Main menu

 

Dula

17 Kvě 2017

Přinášíme Vám rozhovor s paní Hanou Vaníčkovou, „dulou“, jejíž sdružení české duly má zastoupení po celé České Republice . Co si pod pojmem DULA máme vůbec představit? V čem spočívá práce duly? Na tyto a na mnoho dalších nám paní Vaníčková odpověděla 🙂

 1. Kdo je dula?

„Dula“ je výraz z řečtiny, který se dnes použí­vá pro speciálně vyškolenou ženu, která nabí­zí­ oporu rodí­cí­ matce a její­ rodině. Stěžejní­m bodem práce duly je doprovázení­ a poskytování­ zejména emocionální­ podpory v těhotenství­, během porodu a v šestinedělí­.

 1. Jaké charakterové vlastnosti by měla dula mít?

Měla by být především schopna hluboké empatie a naladění se na ženu, kterou doprovází. Empatie je člověku do velké míry daná a ještě ji lze dobře kultivovat a rozvíjet v rámci studia. Bez ní se dula neobejde. Měla by být schopna držet mlčenlivost a být dostatečně komunikativní a přizpůsobivá. Spolu se schopností ženu nesobecky podporovat a být v tomto období plně k dispozici, by měla jít také dovednost sledovat své vlastní vnitřní procesy a zabránit jim, aby vstupovaly negativně do práce s klienty. To je součást každé pomáhající profese. Dula by si měla být vědoma dobře hranic své profese. To už ale jsme od charakterových vlastností poněkud odbočily.

 1. Jaký je rozdíl mezi porodní asistentkou a dulou?

Hlavní rozdíl je v tom, že porodní asistentka je zdravotnice – odbornice na fyziologické těhotenství, porod a šestinedělí. Kontroluje ženu v těhotenství, provádí vyšetření, doporučuje postup při porodu, může „vést“ nekomplikovaný tzv. fyziologický porod. Vést píšu úmyslně s uvozovkami, protože porod vede ve skutečnosti miminko a jeho matka. Dulou se žena stává po absolvování kurzu pro duly a splnění určitých studijních povinností. Je tedy vyškolenou ale nezdravotnickou podporou pro ženy v těhotenství, při a po porodu. Doplňuje přirozeně práci porodní asistentky a lékařů gynekologů.

 1. Jakého vzdělání je třeba pro vykonání této činnosti?

V České republice prozatím fungují dvě organizace, které činnost dul zastřešují a jejich vzdělávání se liší. Já pracuji v rámci Českých dul, které mají dvouletý kurz. Účastnice v něm procházejí tzv. sebezkušeností, aby dovedly lépe rozumět tomu, co zažívají v běžném životě i během své práce a mohly zde být co nejlépe pro své klientky. Tuto část výcviku považuji za klíčovou a hodně nosnou pro další práci. Zároveň se seznamují s praktickými tématy jako těhotenství, porod, kojení, šestinedělí atd. Stát se certifikovanou dulou mohou až po doložení kazuistik ze své práce s klientkami (pod dohledem), po složení ústní zkoušky a účasti na supervizi. Součástí zkoušky je i studium doporučené literatury. Z toho můžete vidět, že studium je poměrně důkladné a dává dule základ, ze kterého může při práci čerpat. České duly i nadále své členky vzdělávají a podporují.

 1. Kde všude se s Vámi mohou nastávající maminky setkat?

Nejčastěji chodí duly s ženami a jejich partnery k porodu do porodnic. Mohou ženy ale doprovázet i u porodů mimo zdravotnické zařízení (vždy spolu s komunitní porodní asistentkou). Dále často pořádají kurzy předporodní přípravy nebo ji ženám a jejich partnerům poskytují individuálně.

 1. Jaké služby ženám poskytujete?

Já osobně jsem momentálně hlavně maminka na plný úvazek. Mám ročního chlapečka, a proto jsem musela dulí činnost výrazně omezit. Věnuji se tak převážně péči o ženy, které jsou čerstvě maminkami a potýkají se s touto velkou změnou. Druhou oblastí, které se věnuji, jsou ženy, které se chystají na porod a přejí si porodit přirozeně. Spolu se svou kolegyní Šárkou Kučerovou (www.pocatkymaterstvi.cz) pořádáme podpůrné skupiny v rodinném centru v Praze. Než se mi narodil druhý syn, lektorovala jsem kurzy pro těhotné a jejich partnery a doprovázela ženy k porodům v porodnicích i v domácím prostředí. K lektorování předporodní přípravy se plánuji brzy zase vrátit a moc se na tuto práci těším.

 1. Jak dlouho již práci duly vykonáváte?

Na profesi jsem se začala připravovat v roce 2012 a v dalším roce jsem doprovodila svou první klientku k porodu.

 1. Kdy je nejvhodnější čas pro nastávající maminku se kontaktovat s Vámi jako s dulou?

Dá se říct, že těhotná žena se může na dulu obrátit v podstatě hned, když cítí, že potřebuje podporu, provázení nebo třeba informace. Je důležité najít takovou dulu, která je ženě lidsky příjemná a cítí se s ní bezpečně, a to může někdy znamenat, že se sejde hned s několika dulami. Obecně bych řekla, že nejvyšší čas domluvit si doprovod k porodu a s dulou se setkat na informační schůzce je v druhém trimestru těhotenství.

 1. Kde Vás mohou maminky najít?

Většina dul má webové stránky, kde nabízí své služby. Mě maminky najdou na www.handula.cz a také na webu mé zastřešující organizace České duly www.mojedula.cz v seznamu dul v regionu Praha. Jako u jiných profesí bývá nejcennější osobní doporučení od spokojených klientek.

 1. Je Vaše péče o nastávající maminky nějak finančně ohodnocena?

Ano, je to profese jako každá jiná a i duly musí z něčeho platit daně, bydlení a jídlo. Ceny si každá dula stanovuje dle svého uvážení a v regionech se ceny mohou trochu lišit. Obvyklý je například porodní balíček, který může zahrnovat držení porodní pohotovosti, doprovod k porodu, předporodní nebo poporodní schůzku atd. Platí se také za konzultační schůzky.

 1. Je možné nechat si proplatit Vaše služby zdravotní pojišťovnou?

Některé pojišťovny jsou schopné proplatit např. předporodní přípravu. Doporučuji ženám zeptat se přímo na své pojišťovně, na co mají nárok. Spíše bývá ochota proplácet služby porodních asistentek než dul.

 1. Jaké výhody maminkám vaše přitomnost přináší?

Z mé zkušenosti jsou ženy výrazně klidnější, více soustředěné na sebe, své miminko. Jsou informovanější, vědí, co potřebují a jak chtějí porodit. Někdy pomáhám tak, že se věnuji jejich partnerovi, odpovídám jeho otázky, mluvíme o obavách. A tím opět vzniká větší prostor pro ženu, která může pustit své starosti o to, jak to všechno zvládne její muž.

 1. A jak na Vás reagují tatínci?

Vesměs velmi dobře. Většinou rozumí tomu, že žena chce mít ženskou podporu a rádi za takovou službu zaplatí. Vnímají těhotenství, porod jako ženská témata. Mám radost z toho, kolik mužů se těší na miminko a nepodceňují přípravu a ženě dopřávají, co potřebuje. Ne, že by byli na druhé koleji, ale obvykle je pro ně úlevné předat některé záležitosti dule. I tatínci mají své strachy. Dula je prospěšná i jim.

 1. Jak hodnotíte současnou poporodní péči přímo v nemocnici?

Poporodní péče připadá na oddělení šestinedělí, kam je žena většinou dvě hodiny po porodu přemístěna z porodního sálu, kde se v optimálním případě seznamovala se svým miminkem. Ve většině porodnic bohužel ještě převládá trochu zkostnatělý režim, který procesu vítání miminka na světě, jeho seznamování s maminkou, pomalé navykání na kojení, vyměšování atd. moc nepřeje. Miminka nefungují podle hodinek, nekojí se v pravidelných intervalech. Čas pro ně nic neznamená. Maminky se často snaží vyhovět režimu porodnice a nejsou potom už tolik schopny naslouchat potřebám děťátka. Všichni novorozenci a maminky potřebují být v těsném fyzickém kontaktu, poznávat jeden druhého. Je to proces, který je značně individuální. Hlavní potřebou je soukromí, klid. Jako dula se snažím přistupovat k nové rodině s respektem. Jak k potřebám maminky, tak dítěte. Nedostatek individuálního přístupu může být důvodem, proč ženy vyhledávají ambulantní porody nebo si zvou jako podporu do porodnice duly a své laktační poradkyně. Myslím, že jste se touto otázkou dotkla velmi důležitého a citlivého tématu.

 1. Jakou pomoc od Vás mohou maminky očekávat po návratu domů z porodnice?

Jsem pro ženu na telefonu pro případ, že by chtěla o něčem povídat, nabízím také poporodní návštěvu. Může proběhnout u ní doma nebo i někde jinde po dohodě. Mluvíme o porodu, o tom, jak zvládá kojení, péči o miminko. Hledáme cesty, jak vše zjednodušit a zpříjemnit. Mohu nabídnout své zkušenosti s péči o děti, s kontaktním rodičovstvím, nošením dětí, bezplenkovou komunikační metodou, s látkovými plenami atd. Nic klientkám ale nenutím, je na nich, co si zvolí jako pro ně a jejich děti nejlepší. Když se objeví nějaké komplikace, mohu ženě předat kontakty na další odborníky, kteří by jí mohli pomoci. Naštěstí se to téměř nestává. Naše spolupráce šestinedělím končí.

 1. O kolik žen obvykle pečujete?

Toto je velmi různé. Jsou chvíle, kdy je klientek méně a kdy jich je tolik, že je dula musí odmítnout z kapacitních důvodů. Pokud se dula snaží alespoň částečně touto profesí živit, pak má přirozeně klientek víc. Plánovaný termín porodu je stále jen hypotetické datum a obvykle se miminko narodí zhruba měsíc kolem tohoto data. Je tedy vždy dobrodružství, kdy dula vyjede k porodu. Pro mě osobně bylo maximum kolem čtyř klientek na měsíc vzhledem k dalším pracovním a mateřským povinnostem. Momentálně našimi podpůrnými skupinkami za zhruba dva roky prošly desítky žen.

 1. Je něco, co byste chtěla vzkázat nastávajícím maminkám?

Aby se nebály hledat a pak nahlas říkat, co si přejí. Obvykle se dají najít možnosti, jak těhotenství prožít v klidu, jak svůj porod i šestinedělí co nejvíce přiblížit optimální představě. Pokud bych mohla něco doporučit, pak aby si s vybranou dulou dopředu co nejlépe vyjasnily, co pro ně může udělat – vyjasnit si vzájemná očekávání. A samozřejmě přeji, aby těhotenství, porod a vstup do mateřství byl pro ně krásný a změnilo jim toto jedinečné období život v pozitivním směru, jako se to stalo mně.

Paní Vaníčkové moc děkujeme za krásný rozhovor 🙂

Přečtěte si také další zajímavé rozhovory:

S přáním nádherného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia