Main menu

 

Co všechno dokáže odhalit ultrazvuk?

27 Dub 2017

S ultrazvukovým vyšetřením se žena setkává během svého těhotenství poměrně často. Ultrazvukové vyšetření v těhotenství je diagnostická metoda, která hodnotí průběh gravidity a lékař si díky ultrazvuku dokáže udělat představu nejen o velikosti a stáří plodu, ale také o jeho vývoji a stavu jednotlivých orgánů. Z ultrazvuku nemusíte mít obavy. Je bezpečný a bezbolestný. Kdy se ultrazvuková vyšetření provádí a co vše dokážou odhalit?

Potvrzení těhotenství

Když žena zjistí podle těhotenského testu, že je těhotná, může být celá netrpělivá a těší se, co uvidí na ultrazvuku a že si odnese domů černobílý snímek fazolky, který si vystaví na ledničku nebo ho bude ukazovat svým kamarádkám.

Ultrazvuk má při potvrzení těhotenství důležitý význam. Obvykle za 6 týdnů od poslední menstruace žena absolvuje svůj první ultrazvuk. Provádí se nejčastěji vaginálně, protože je v tomto týdnu těhotenství přesnější. Lékař pomocí ultrazvuku zjistí životaschopnost a počet embryí a zda je plod v děloze. Gynekolog na ultrazvuku vidí dutinu, ve které se objevuje tzv. žloutkový váček a zárodečný terčík s viditelnou srdeční činností.

Mimoděložní těhotenství

Nejprve se stanovuje těhotenský hormon HCG z moči, příp. z krve. Avšak nerozliší, zda se jedná o nitroděložní nebo mimoděložní těhotenství. Proto se opakovaně provádí odběr krve pro stanovení hladiny HCG. Při mimoděložním těhotenství nedochází obvykle k takovému nárůstu hodnot HCG jako při normálním nitroděložním těhotenství.

Při ultrazvukovém vyšetření není možné zobrazit plodové vejce v dutině děložní a pomocí dalších známek lze vyslovit podezření nebo přímo diagnostikovat mimoděložní těhotenství.

Prvotrimestrální screening – Downův syndrom a další vývojové vady

V prvním trimestru (ve stáří plodu 11 týdnů+3dny až 13 týdnů+6 dní) se provádí důkladný prvotrimestrální screeening. Zahrnuje potvrzení životaschopnosti plodu, přesné datování počátku gravidity, časnou diagnostiku většina zásadních vrozených vad plodu a diagnostiku vícečetného těhotenství.

Při tomto ultrazvuku se měří temenokostrční délka plodu (CRL), hlavička (BPD), nosní kůstka (NB), šíjové projasnění (NT). Ultrazvukem se hodnotí přítomnost nebo nepřítomnost nosní kůstky (NB). Nepřítomnost ještě neznamená, že dítě má automaticky Downův syndrom, i když u plodů s DS je její nepřítomnost častější. Šíjové projasnění (NT) je ultrazvukové měření volné tekutiny v záhlaví plodu (tloušťka kožní řasy).

Pomocí ultrazvuku se stanovuje i předpokládaný termín porodu, který bývá přesnější než ten, který se počítá podle poslední menstruace.

Screening se skládá ze dvou částí, nejprve odběr krve maminky a poté důkladné ultrazvukové vyšetření. Screening v prvním trimestru je dobrovolný a není hrazen ze zdravotního pojištění. Jak bylo řečeno, slouží k odhalení rizika pro vznik vrozené vývojové vady, jako např. Downův syndrom (nedomykavost trojcípé chlopně srdce plodu apod.).

Druhý trimestr – Screeningové vyšetření k vyloučení vrozených orgánových vad plodu

Toto ultrazvukové vyšetření se provádí mezi 20. a 22. týdnem těhotenství a slouží k vyloučení vrozených orgánových vad miminka. Zkoumá se morfologie plodu, funkce a případné abnormality vnitřních orgánů.
Ultrazvuk může odhalit rozštěpové vady rtu, páteře a stěny břišní. Posuzuje se správný růst plodu (obvod hlavičky, bříška, délka stehenní a pažní kosti atd.). Ultrazvuk a program, který používá, je z těchto údajů schopen vypočítat přibližnou hmotnost plodu.
Dále se hodnotí stav a uložení placenty a množství plodové vody.
Vyšetření je klíčové především pro srdce, měří se tep, frekvence a pravidelnost.
Lékař kontroluje žaludek děťátka. Vypadá jako černá bublina. Značí to, že dítě dobře polyká plodovou vodu.
Dále se kontrolují ledviny a močový měchýř miminka.
Počítají a kontrolují se ruce, nohy a prstíčky.

Pohlaví dítěte

Ultrazvukem je možné zachytit i pohlaví dítěte, což je pro většinu rodičů informace, na kterou se těší. Pohlaví je ultrazvukem rozpoznatelné na druhotrimestrálním ultrazvuku, tedy mezi 20. a 22. týdnem. Lékař se sice může pokusit určit pohlaví již v prvním trimestru, ale to není pohlaví ještě tolik patrné.

Třetí trimestr – Detekce vývojových vad

Ultrazvuk ve třetím trimestru je obdobný ultrazvuku ve druhém trimestru. Vyšetření se provádí ve 30. až 32. týdnu těhotenství. Lékař ultrazvukem měří plod, aby zkontroloval, zda správně roste. Sleduje jeho aktivitu, polohu, uložení placenty, množství plodové vody a srdeční frekvenci.

3D a 4D ultrazvuk

Ke konci druhého trimestru je optimální doba na 3D a 4D ultrazvukové vyšetření. V této fázi těhotenství je dostatečné množství plodové vody a v obličeji se již objevují rysy miminka, tak jak bude vypadat. Proto je možné udělat několik fotek nebo krátkých videí miminka v děloze. Toto vyšetření se neprovádí každé mamince. Dělá se pouze na přání a lékař si ho nechá obvykle zaplatit, protože to není pravé vyšetření, pouze doplněk pro vás na památku.

Jak ultrazvuk funguje?

Ultrazvukové vyšetření se provádí sondou, která vysílá impulzy. Ty se odrážejí od zkoumaných míst a sonda část z nich zpětně zachytí. Počítač vyhodnotí informace o intenzitě vlnění a o době, která uplynula mezi vysíláním a zachycením ultrazvuku. Vyhodnocená data se zobrazí na obrazovce. Počítač je schopen následně porovnat naměřené údaje s tabulkou a spočítat i délku těhotenství.

Přečtěte si také další články o těhotenství:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

 

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia