Main menu

 

Co vše potřebuje děťátko v zimních měsících?

2 Lis 2016

Blíží se nám zimní měsíce, a proto je potřeba, abychom byli včas vybaveni teplým oblečením a výbavou pro naše nejmenší. A nejen oblečením. Co všechno děťátko v zimních měsících potřebuje? Co oblékat kojencům a batolatům, která již umí chodit? A co dětem, které ještě sedí v kočárku? Přinášíme vám článek, ve kterém najdete kompletní seznam potřebných věcí a také tipy, jak naše děti v zimních měsících oblékat.

nik_7691-kopirovat

Oblékáme vrstvením

V zimních měsících hrozí nachlazení a virózy, kterým je potřeba předcházet správným oblečením, aby dětem bylo teplo. Základem zimního oblékání je systém tzv. vrstvení. Vždy je lepší dětem obléknout více tenčích vrstev, než jednu silnou, a to z důvodu tepelné izolace.

Spodní vrstvu by měly tvořit kvalitní materiály. Důležité je, aby byl materiál příjemný, udržoval teplo a odváděl pot od těla. Pro kojence je vhodná bavlna, je však nutné častěji kontrolovat, zda dítě není zpocené. Existují speciální termoregulační materiály, ty odvádějí pot lépe než klasická bavlna. Pro batolata se dá sehnat funkční prádlo, která mívá ploché švy, aby nedráždilo dětskou pokožku. Funkční prádlo bývá vyráběno ze speciálních vláken polypropylenu. Vhodné je také prádlo z jemně česané bavlněné příze nebo z merino vlny.

Druhá vrstva je tzv. mezivrstva, jejímž úkolem je tepelná izolace a přejímání nadbytečné vlhkosti, která přechází ze spodní vrstvy. Vhodná jsou funkční trička, roláky, fleecové mikiny či vlněné svetříky.

Vrchní vrstva by měla chránit před nepřízní počasí. Musí být odolná proti vodě a větru, ovšem nesmí bránit odvádět pot ven. Vrchní poslední vrstva musí udržovat tělo dítěte v teple. Vhodné jsou teplé zimní bundy, kombinézky nebo softshellové bundy.

Kombinéza nebo zimní bunda

Hlavním oblečením je zimní kombinéza nebo bunda či komplet bundy a oteplovaček. Kombinézy mohou být s kapuckou nebo bez, s napevno přišitými nebo oddělitelnými ťapkami. Pro chodící děti již bez ťapek. Pro nejmenší kojence jsou praktické z hlediska rychlého oblékánní jednodílné kombinézky, které mají vepředu široké rozepínání.

Pro miminko v kočárku stačí mnohdy zimní bundička a teplý fusak. Na přepravu v autosedačkách existují fusaky, které mají rozdělenou spodní část do dvou „nohavic“. Díky tomu je lze použít v autosedačkách a sportovních kočárcích, které jsou vybaveny bezpečnostními pásy.

Kombinézky mívají ťapky a rukavičky, které se dají připnout patenty nebo knoflíky. Při nákupu kombinézy dbejte na to, aby kombinézka byla větší než ostatní oblečení. Ve velkých mrazech se pod ni musí vejít ještě svetr a teplé kalhoty.

Kapucka je důležitá pro větší děti. Miminko, které leží v kočárku, kapucku nepotřebuje. Mnohdy by mu překážela při ležení a tlačila ho.

nik_7559

Čepičky a rukavičky

Až 30-40 % tepla uniká z těla hlavou, proto musí mít děťátko čepici, která bude příjemná, teplá a bude zakrývat uši. Miminkům se doporučuje obléct tenkou bavlněnou čepičku a přes ni dát druhou teplou čepici (fleecovou nebo pletenou).

Nezbytnou částí zimní výbavičky jsou také rukavičky, které jsou buď součástí kombinézek, nebo je nutné je dokoupit. Pro děti, které již běhají a hrají si ve sněhu či mokru, jich nakupte více, ať máte vždy po ruce suché náhradní.

V zimních měsících je samozřejmostí i šála nebo praktický nákrčník.

Nohy v teple

Místo, které snadno prochladne, jsou dětské nožičky. Je potřeba je udržovat v teple. Nechodící děti, které jsou zabaleny ve fusaku v kočárku, stačí obléknout do teplých vlněných ponožek nebo kožešinových capáčků. Chodícím dětem pak je potřeba koupit kvalitní zimní obuv, která má teplou výstelku, je nepromokavá a podrážka s protiskluzovou úpravou. Do sněhu volte vysokou obuv. Na normální nošení stačí kotníkové boty.

Fusaky, zavinovačky, deky

V zimním období rozhodně oceníte kvalitní fusaky a kožešinové pytle. Když je velká zima, dáme přes fusak ještě deku a nánožník od kočárku. Nezapomeňte kočárek izolovat i zespoda, tedy tak že dáte pod dítě teplou podložku nebo složenou deku.

Pokud jezdíte s dítětem často automobilem, oceníte fusak do autosedačky, který má v sobě zabudované otvory pro bezpečnostní pásy. Fusak bývá stahovatelný okolo hlavičky a spodní část má tvarovanou do tvaru sedáku autosedačky. Když je dítě ve fusaku, odpadá pečlivé přikrývání dekami, ze kterých se dítě stejně při přenášení z auta většinou odkope. Při přenášení mrazem dítě zakryjete a jakmile se v autě oteplí, můžete fusak rozepnout.

V zimě oceníte také deky. Těch můžete mít doma několik kousků a užijete je. Jednu deku použijete na podložku do kočárku, aby dítě bylo izolováno zespodu. Další deku užijete jako přídatnou přikrývku při velkých mrazech, jinou jako přehoz, když je tepleji a není potřeba fusak. Jednu můžete vozit v autě, jinou použijete, když chcete dítě někde položit. Využití dek je opravdu široké.

Zimní fusák New Baby Fluffy

Nebojte se zimy

Pobyt na čerstvém vzduchu je pro vývoj dítěte nesmírně důležitý. Dítě se otužuje, seznamuje se s okolním světem, přichází do styku s novými podněty, zlepší se mu chuť k jídlu…

Miminka nemají ještě dokonale vyvinutou termoregulaci, to znamená, že může mít ručičky a nožičky studené, a přesto mu může být teplo. Rodiče by se tedy studenýma rukama neměli řídit. Kontrolujte zátylek. Jestliže má miminko zátylek teplý, je dobře oblečené, pak nemusíme mít strach, že prochladne. Když je však zátylek vlhký, vypadá to, že je miminku horko a je potřeba nějaké oblečení ubrat. Když se dítě zpotí, je pak více náchylné k prochladnutí. Kdyby byl zátylek studený, je potřeba miminko zahřát a přidat nějakou vrstvu navíc.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia