Main menu

 

Dětské zlozvyky a jak se jich zbavit?

20 Říj 2016

Děti mohou mít různé zlozvyky, kousání nehtů, cucání palečku, dloubání v nose, okusování pastelek, houpání na židli, srkání při jídle… Rodičům jdou dětské zlozvyky většinou na nervy, a tak řeší, jak se jich co nejdřív zbavit, i přesto že jsou neškodné. Jaké jsou nejčastější dětské zlozvyky? Co je jejich příčinou? A jak nad nimi vyhrát?

Baby boy suckling thumb isolated on white

Zlozvyky a jejich příčiny

Zlozvyk je obvykle činnost, která je společensky nevhodná a nepřijatelná. Dítě ji provádí bez ohledu na místo nebo situaci, v níž se právě nachází. Je důležité zmínit, že dítě zlozvyk neprovádí schválně, aby rodiče naštvalo. Proto platí, že čím víc rodiče na dítě tlačí, aby se zlozvyku zbavilo, tím hůře se zlozvyk odnaučí.

Děti za své zlozvyky většinou samy nemohou. Bývají výsledkem stresujících situací, nepochopení, vyústěním psychického napětí. Dítěti zlozvyk přináší uklidnění při napětí, strachu nebo úzkosti, v nejistotě, v některých případech vyjadřují zklamání, nudu a vztek. Jistě si umíte představit situaci, kdy si dítě kouše nehty, když je nervózní, cucá si palec, když chce usnout nebo se uklidnit apod. Někdy může být příčinou zlozvyku neuspokojení potřeby dítěte. Třeba děti, které byly málo kojené, mají sklon k neustálému okusování předmětů, cucání palce, cucání pastelek,…

Pokud zlozvyky přetrvávají dlouho, mohou i škodit zdraví. Třeba když si bude dítě dlouhodobě cucat paleček, může se tím narušit postavení zubů, může si neumytými prsty zanést do úst infekci apod. Chcete-li dítě zlozvyku zbavit, musíte nejprve vypozorovat situaci, ve které dítě zlozvyk dělá a pak pátrat po příčině vzniku. Příčiny mohou být třeba i změny v dětském životě (smrt, rozvod, strach z něčeho).

Nejčastější dětské zlozvyky

Cucání palečku je zlozvyk, který se objevuje už v kojeneckém věku. Většinou je to způsobeno tím, že dítě není často kojeno. Proto se dnes doporučuje dítě kojit podle jeho potřeb a požádání, nikoliv podle časového harmonogramu po 3 hodinách. Děti si cucají paleček většinou ve chvíli, kdy chtějí usnout nebo se chtějí uklidnit. Říká se, že do pěti let by měl tento zlozvyk zmizet, protože při výměně mléčného chrupu za stálý by tento zlozvyk mohl způsobit špatné postavení stálých zubů. Mimo jiné způsobuje i dermatitidu a ošklivé vytvarování palečku.

Kousání nehtů je zlozvyk, který často přetrvává až do dospělosti. Kousání nehtů se týká spíš starších dětí, obvykle od mladšího školního věku, ale jsou i dospělí, kteří se tohoto zlozvyku za celý život nemohou zbavit.

Mezi další časté zlozvyky patří popotahování podobné rýmě, které je časté v předškolním a školním věku. Dále žmoulání ucha nebo cípu trička, okusování nehtové kůžičky, motání vlasů na prst, šťourání v nose a mnoho dalších.

Jak se zlozvyku zbavit?

Rodiče dítěti brání, aby dělalo zaběhlou činnost, při které relaxuje a dělá mu dobře. Dítě pak reaguje zlostně a zlozvyku se zbavuje těžko. Jakmile má dítě zlozvyk již zafixovaný, odstranit ho nebude tak jednoduché.

U starších dětí může zabrat vysvětlování následků. Třeba u cucání palce – vysvětlit, že dítě bude mít ošklivý paleček, že se mu můžou zkřivit zoubky. U kousání nehtů dítě vidí, že nehty nevypadají hezky. U mladších dětí může pomoci dítě motivovat. Třeba slíbit dárek, když dítě nebude zlozvyk dělat. V žádném případě by rodiče neměli dítě strašit, vyhrožovat mu a vůbec přistupovat k zbavování zlozvyku s negativním přístupem.

Dítěti můžete pořád dokola opakovat, že to či ono dělat nemá. Že bude mít ocumlaný prst, vyrážku kolem pusy, že bude mít ošklivé nehty,…, ale většinou podobné rady nezaberou.

Na kousání nehtů se dá v drogerii koupit bezbarvý lak na nehty, který je určen přímo pro tyto účely. Lak je hořký nebo kyselý a dítěti nechutná, tak by mohl po prvních ochutnání s kousáním přestat.

Dobrou metodou je také zaměstnat ruce. Dítěti dejte do ruky gumový míček nebo hračku, která zaměstná ruce, aby neskončily v ústech.

Použít se dá také signální slovo. Při dloubání v nose dítěti řekneme „nos“ nebo jiné signální slovo, na kterém jsme se dohodli, aby si dítě dalo pozor.

Při srkání polévky stačí podávat polévku studenou. Důvodem, proč lidé a děti polévku srkají, je to, že je příliš horká a mají dojem, že srkáním horké polévky ji snadněji snědí nebo dokonce vychladí. K odnaučení tohoto zlozvyku stačí podávat polévky studené. Ty není nutné ochlazovat a srkat.

Při okusování tužek je dobrým řešením umístit na konec tužky nebo pera cokoliv, co není zrovna chutné. Třeba chlupatou bambulku, péřového panáčka,… Dříve se používala metoda, kdy se konce psacích potřeb namáčely do octa.

Důležité je také nabízet dítěti jiné činnosti, při kterých se zbaví napětí a budou relaxovat. Každý se stresu a napětí zbavuje jinak. A platí to i u dospělých, někdo sportem, jídlem, alkoholem, výbuchem vzteku. Tak nabídněte množství různých činností, u kterých dítě bude moci relaxovat (modelovat, pořídit mačkací zvířátko nebo rubikovu kostku), prostě cokoliv u čeho dítě bude moci odbourat motorický neklid.

Přečtěte si další články o výchově dětí:

 

Podívejte se na také velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Dětské zlozvyky a jak se jich zbavit?

  1. Pingback: Hádat či nehádat se před dětmi? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia