Main menu

 

Dětská samomluva – když děti mluví samy se sebou?

27 Čvc 2017

Jistě jste si už mnohokrát všimli, že si vaše dítko při hře povídá a napodobuje různé hlasy. Pokud máte prvního potomka nebo jste se s tím nikdy nesetkali, můžete mít obavy a chování dítěte vás může znepokojit. My vás uklidníme. Není se čeho bát. Samomluva je přirozenou součástí vývoje dítěte.

Prospěšnost samomluvy

Z psychologického hlediska je dětská samomluva důležitá, fyziologická a prospěšná pro vývoj dítěte. Rozhodně není potřeba se obávat o duševní zdraví dítěte. Spíše naopak. Většina dětí mluví sama se sebou. Mnohokrát to my dospělí ani nepostřehneme.

Někteří rodiče, když pozorují své dítě při hře a vidí, že si povídá často samo se sebou, tak znejistí. A ptají se pediatra, zda je to normální. Lékař potvrdí, že samomluva je přirozenou součástí zdravého duševního vývoje dítěte. Rodiče se tak nemají čeho obávat. Samomluva je vlastně takové uvažování nahlas. Dítě se pomocí samomluvy učí. Samomluva slouží jako prostředek pro vyrovnání se se stresovými problémy nebo při léčbě úzkostí dítěte. Dítě se z problémů samo sobě zkrátka vypovídá.

Období dětské samomluvy

Dětská samomluva se dle amerického psychologa Lawrence Kohlberga dělí na pět období, kterými si dítě prochází. Každé dítě je individuální jedinec, a tak nemusí projít všemi pěti stádii. Některé děti mají tato období výrazná, u jiných to ani nezaznamenáme. Jsou děti, které všemi obdobími neprojdou vůbec (jde většinou o děti, které jsou velmi impulzivní a jednají rychleji, než přemýšlejí). Tato období jsou v dětském vývoji fyziologická, stejně jako specifická období vzdoru či separačí úzkosti, strach ze smrti, apod.

Pokud se děti naučí vyrovnávat se s obtížnými situacemi pomocí samomluvy, bude to pro ně mít krátkodobě i dlouhodobě pozitivní účinky.

Kojenci a mladší batolecí věk

V tomto období se nikdo nepozastavuje nad tím, když si malé dítě v dětské postýlce či kočárku samo pro sebe brouká, vrní, později i vypráví samo pro sebe. Je to součástí hry, zábavy a učení. Dítě má radost, že se může hlasitě projevit.

Starší batolecí věk

Ve starším batolecím věku je z broukání rázem jednoduché vyprávění. Dítě si povídá při hře, před usnutím vede monolog. Vysvětluje a popisuje, co prožilo. Vypráví příběhy. S kýmsi si povídá. Určitým způsobem to můžeme chápat jako jakousi svéráznou formu meditace.

Předškolní a mladší školní věk

S růstem a vývojem dítěte roste i úroveň dětské samomluvy. V tomto věku se jedná už o seriózní dialog. Dítě klade otázky, zároveň na ně samo odpovídá, vysvětluje, poučuje. Jde o utřídění vlastního světa. Poměrně často se stává, že má dítě v tomto období imaginárního kamaráda.

Starší školní věk

S blížící se pubertou se samomluva ztišuje. Je méně zřetelná. Dítě už ví, že mluvit pro sebe se ve světě dospělých a na veřejnosti nedělá. V tomto věku pomáhá samomluva určovat směr, soustředit se.

Věk dospívání a dospělost

V tomto věku už se člověk většinou stydí mluvit sám se sebou. Myšlenky už probíhají v hlavě. Nahlas už dospívající jedinec a dospělí nemyslí. Ovšem pokud je člověk sám a samomluvě se zcela nezavřel, jsou chvíle, kdy i v tomto věku mluvíme sami se sebou. Samomluva je pomocníkem, motivátorem, povzbuzovačem a naším fanouškem. Samomluvou si člověk dodává kuráž zvládnout obtížné úkoly, nebo se pomocí samomluvy raduje.

Přečtěte si i další články na téma výchova dětí:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia