Main menu

 

Děti a léto – bez čeho se neobejdou?

10 Čvn 2016

Nejen my se těšíme na léto, ale také naše malé ratolesti se již nemohou dočkat, až se budou máčet ve vodě, chodit nahaté venku, běhat na sluníčku, sportovat a všemožně dovádět, dělat tedy všechno, co léto umožňuje.

Happy toddler on sand beach

Dětem léto přináší náramně mnoho radosti, ale nám rodičům také mnoho komplikací. V létě číhá na děti různorodé nebezpečí, a jak tvrdí i většina doktorů z nemocnic, je to pro úrazy nejmenších horší období než zima a zimní radovánky. Právě proto, že se hodně chodí ven, lezou po stromech a hodně se sportuje, mohou děti snadno přijít ke spáleninám, různým odřeninám, naraženinám i zlomeninám, nejvíce hrozí v létě úpal i úžeh a nemluvě o tom, že nikdy nevíme, co se může stát u vody. Čím vším tedy děti na léto vybavit, abychom při letních aktivitách cítili méně obav a děti byly spokojené?

Vhodné oblečení

Abychom své děti co nejvíce ochránili před nebezpečím, které na ně venku v letních parnech číhá, je dobré je vybavit také vhodným oblečením a vybavením pro letní sporty. Pro malé děti zkusme pořídit kvalitní bavlněné oblečky (nejlépe z bio bavlny), abychom je ochránili před alergií a vyrážkou, když se budou potit. Jestliže máte batole, které již nechodí, ale běhá, je lepší vybavit ho kvalitní prodyšnou obuví, která dobře sedí, a pokud možno spíše pěknými letními overaly a kraťásky, které budou pod kolena, abychom zabránili odřeninám. Holčičkám můžeme pořídit i pěkné delší letní šatičky, ale lehké overaly se přece jen i u batolat doporučují více. Nezapomeňme na pokrývku hlavy. Kupme dětem čepičky a kloboučky do zásoby, budou třeba. Existují krásné kloboučky z bavlny, ale můžeme si pořídit i dnes moderní funkční materiál. Můžeme si koupit kloboučky a plavky s UV filtrem (UPF50) nebo neoprenové a plavky můžeme pořídit také neprosakující, pokud naše dítě ještě nechodí na nočník.

Krémy a krémy

Dalšími nezbytnostmi jsou kvalitní opalovací krémy pro děti s vysokým ochranným UV faktorem, raději je nakupme v lékárně nebo kupujme kvalitní známé a prověřené značky. O krémech se můžeme informovat také u svého pediatra a nechat si nějaký doporučit. Pořiďme si také chladící krémy, krémy po opalování a krémy na podrážděnou pokožku od sluníčka. Chránit dětskou pokožku je velmi důležité, pokud nebudete mít při spálení se od slunce žádný krém po ruce, postačí vám na zklidnění též bílý jogurt. Malé děti do roku by se ale neměly slunci vystavovat vůbec.

cute child applying sunscreen at the beach

Lahve a pití nezbytně s sebou

V létě vždy přibalte na každou cestu láhev s vodou, děti musí v létě dodržovat pitný režim, každopádně to by měl i dospělý člověk. Pro kojence a malá batolata mějme kojeneckou vodu v kvalitních (nejlépe nekapajících) lahvičkách s uzávěrem. Větším dětem můžeme pořídit i sportovní designové lahve na kolo apod., budou mít motivaci k pití. Nedoporučuje se příliš studené pití a rozhodně dětem v létě nedávejte pití s ledem. Vyvarujte se také slazeným nápojům, ale pokud děti limonády vyžadují, je lepší nějaká tekutina než žádná, ale mluvme s nimi o jejich nekvalitních hodnotách, možná to jednou pochopí.

Kvalitní hračky pro vodní skotačení

Nafukovací hračky nebo míče do vody našemu dítěti zpříjemní pobyt na koupališti či u vody a s hračkami je přece jen budeme mít více pod dohledem než ve vodě. Holčičky milují kyblíčky či konvičky a kluci nejvíce míče a samozřejmě vodní pistole. Můžeme jim pořídit také brýle pod vodu nebo dětskou potápěcí výbavu. Pro miminka a malá batolata slunečníky, bazénky, stany pro děti a nafukovací plavecké potřeby jsou též nezbytností. Nafukovací bazénky by měla mít v létě po ruce každá rodina, dětí je milují a na chatě či na zahradě je skvěle osvěží.

Vybavená lékárnička všude s sebou

Nezapomeňme na domácí lékárničku – léky na bolest, léky proti zvracení a průjmu, zásypy, mastičku na opruzeniny, speciální krémy nebo tekutý pudr na vyrážky, repelent, ale ten se doporučuje až pro děti od dvou let. Pro malé děti pod dva roky si stačí pořídit balzám se zeleným čajem, který také odpuzuje bodavý hmyz. Přibalme do lékárničky také ještě náplasti, dezinfekci a teploměr.
Nezbývá než popřát krásné léto!

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia