobná místa ve spánkové oblasti a v oblasti týlu. Tyto fontanely se už takřka nedají nahmatat a ani se běžně nekontrolují. Uzavírají se kolem 3. roku věku dítěte.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Napsat komentář

CzechSlovakia