Main menu

 

Čtěte dětem již od narození

7 Čvc 2015

Čtení dětem je velmi důležité. Četba ovlivňuje dětský mozek, podporuje chápání souvislostí, slov, rozvíjí fantazii dítěte.

Nikdy není dost brzy na to, aby rodiče začali svým dětem číst. Kniha rozvíjí dítě od brzkého věku, stačí obrázkové leporelo, říkánky, básničky. Důležitá je melodie a rytmus a důraz na opakování. V pozdějším věku, až si budou děti číst samy, si samy vyberou knížku, která je zaujme.

close-up of adorable baby in glasses lying on an old book and light background

Čtení miminkům

Miminka milují maminčin hlas. Když ho budou poslouchat při čtení, vyprávění, při říkání básniček či říkanek, budou vám naslouchat. Intonace a barva hlasu by měla miminkům přivodit příjemné pocity. Při čtení kojencům můžete ukazovat prstem na obrázky a pojmenovávat je. Když se dítě bude chtít do „čtení“ zapojit, nechte ho, ať s vámi ukazuje a říká, co je na obrázku. Dítě se při ukazování obrázků v knížce učí chápat smysl představovaných předmětů, rozšiřuje se mu slovní zásoba a podporuje fantazie.

Čtení batolatům a předškolním dětem

I batolata a předškoláci milují rýmované čtení, básničky, ale postupem věku už i příběhy o dětech, o zvířátkách, o věcech, s kterými se denně setkávají. Příběhy by měly být jednoduché a reálné, aby si je dítě umělo představit.

Výběr knihy

Vybrat tu správnou knihu je u takto malých dětí na rodičích. Než obsah knihy je mnohem důležitší pocit, jaký z přečtení bude dítě mít. Malé děti milují opakování, proto se často upnou na oblíbenou pohádku, a ta se jim musí číst stále dokola, dokud je neomrzí.

Prvními knihami jsou jistě knížky s obrázky, leporela, říkanky. Je možné zkusit dítěti přečíst i krátké pohádky. Ti nejmenší, kteří knížky zkoušejí všemi smysly, budou mít rádi knihy z odolných materiálů. Dovolte jim, ať obracejí stránky, ať si dlouze prohlížejí obrázky. Zároveň je však učte, že do knihy se nekreslí, že se netrhají listy,…

Předškoláci mají rádi známé klasické pohádky. Později i čtení na pokračování (třeba před spaním). Děti milují i příběhy smyšlené, ve kterých vystupují jim známí lidé, nebo dokonce ony samy. Vždy vybírejte pohádky o oblíbených hrninech (zvířátka, auta,…).

Co přináší pravidelné čtení dětem?

 • Celkově podporuje psychický rozvoj dítěte.
 • Rozvíjí slovní zásobu, jazyk, pomáhá ve vyjadřování.
 • Uspokojuje emoční potřeby dítěte.
 • Rozvíjí fantazii.
 • Zlepšuje soustředění a trénuje paměť.
 • Obohacuje o všeobecné znalosti, ulehčuje učení a zlepšuje školní prospěch.
 • Učí rozlišovat dobro a zlo.
 • Rozvíjí smysl pro humor.
 • Chrání dítě před vlivem dnešní konzumní společnosti.
 • Je prevencí patologických jevů.

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Čtěte dětem již od narození

 1. Pingback: Co si miminko zapamatuje a na co zapomene? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia