Main menu

 

Dětská chodítka. Ano či ne?

6 Lis 2015

Dříve byla dětská chodítka hojně využívána a nechyběla v mnoha domácnostech. Děti i několik hodin denně zůstávaly v chodítku a maminka měla více času na domácí práce. V dnešní době už dětské chodítko není tak opěvovanou pomůckou a stává se často trnem v oku ortopedů. Ovšem u maminek i na trhu je chodítko stále stávajícím a oblíbeným předmětem k zabavení dětí. Je skutečně chodítko nebezpečné pro nožky našich nejmenších? A pokud si nějaké chodítko pořídíme, víme jak ho používat správně, aby našemu maličkému neublížilo?

speeder_blue2k

Nebezpečí tkví v špatném používání

Velmi nebezpečné je chodítko typu „zasazovacího“, kdy vložíme do takového chodítka dítě, které ještě ani samo nesedí či nestojí a jen tak v chodítku tzv. visí. V této době totiž jeho svaly ještě nejsou vyvinuty, a tak páteř není dostatečně zpevněna a může se nesprávně vyvinout. Následky si tak dítě ponese celý život a v dospělosti může trpět zbytečnými problémy. Trpí i kyčle, které jsou v chodítku v nesprávné poloze. Dítě vlastně nesedí, ale je pouze zavěšeno v nepřirozené poloze a špičkami nohou se odráží od podlahy.

Mylná je i ta představa, že pomáháme dítěti v psychomotorickém vývoji a že ho naučíme dříve chodit. Není to vůbec pravda, protože tím naopak dítě může přeskočit důležité vývojové stadium, a tím je přirozený vývoj od horizontální polohy k poloze vertikální. Místo toho, aby se přirozeně samo začalo plazit, lézt po kolenou, samo si sedlo, kleklo a postavilo se, může vynechat například lezení, které je velmi důležité. Samozřejmě některé děti samy přeskočí fázi lezení, ale pokud jim nijak nepomáháme a necháme je vyvíjet se přirozeně, děláme pro ně to nejlepší.

Chodítkem můžeme jejich psychomotorický vývoj naopak zbrzdit. Neplatí to sice všeobecně, ale mnoho „chodítkových“ dětí začne chodit později a co je horší, mohou začít chodit po špičkách a pak je nutná, zcela zbytečně, rehabilitace.

Typy chodítek

Pokud dítě již sedí a stojí, není chodítko již pro ně tolik nebezpečné a můžeme našemu batoleti nějaké pořídit a zvolit si také typ, které bude dítěti i nám rodičům plně vyhovovat.

Klasické chodítko (sedací) – je chodítkem, které při správném použití umožní dítěti pohyb, ale přitom mu do jisté míry omezí dosažitelnost některých předmětů a míst, dle lékařů není pro děti příliš vhodnou hračkou.

Interaktivní chodítko – využívá systém sedacího chodítka, ale ještě také obsahuje interaktivní stoleček, který našim dětem nabídne nové audiovizuální i taktilní podněty a rozvíjí tak dětskou představivost, fantazii a hravost. Mezi maminkami nejkupovanější chodítko. Šikovné chodítko, ale používejme pouze v případě, kdy dítě už aspoň stojí!

Aktivní chodítko (vozík) – poslouží jako pojízdná opora při prvních krůčcích i jako hračka a možnost jeho nesprávného použití je téměř vyloučena. Vozík je dle většiny názorů zdravější. Do tohoto chodítka se totiž dítě neposazuje, ale jen ho tlačí před sebou (je na principu chodítek pro zdravotně postižené). Tato chodítka lze používat na hraní většinou již od cca 9 měsíců. Nejdříve se používá jako hrací panel, třeba také v sedě, a až později, kdy dítě umí chodit kolem nábytku apod., se díky tomuto chodítku může zdokonalovat v chůzi. Tato chodítka pak slouží ke hraní mnohem delší dobu než klasická, která se přestávají používat ve chvíli, kdy se dítě naučí chodit.

tiptop_beige7k

Shrnutí – jak chodítko správně použít

Chodítka nabízejí našim malým průzkumníkům nový úhel pohledu na svět. Uvítají je především živé a zvídavé děti i jejich rodiče. Je však samozřejmě důležité dodržovat některé zásady pro používání chodítka.

  1. Dětská chodítka se doporučuje používat nejdříve ve věku, když dítě umí sedět bez opory. Ještě vhodnější je věk, když už umí samo dělat první krůčky.
  2. Nikdy nedávejte dítě do chodítka na příliš dlouhou dobu, lépe je využít chodítko několikrát za den v kratších časových intervalech, než například jednou denně na hodinu.
  3. Při používání chodítka mějte vždy dítě na očích a pro bezpečnost svého dítěte vybírejte taková chodítka, která mají ochranné prvky, jako je např. zarážka proti pádu ze schodů.

Když vše podstatné shrneme, pro dítě je chodítko zábavnou hračkou/pomůckou pro objevování světa i nových možností. Pokud jej použijeme ve správné době, není pro dítě tolik nebezpečné a užije si s ním spoustu legrace. Pro nás rodiče jsou chodítka prospěšná již z důvodu, že dítě na chvíli zabaví.

 

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia