Main menu

 

Co zařídit na úřadech před porodem a co po porodu?

30 Pro 2015

Již v těhotenství se nevyhnete běhání po úřadech. Také po porodu vás čeká nějaké zařizování. Co vše je potřeba zařídit před porodem a co po porodu?

Pregnant woman relaxing at home

Před porodem

Doložení otcovství – Pokud nežijete v manželství, s partnerem nejste oddáni, nezapomeňte na úřední doložení otcovství. Tedy v případě že chcete, aby v rodném listě dítěte bylo uvedeno jméno otce. Pro doklad o určení otcovství jděte na matriku místa trvalého bydliště matky. Nutná je účast obou rodičů najednou. Předložit musíte těhotenskou průkazku, občanský průkaz matky i otce, rodný list matky i otce nenarozeného dítěte. Oba rodiče obdrží po jednom originálu, jeden zůstává uložen na matrice.

Prohlášení o jménu dítěte – Před porodem odevzdejte na matrice (kde vyřizuje rodný list porodnice, je nutné vzít toto prohlášení k porodu) vyplněný dotazník na jméno dítěte. Lépe zařídit před porodem, vyhnete se pak po porodu zbytečnému obíhání úřadů. K tomuto dotazníku, který musí být podepsán oběma rodiči, přiložte oddací list (u dětí narozených v manželství), rodný list matky dítěte, příp. rozsudek o rozvodu matky (u dětí narozených mimo manželství), souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství (u dětí, u kterých jste určovali na matrice před porodem otcovství), rozsudek o rozvodu matky (u dětí narozených do 300 dnů po rozvodu). Veškeré dokumenty musí být originály, ještě lépe ověřené kopie. Nemusíte se tak bát, že by matrika odevzdané dokumenty ztratila.

Výběr pediatra – V porodnici budou chtít vědět, který pediatr bude přebírat péči o novorozence. První poradna probíhá asi tři dny po návratu z porodnice, někde lékař jezdí na první poradnu domů přímo za miminkem. Je proto potřeba kontaktovat pediatra ještě před porodem. Stačí telefonicky domluvit se, zda k němu můžete s miminkem chodit. Při výběru pediatra můžete dát na rady kamarádek a známých maminek v okolí. Pokud máte vlastní názory na zdravotní péči (očkování, podávání antibiotik, homeopatie,..), zjistěte si, zda vámi vybraný pediatr bude mít názory podobné. Také zkontrolujte, zda pediatr, kterého jste vybrali, má smlouvu uzavřenou s vaší zdravotní pojišťovnou.

Zkontrolujte platnost dokladů – Občanský průkaz

Doklady k porodu – Ujistěte se, že jste je neztratili. – Oddací list, rodný list, rozsudek o rozvodu.

Peněžitá pomoc v mateřství – 6-8 týdnů před porodem se nastupuje na mateřskou dovolenou. Dávka peněžitá pomoc v mateřství je dávka nemocenského pojištění. Nárok na ni má žena, která byla v posledních 2 letech před porodem alespoň 270 dní účastna nemocenského pojištění, tedy byla zaměstnaná, byla na úřadu práce nebo studovala. Žádost vystavuje gynekolog, žena předá zaměstnavateli, a ten zašle na ČSSZ. Peněžitá pomoc v mateřství se pobírá po dobu 28 týdnů. U dvojčat či matek samoživitelek déle.

Po porodu

sleeping newborn

Rodný list – Po narození dítěte již v porodnici obdrží dítě rodné číslo. V některých, zejména menších okresních, porodnicích zajišťují ve spolupráci s matrikou daného městského úřadu rodné listy přímo na místě, takže maminky si již z porodnice odnášejí rodný list dítěte a po porodu již nemusí běhat po úřadech. Ve většině případů však rodný list musí zařizovat sami rodiče. Potřebovat budete oddací list, občanský průkaz (u nesezdaných rodičů prohlášení o určení otcovství a jména dítěte). Rodný list je krátce po příchodu matky z porodnice doručen přímo domů, anebo si ho rodiče vyzvedávají na matrice dané městské části či města, pod kterou spadá daná porodnice.

Zdravotní pojišťovna – Dítě je dnem narození automaticky pojištěno u zdravotní pojišťovny, ve které je pojištěna matka dítěte. Do 8 dnů je nutné provést registraci na okresní pobočce dané pojišťovny. K registraci potřebujete rodný list dítěte.

Porodné – Pokud máto nárok a žádáte o porodné, učiňte tak na příslušném úřadě státní sociální podpory v místě trvalého bydliště, tedy na úřadu práce. Podáváte-li žádost, zároveň musíte předložit občanský průkaz a rodný list dítěte.

Rodičovský příspěvek – Matka, která nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, žádá ihned po porodu o rodičovský příspěvek.

Informujte pediatra o narození miminka – Již před porodem jste si vybrali pediatra. Při odchodu z porodnice mu zatelefonujte a sdělte, že je miminko již na světě. Domluvte si s ním první návštěvu, která může být u vás doma, nebo i v jeho ordinaci. Při první návštěvě předáte pediatrovi propouštěcí zprávu z porodnice a připravíte si očkovací průkaz, kartičku pojištěnce a rodný list dítěte.

Informujte svého zaměstnavatele o narození dítěte – Na mzdové účtárně budou chtít vidět a pořídit kopii rodného listu miminka.

Gynekologická kontrola po šestinedělí – Lékař zkontroluje stav porodního poranění a hojení. Domluvíte se na možnostech antikoncepce.

Komunální odpad – Narozené miminko je nutné nahlásit k platbě za odvoz komunálního odpadu. Některá města poskytují slevu na více dětí. Zajímejte se o to na stránkách městských úřadů.

Máte již vše potřebné pro Vaše očekávané miminko? Nebo už maminkou jste a potřebujete ještě něco dcerce nebo synovi dokoupit?

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Co zařídit na úřadech před porodem a co po porodu?

  1. Pingback: Babské rady jak „spustit“ porod | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia