Main menu

 

Co vše potřebuji, když čekám miminko na podzim?

7 Zář 2017

Jste v radostném očekávání a miminko by se mělo narodit na podzim? Potom budete, kromě klasické výbavičky a potřeb pro miminko, potřebovat o něco víc věcí než maminky, které porodí na jaře či v létě. Abyste mohli s miminkem trávit dostatek času na čerstvém vzduchu, budete muset pořídit více kojeneckého oblečení, včetně teplejších kousků, také fusak a deky.

Oblečení

V chladných podzimních dnech maminky často řeší, co svým miminkům obléci, aby jim nebyla zima, ale ani příliš horko. Malá miminka, která ještě nechodí a vozí se v kočárku v hluboké korbě vybavené fusakem, případně i dekou, musí rodiče především dobře obléknout. Říká se, že miminko by mělo mít o jednu vrstvu víc než dospělí. Jak se miminko cítí můžeme zjistit tak, že mu sáhneme na krk. Pokud je horký až zpocený, ubereme příště děťátku vrstvu. Pokud je dítě studené, musíme vrstvu přidat. Tepelný komfort je nutné zajistit nožičkám, kterými uniká nejvíc tepla z těla ven, proto jsou do podzimních chladných dnů vhodné teplé ponožky nebo různé návleky. Vhodné jsou rovněž kombinézky či teplé overaly, jejichž součástí jsou ťapky. Teplo je nutné zajistit také dětské hlavičce, proto musí být součástí výbavičky čepičky či kukly.

Číslování dětského oblečení začíná velikostí 50-56 (newborn – novorozenec), dále je 62 (0-3 měsíce), 68 (3-6 měsíců), 74 (6-9 měsíců)… Uvedené velikosti jsou spíše orientační, protože každý výrobce může mít různé střihy a velikosti nemusí tak zcela odpovídat. Každopádně miminku bude docela dobře i v oblečku o něco větším, než v menším.

Co se týká počtu jednotlivých kusů oblečení, každý rodič musí zvážit, jak často se bude miminko převlékat, jak často bude prát apod. Důležité je mít miminko vždy do čeho převléknout.

Jaké kusy oblečení tedy budete potřebovat? – body/trička, dupačky/polodupačky, tepláčky/kalhoty/punčocháčky, overaly/pyžamka, mikiny/kabátky/svetříky, lehká kombinéza/fleesový overálek, teplá zimní kombinéza, ponožky/návleky, rukavičky, čepičky/kukličky.

Zavinovačka – fusak – deka

Na doma se hodí praktická rychlozavinovačka. Zato na ven bude na podzim potřeba fusak. Pořídit můžete buď kožešinový nebo s výplní z dutých vláken. Nepostradatelnou věcí bude deka, resp. deky, které se nikdy neztratí a mají pestré využití. Tedy dek můžete mít několik.

Na cestování autem je nutná autosedačka, to jistě každý ví. Na cestování s miminkem na podzim a v zimě budete potřebovat zároveň i zavinovačku nebo fusak přímo určený do autosedačky tak, abyste miminko mohli do autosedačky připoutat bezpečnostními pásy a zároveň bylo zabalené ve fusaku.

Zateplená kapsa nebo nosící bunda

Rodiče, kteří se chystají své miminko nosit v šátku nebo nosítku, budou v chladných podzimních dnech potřebovat miminko nějak zateplit. Proto se bude hodit zateplená kapsa, kterou přes miminko natáhnete a upnete na sebe. Další variantou je nosící bunda, která je vybavena vsadkou. Do bundy se s miminkem na těle zapnete a hřejete se navzájem.

Kdy můžeme s miminkem ven?

Na podzim, kdy je venku sychravo, větrno a nevlídno nemusíte s miminkem po návratu z porodnice spěchat na první procházku. Miminko by si mělo na čerstvý vzduch zvykat postupně, aby to pro něj nebyl nepříjemný tepelný šok. První dny bude dostačující, když na něj otevřete okno a miminko necháte teple oblečené spát v postýlce či v košíku nebo kočárku u okna.

Na letních procházkách není problém miminko z kočárku vyndat, nakojit či nakrmit z láhve. To podzimní a zimní procházky musí maminka lépe naplánovat, protože nemůže miminko z kočárku vyndat do větrného či deštivého počasí, sednout si a nakojit ho nebo mu dát pít z kojenecké láhve, tak jako v létě. Vhodné je tedy plánovat procházky po nakrmení, aby miminko v kočárku procházku prospalo. Když už není zbytí a miminko musíte nakrmit, pak je lepší, pokud dítě krmíte umělým mlékem, mít termoobal na kojeneckou láhev, aby mléko nebylo studené. U kojených dětí je dobré, když má maminka větší výstřih, aby jí při kojení na chladném vzduchu nebyla příliš zima.

V chladných dnech bychom měli před procházkou miminku ošetřit pokožku obličeje speciálním dětským krémem nebo mastí. Dětská pokožka je velmi citlivá nejen na UV záření, ale může snadněji omrznout.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia