Main menu

 

Do ČR přichází otcovská dovolená!

17 Led 2018

V únoru 2018 začne platit novela o nemocenském pojištění, která zavádí novou dávku tzv. otcovskou. Konečně také u nás budou moci tatínkové po narození dítěte využít týdenní dovolenou společně s novopečenou maminkou a svým potomkem.

Peněžitou pomoc v mateřství anebo rodičovský příspěvek lze v dnešní době již delší dobu čerpat přes otce. Podmínkou ale samozřejmě je, že se v tomto ohledu vystřídá s matkou. V některých zemích pak mají tu výhodu, že doma mohou zůstat i oba rodiče zároveň. Od února roku 2018 tomu tak konečně bude i v České republice.

Jaké jsou podmínky a jak funguje otcovská dovolená?

Podat žádost o dávku bude možné sice až od 1. února. Ale žádost mohou podat noví otcové až do 6 týdnů od porodu nebo převzetí do péče. Výhodu otcovské dovolené tak mohou tatínkové využít již nyní.

Otcovská dovolená bude fungovat jako nová dávka, z nemocenského pojištění bude otec dítěte po jeden týden dostávat 70 procent vyměřovacího základu svého výdělku. Podpora bude stejná jako výše peněžité pomoci v mateřství. Nástup na otcovskou dovolenou bude možný v období šesti týdnů ode dne narození či osvojení dítěte a týdenní otcovskou nebude možné přerušit. Na volno má ale právo i v případě, kdy je matka s dítětem ještě stále v nemocnici. Výjimku by pak tvořila snad jen pouze situace, kdy by dítě bylo hospitalizováno po dobu celého šestinedělí.

Kdo má na dávku nárok?

Na dávku otcovské poporodní péče mají nárok zaměstnanci a OSVČ, kteří splnili dostatečně dlouhou účast na nemocenském pojištění. V tomto případě to budou rovné tři měsíce bez přerušení před nástupem na otcovskou. Případný zájemce o dávku musí také dále splňovat jedno z těchto pravidel:

  • Být zapsán na matrice jako otec narozeného dítěte.

  • Převzít do náhradní rodinné péče (adopce, pěstounská péče apod.) dítě mladší 7 let.

Otec navíc nesmí během podpůrčí doby pracovat v zaměstnání, kde mu poporodní péče byla uznána. Všeobecně také neplatí pravidlo, že co dítě, to dávka, nýbrž co porod, to dávka. Dávku tedy tatínek dostane vždy pouze za jeden porod, a to i kdyby šlo o narození trojčat či více dětí. Důležité je také zmínit, že pokud by byl náhodou hospitalizován táta dítěte, čerpání dávky se nepřerušuje.

Jak dlouho tedy potrvá otcovská dovolená?

Otcovská dovolená v Česku společně s vyplácením poporodní péče bude trvat pouze 1 týden. Nevýhodou je, že dovolenou nebude možné nijak přerušit ani rozdělit. Tatínkům pak bude každý den vypláceno 70 % z denního vyměřovacího základu mzdy. Vyměřovací základ je pak počítán stejným způsobem jako u mateřské, čili sečtením hrubých výdělků za poslední rok a jejich následným vydělením počtem dnů.

Jak si zažádat?

Pokud si chcete zažádat o otcovskou poporodní péči, vyřizuje se stejným způsobem jako mateřská. Zaměstnavatel je povinen ji schválit a vaši žádost poté doručí na příslušnou OSSZ.

Tak se, milé maminky, konečně dočkáme v šestinedělí podpory a snad i pomoci svých drahých poloviček. Jen škoda, že nemůže být delší, jak je to například v jiných zemích. Jen pro zajímavost nejdelší otcovskou dovolenou má v Evropské unii Francie (28 týdnů) a těsně za ní se drží Lucembursko (26 týdnů). V Estonsku pak trvá otcovská dovolená oproti předešlým pouze 2 týdny, ale za to je po to celou tuto dobu novopečeným tatínkům vyplácena stejně vysoká mzda, jakou by získali při běžném chození do práce, čili rovných 100 % denního vyměřovacího základu.

Přečtěte si i další články na téma mateřství:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

S přáním pohodového dne
www.mimulo.cz

Zdroj: www.finance.cz, moneymag.cz, wikipedia.cz

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Do ČR přichází otcovská dovolená!

  1. Pingback: Otcovská dovolená – schváleno Sněmovnou | Blog Mimulo

  2. Pingback: Rodičovská (mateřská) dovolená 2019. Co bude nového? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia