Main menu

 

Dvojčata a vícerčata

8 Zář 2015

Pokud se na těhotenském testu objeví dvě čárky, vypraví se žena ke svému gynekologovi. Gynekolog ženu vyšetří a ultrazvukem zjistí, kolik je v děloze plodů. Většina žen, které se dozví, že nečekají jen jedno miminko, je zprvu v šoku. Vícečetné těhotenstív s sebou přináší, kromě dvojnásobného či vícenásobného těšení se, i více rizik.

baby-507335_1280
Člověk jako tvor rodí běžně jen jedno dítě. Avšak v posledních letech se rodí více dvojčat a vícerčat než v letech minulých. Čím je to způsobeno? Narození vícerčat ovlivňuje mnoho faktorů.

 • Věk matky – S věkem se u ženy zvyšuje pravděpodobnost narození vícerčat.
 • Genetické predispozice – Pokud matka nebo matka její matky je z dvojvaječných dvojčat, může být tato žena nositelkou genu pro hyperovulaci (produkuje během jednoho ovulačního cyklu více než jedno zralé vajíčko).
 • Předešlá vícečetná těhotenství – Pokud již žena jednou porodila dvojvaječná dvojčata, je u ní pravděpodobné, že bude mít další dvojčata.
 • Léčba neplodnosti – Jestliže žena podstupuje léčení neplodnosti, je pravděpodobné, že bude čekat vícerčata. Po užívání léků na ovulaci vaječníky produkují více vajíček. Také po IVF (umělém oplodnění) se rodí více dvojčat nebo vícerčat než při přirozeném otěhotnění. Je to způsobeno tím, že při využívání asistované reprodukce k početí dítěte, se do těla matky přenese více embryí.
 • Vyšší ženy a ženy s nadváhou mají častěji dvojčata a vícerčata.

Mezi narozenými dvojčaty převažují dvojice stejného pohlaví (tedy dva chlapci, nebo dvě holčičky).

Jednovaječná dvojčata

Jednovaječná dvojčata se vyvíjí z jednoho vajíčka, které je oplodněno jednou spermií. Jestliže se oplodněné vajíčko uhnízdí do 3 dnů, vytváří se pro každé dítě vlastní placenta a plodový obal. Když k oplodnění dojde mezi 4. a 8. dnem (což je nejčastější), mají pak dvojčata společnou jednu placentu, jeden vnější plodový obal a dva vnitřní plodové obaly. Jestliže k oplodnění dojde mezi 9. a 12. dnem, mají pak dvojčátka jednu placentu, jeden vnitřní a jeden vnější plodový obal. Tato dvojčata jsou vždy stejného pohlaví, výšky a stejné krevní skupiny. Jsou naprosto stejná. Avšak k tomuto rozdělení dochází jen vzácně.

Curious Twin Babies on White

Dvojvaječná dvojčata

Dvojvaječná dvojčata vznikají tak, že se z vaječníku ženy uvolní dvě vajíčka a jsou oplodněna dvěma různými spermiemi. Vznikají během jednoho pohlavního styku, ale je možné, že vzniknou i během několika dnů (výjimečně i týdnů). Každé dítě má vlastní placentu, mohou se lišit pohlavím. Dvojvaječná dvojčata se vyskytují 3x – 4x častěji než jednovaječná.

Siamská dvojčata

Jestliže se embryo rozdělí až po 13. dnu po oplodnění, mohou vzniknout siamská dvojčata. Siamská dvojčata jsou nejčastěji spojena v oblasti hrudníku a hlavy. Siamská se jim říká podle Siamu v Thajsku, kde se roku 1829 narodila známá siamská dvojčata – bratři Bunkerovi (tyto bratry se však operací nepodařilo oddělit). Operace siamských dvojčat je velmi riziková a u některých se nezdaří. Ovšem díky dnenším ultrazvukům se dá v těhotenství velmi časně zjistit, že se jedná o siamská dvojčata a matce je pak nabídnuto umělé přerušení těhotenství. Ve většině případů však příroda zasahuje sama a tělo siamská dvojčata vypudí ještě v zárodečné fázi. Dochází tedy k samovolnému potratu.

Vícerčata

Dvojčata jsou v dnenší době již vcelku běžná. Vzácněji se může stát, že žena čeká a porodí trojčata či čtyřčata. V minulém roce dokonce paterčata. Trojčata mohou vzniknout z jednoho vajíčka a poté se rozdělit do tří zárodků. To jsou potom stejného pohlaví. Také však mohou být tři vajíčka oplodněny třemi spermiemi. Dokonce je možné i to, že dvě z trojčat mohou být jednovaječná a tření vzniká oplozením druhého vajíčka.

Rizika vícečetného těhotenství

Vícečetné těhotenství přináší vyšší riziko pro matku i děti. Nejčastějším rizikem je ztráta těhotenství a předčasný porod. Těhotné s vícerčaty trpí častěji na preeklampsii (zvýšený krevní tlak a vylučování bílkoviny do moči). Dalším rizikem jsou častější nevolnosti, horší dýchání, únava matky, chudokrevnost, vysoký krevní tlak, těhotenská cukrovka, silné tlaky na dělohu, krvácení, střevní potíže, pálení žáhy.

Těhotná, která čeká dvojčata či vícerčata, je přísněji hlídána gynekologem a chodí častěji na kontroly.

Porod vícerčat je náročnější. V případě, že jsou miminka v dobré poloze, tedy otočená hlavičkou dolů, může žena rodit fyziologicky. Ve většině případů se však provádí v České republice císařský řez.

Mohlo by Vás také zajímat

39 comments on “Dvojčata a vícerčata

 1. Pingback: Coub видео приколы лучшее 2018

 2. Pingback: this web page

 3. Pingback: oklandvipsecuritysystems.us more on this page

 4. Pingback: oklandviphomesecurity.us

 5. Pingback: oklandtophomeguard.us link to the page gGqg9T

 6. Pingback: view more

 7. Pingback: oklandviphomeguard.info click

 8. Pingback: oklandbesthomesecurity.info here pCvrrU

 9. Pingback: click to find out more

 10. Pingback: oklandtophomeguard.info

 11. Pingback: click

 12. Pingback: www.oklandviphomeguard.info taken from here

 13. Pingback: topdatingse.mobi article source

 14. Pingback: topsexportal.mobi

 15. Pingback: tophookupportal.mobi a source ocPb

 16. Pingback: link

 17. Pingback: based on these data

 18. Pingback: fastfuckse.mobi provided link 8y7

 19. Pingback: speedsexsite.mobi go here

 20. Pingback: fastfuckportal.mobi learn more here f1L

 21. Pingback: fastfucksite.mobi

 22. Pingback: page address

 23. Pingback: fastsexsearch.mobi

 24. Pingback: schatshadowrank.mobi go here G8H

 25. Pingback: pronshadowengine.mobi read completely

 26. Pingback: schatshadowrank.mobi click

 27. Pingback: pronvipse.mobi read

 28. Pingback: xxxbestrank.mobi read an article

 29. Pingback: pronbestrank.mobi

 30. Pingback: schatshadowengine.mobi continued here anN3g1

 31. Pingback: adultshadowengine.mobi follow the link

 32. Pingback: schatfreese.mobi more info

 33. Pingback: page

 34. Pingback: liselraga1979.wikidot.com link to the page GKlSc0

 35. Pingback: topfuck123gals.mobi learn more here a2ik

 36. Pingback: newtube sirius868 abdu23na7088 abdu23na67

 37. Pingback: Mám doma dvojčátka! | Blog Mimulo

 38. Pingback: Mateřská a rodičovská v roce 2018 | Blog Mimulo

 39. Pingback: Mateřská dovolená 2016 | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia