Main menu

 

Finská miminka v krabici

12 Úno 2016

Jiný kraj, jiný mrav. Každá země má zcela jiné rituály a tradice. U nás většina maminek dává miminka do postýlek, kočárků či pojízdných košíků, v Africe se miminka nosí v šátcích na těle, ve Finsku se dávají miminka do papírových krabic. Co je to za krabice? Kde se tato tradice vzala?

Portrait of a cute baby sitting in a brown cardboard box

Tradice

Tato tradice trvá už přes 75 let, a to od 30. let 20. století. Finsko v té době bylo proti dnešku chudou zemí s vysokou kojeneckou úmrtností. Finská vláda v roce 1938 zavedla pro matky z chudých rodin mateřský balíček, a to pod podmínkou že nejpozději do 4. měsíce těhotenství navštíví lékaře. Možná i díky tomu dnes Finsko vykazuje nejnižší kojeneckou úmrtnost na světě. Od roku 1949 se začal balíček dávat všem těhotným bez ohledu na výši rodinných příjmů. Krabice slouží jako takový startovací balíček pro maminky a děti. Balíček dostávají všechny těhotné ženy, jen v současnosti si již mohou maminky zvolit, zda chtějí od vlády dostat krabici nebo hotovost 140 eur. Krabici si prý volí většina, až 95% žen.

Krabice pro miminko

Maminky ve Finsku dostávají od finské vlády speciální krabici s výbavou pro miminko. V krabici bývají košilky, kojenencké body, dětské pleny, kojenecké oblečení, hračky, fusak, lůžkoviny, malá matrace na dně krabice….Díky matraci pak samotná krabice slouží jako první postýlka. Finské děti tak první dny a týdny svého života spinkají v krabici.

Obsah krabice se v průběhu let mění. Vždy odrážel potřeby své doby. Ve svých počátcích, tedy ve 30. – 40. let obsahoval především látky. Ženy svým dětem byly zvyklé šít výbavu samy. Během druhé světové války však látky jako flanel a bavlnu potřebovala přednostně armáda, a tak nastávající matky dostávaly prostěradla a zavinovačky z papíru. V 50.letech do balíčku přibyly hotové oblečky na miminko. Ty od 60. – 70. let začaly být oblečky pestrobarevné a vzorované, ušité z moderních elastických materiálů. V roce 1968 byl balíček bohatší o spací pytel a rok na to byly v krabici i jednorázové pleny. Od roku 2006 se Finsko z ohledem na životní prostředí vrátilo k látkovým plenám.

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Finská miminka v krabici

Napsat komentář

CzechSlovakia