Main menu

 

Dětský kašel. Jak ho poznáme a jak ho léčit?

11 Říj 2018

Ve chvíli, kdy nám dítě začne kašlat, je zřejmé, že nemoc je již za rohem. Ale s kašlem i tak ještě můžeme úspěšně zabojovat. Velkým prvním krokem k úspěchu je rozpoznat, jaký druh kašle naše dítě má, zda vlhký či suchý. Od toho se již také bude odvíjet léčba.

Jistě to znáte, přijdete k pediatrovi s tím, že má vaše dítě kašel a první na co se vás lékař zeptá je, jakým druhem kašle vaše dítě trpí. Tedy jak ho vlastně správně rozpoznat?

Suchý nebo vlhký?

Dobrým tipem k rozpoznání kašle pro vás může být to, že po ránu, kdy se v plicích a dýchacích cestách nahromadí přes noc hleny, kašle dítě vlhce, protože hleny potřebují z těla ven. A tak často každý včetně dětí trpí po ránu na vlhký kašel. Suchý kašel je typický v noci. Jak právě ale rozpoznat, rozdělit a léčit jednotlivé typy kašle?

Jak poznáme suchý kašel?

Suchý kašel je charakteristický zejména na začátku onemocnění. Dýchací trubici něco dráždí a ta reaguje kašlem. U dětí se projevuje typicky dávením či dušením, většinou kašlou až tak, že se nemohou nadechnout.

Na suchý kašel pomáhají antitusika, léky tlumící kašel, jsou vhodná zejména na noc, a to i u takového kašle, u kterého si nejsme úplně tak jisti.

Jak poznáme vlhký kašel?

Vlhký kašel vzniká především kvůli nahromadění hlenů v plicích. Předzvěst takového kašle u dětí je většinou hustá rýma. Jinak se hleny samozřejmě objeví většinou na základě infekce ať už bakteriální či virové. Dítěti se většinou po vykašlání či uvolnění hlenu uleví, ale jen dočasně. Je mu spíše lépe v polosedě. Vleže ho hleny nutí kašlat ještě více. Proto dětem na noc při vlhkém kašli dáme více polštářů, ať spí vyvýšeně.

U vlhkého kašle můžeme zvolit buď léky, které podporují vykašlávání (expektorancia), nebo léky, které ředí hleny a také podporují vykašlání (mukolytika). Na vlhký kašel nikdy neužívejte léky tlumící kašel. Někteří lékaři je volí jako doplňkovou léčbu u vlhkého kašle, a to na noc, ale vždy to s nimi pečlivě proberte. Antitusika totiž brání vykašlávání a výsledkem může být nahromadění hlenu a vytvoření jakési zátky, která brání dýchání a může být až životu nebezpečná. Tedy léky na podporu vykašlávání a na ředění hlenu neužívejte po páté hodině večer. Zbytečně by děti dráždily a nutily je vykašlávat i v noci.

A jak ještě jinak léčit kašel?

Nejlépe můžete kašel také vyléčit bylinkami. Zkusit můžete heřmánek, který má dezinfekční účinky (pomáhá při suchém kašli) nebo odvar z podbělu a lípy srdčité. Osvědčený je také jitrocelový sirup nebo tymiánový čaj.

Díky vysokému obsahu vitamínů C je vhodný také šípkový čaj nebo čaj z květů černého bezu. Výborná je také mateřídouška a anýz. A skvělé zklidňující i dezinfekční účinky má i med.

Pro lepší spánek i dýchání vašeho dítěte, se při kašli doporučují také různé eukalyptové masti. Pomáhají také právě při léčbě kašle. Aplikují se na kůži – vtírají se dětem do kůže hrudě a zad před spaním či několikrát denně.

Většinou je kašel projevem virózy, chřipky či bronchitidy, ale může být příznakem daleko vážnější nemoci (laryngitida, tuberkulóza, černý kašel, zápal plic), proto kašel vašeho dítěte vždy hodnoťte s lékařem a nikdy se, tedy při dlouhodobém kašli, neuchylujte k samoléčbě.

Přečtěte si i další zajímavé články:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Dětský kašel. Jak ho poznáme a jak ho léčit?

  1. Pingback: Jak na podzim podpořit dětem imunitu | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia