Main menu

 

Cvičení po porodu

12 Čvn 2015

Chce-li se maminka po porodu vrátit ke své původní postavě, je důležité i cvičení. Nejen v období šestinedělí, ale především v dalších měsících. Jak správně a funkčně cvičit po porodu? A hlavně také kdy?

První týdny po porodu novopečená maminka věnuje péči o dítě a pro sebe ji zbývá jen velmi málo času. Volného času využívá k odpočinku, ale může i k cvičení, i když bývá unavená. Cvičení po porodu napomáhá harmonizaci poporodních změn.

Které cviky jsou vhodné po přirozeném porodu a které po císařském řezu? U obou případů je nejprve důležité, aby se vše zahojila, pak zpevnilo pánevní dno, a teprve nakonec se mohou trénovat svaly. Po přirozeném nekomplikovaném porodu je možné začít u druhý den (lehnutím na břicho, to pomůže k zavinování dělohy). Po císařském řezu se musí nejdřív zhojit jizva, než se začne s vlastním cvičením.

Donutit se k cvičení doma je pro vás nemožné? Využít můžete i různé fitness programy nebo miminko do cvičení zapojit. Existují také různá cvičení s miminky venku, cvičení s kočárky,…

Beautiful young woman stretching out her legs at home in front of the tv

Jak cvičit?

Po porodu je třeba zaměřit se na pánevní dno, které těhotenstvím a porodem dostalo zabrat, protože plnilo podpůrnou funkci a hlavně pomáhalo při porodu miminka. Je potřeba svalům pánevního dna vrátit schopnost pružnosti a síly. Pokud svaly budeme cvičit, posilovat a uvolňovat, budou pružné a budou schopny přizpůsobovat se jakýmkoliv změnám. Pokud byla ženě provedena epiziotomie (neboli nástřih hráze) nebo indukce porodu (vyvolání porodu), měla by se cvičení pánevního dna věnovat obzvlášť. Stačí si na tom několikrát denně vzpomenout a pánevní dno stahovat.

Lehněte si na záda, nohy skrčené na šíři kyčelních kloubů. Stahujte pánevní dno, jako byste přerušovaly močení. Takové stahování můžete cvičit kdykoliv, kdekoliv.

Také břišní svaly jsou po porodu ochablé. Která maminka by nechtěla mít krásné ploché bříško s vyrýsovanými svaly. Svaly břišní stěny slouží jako obal pro vnitřní orgány, proto by měly být dostatečně silné a pružné. V těhotenství dochází k roztahování břišních svalů, to pak způsobuje oslabení hlubokých břišních svalů, proto je potřeba začít posilovat od nejhlouběji uložených břišních svalů k povrchovým. Než se na posilování břišních svalů vrhnete, nejprve byste měla vědět, zda nemáte rozestoupené přímé břišní svaly (diastáza). Břišní stěnu může zkontrolovat lékař. Také žena sama pozná, zda má břišní svaly rozestoupené. Když si lehnete na záda a skrčíte nohy a hlavu zvednete ze země, můžete si pohmatem zjistit, zda nemáte rozestoupené břišní stěny. Sáhněte pár centimetrů nad pupík a pod pupík. Pokud ucítíte mezírku, jde o rozestup stěn, tedy diastázu.

Jakékoli pohybové aktivity mamince prospějí. Zaměřit by se měla také na partie jako paže, záda, trup, prsní svaly. Při každodenní péči o miminko, kdy maminka miminko nosí a trpí tak její záda, je protažení a posílení jednotlivých partií velmi důležité.

Hubnutí kojením?

Kojení je energeticky náročný proces v těle matky. Maminka na kojení během prvního měsíce života dítěte spotřebuje stejně energie jako za celé těhotenství. Během kojení se nedoporučují velké váhové úbytky. Ideální je hubnout tak 2 kg za měsíc. Náročnější aktivita se doporučuje až po třech měsících kojení, kdy se kojení ustálí a miminko má vytvořeno denní režim. Před více náročnou fyzickou aktivitou (spinning, aerobik,…) je dobré miminko nakojit před cvičením a potom kojit asi 1,5 hodiny po fyzické aktivitě. Ve svalech se při náročném cvičení tvoří kyselina mléčná, která přestupuje do mateřského mléka a ovlivňuje jeho chuť. Některým dětem pak mléko nechutná a mohou ho odmítat. Po delším častovém odstupu po cvičení už mateřské mléko není kyselinou mléčnou tolik ovlivněno.

Pokud maminka cvičí s rozumem a pravidelně, nemůže to kojení uškodit. Naopak přispěje tak ke své psychické a fyzické pohodě, tím pádem i k pohodě miminka.

Mohlo by Vás také zajímat

CzechSlovakia