Main menu

 

Dvouměsíční miminko

23 Dub 2015

Vývoj každého miminka probíhá trochu jinak. Obecně ale platí, že jednotlivé dovednosti, kterým se děťátko naučí, na sebe navazují. Zvládnutí jedné činnosti je tedy předpokladem pro zvládnutí činnosti jiné. Co bude vaše miminko pravděpodobně umět ve 2. měsíci svého života, se dozvíte z následujících řádků.

Mother with baby

Spánek

Oproti prvnímu měsíci se délka bdění prodlužuje, ale miminko i ve dvou měsících stále ještě velkou část dne prospí. Spánek mu zabere něco mezi 16 a 20 hodinami. Spinkat může v postýlce, kočárku či u vás v náruči nebo nosítku (šátku, babyvaku a podobně).

Pohybový vývoj

U dvouměsíčních miminek ještě nevymizel úchopový reflex. Vložíte-li do jeho dlaně prst, sevře ho. To samé se děje na nožičkách. Začíná již ale uvolňovat svůj paleček na ruce, který byl do teď po většinu času sevřený v dlani.

Položíme-li miminko na bříško, dokáže již na krátkou dobu, přibližně 5 sekund, udržet zvednutou hlavičku. Pokouší se otáčet hlavičku z jedné strany na druhou.

Leží-li dítě na zádech, zvedá nožičky, kope jimi. Opouští skrčenou polohu plodu, ve které bylo v maminčině bříšku po dobu těhotenství a v prvních dnech svého života.

Sociální chování, zrak, sluch, řeč

Mluvíte-li na miminko, zpozorní a na krátkou dobu dokáže navázat oční kontakt. Rozeznává známé tváře a nadšeně na ně reaguje. Začíná se usmívat. Reaguje na různé zvukové podněty (leknutím, pláčem, krátkým úsměvem, zpozorněním).

Dokáže na krátkou chvíli sledovat předmět ve vzdálenosti asi 15cm nad obličejem. Pozorně sleduje matku při kojení.

Kromě pláče začíná vydávat i jiné zvuky – brouká, „povídá si“, výská, vydává různé legrační slabiky.

Každé dítě je jedinečné a jeho vývoj nemusí přesně odpovídat tomuto schématu. Máte-li jakékoliv pochybnosti o správném vývoji vašeho dítěte, ptejte se svého lékaře.

Nezapomeňte si také přečíst, jak prožíval svůj druhý měsíc malý Michal a jeho maminka.

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia