Main menu

 

Co vnímá miminko v bříšku?

24 Lis 2016

Život dítěte nezačíná porodem, ale mnohem dříve než se narodí. Už v těle matky. Miminko z nitra dělohy je schopné vnímat emoce matky, její hormonální rozpoložení udává, jak vlídné bude prostředí, ve kterém se dítě vyvíjí. Co vše dalšího je miminko v bříšku schopné vnímat?

Miminko v bříšku se svou maminkou neustále komunikuje. Na fyziologické úrovni miminko vnímá hormonální rozpoložení matky. Je-li matka ve stresu, vylučuje nadměrně adrenalin. Je-li matka v pohodě, v dobré psychickém rozpoložení, posílá svému dítěti endorfiny. Dále probíhá interakce mezi maminkou a miminkem pomocí smyslů (dotyk, řeč) a citů, kdy nemusí matka vést vědomý dialog s dítětem, přesto jsou neustále ve spojení.

pregnant-518793_1920

Vnímání pomocí smyslů

Hmat

Už ve 3. měsíci těhotenství, kdy se dítěti na kůži vytváří první nervová zakončení, začíná miminko vnímat to, že je obklopené teplou plodovou vodou. Pomalu pociťuje dotyk.
Těhotná žena začíná cítit pohyby dítěte zhruba v půlce těhotenství, tedy okolo 20. týdne. V té doby obvykle žena více hladí a dotýká se svého bříška. Tato stimulace podporuje vývoj nervového systému dítěte. Proto hlaďte svá bříška. Zapojte do této dotykové komunikace i tatínka. Miminko chce vnímat vaše doteky, hlazení a šimrání.

Čich

Miminko v bříšku cítí nasládlou vůni plodové vody. Je možné, že cítí i aroma, která se do plodové vody dostanou z matčiny stravy. Čich má miminko po porodu velmi dobře vyvinutý. Po narození se orientuje především podle vůně. Čichem pozná miminko svou matku a cestu za potravou – prs. Proto se nedoporučuje po porodu používat parfémy, to proto aby miminko cítilo vaši skutečnou přirozenou vůni.

Chuť

Již od 6. týdne se miminku začínají tvořit na jazýčku chuťové pohárky. Od 4. měsíce miminko umí polknout plodovou vodu, jejíž chuť je převážně sladká. Cítit však může i jiné chutě (vlastní moč – hořká chuť, sodík – slaná chuť). Během těhotenství by žena měla vynechat kořeněné a slané a extra sladké pokrmy.

Zrak

Velmi brzy se u miminka vyvíjí oční bulvy a zrakové tyčinky, pak je zrakový nerv schopný přenášet impulzy do mozku. Ve 30. týdnu těhotenství miminka mohou otevírat oči a obracet se za světlem. V děloze vidí vše růžovo-červené. Maminkám se doporučuje nechat na nahé bříško svítit slunce.

Sluch

V půli těhotenství (ve 20. týdnu) je dokončen vývoj uší. Miminko v bříšku slyší především tlukot matčina srdce, šumění její krve a činnost žaludku. Tyto zvuky vnímá velmi intenzivně. Intenzita se může přirovnat k hlasitosti dálnice. Zvuky, které přichází z vnějšku, jsou tlumenější. Avšak miminko z nich dokonale pozná hlas matky, hlas tatínka a dalších lidí, jejichž hlasy slýchá často. Ihned po porodu je dobré položit miminko na hruď matky. Tlukot matčina srdce miminko uklidňuje. Zkusit můžete i pouštět hudbu, kterou jste poslouchala v těhotenství. Miminko na ni bude pozitivně reagovat. Na miminko v bříšku mluvte a zpívejte mu.

Pohyb

Už okolo 3. měsíce těhotenství se miminko začíná pohybovat. Nejprve dochází k náhlým trhavým pohybům. Tím, jak se postupně vyvíjí centrální nervový systém, jsou pohyby plynulejší a koordinovanější. Dítě si v bříšku dokáže sahat na hlavičku, zívat, škytat, cucat palečky, polykat, dělat kotrmelce. Později dítě dokáže dělat vědomé pohyby (hrát si s pupeční šňůrou).

Může prenatální období ovlivnit pozdější život člověka?

Psychické nastavení matky v těhotenství se promítá do vývoje a pozdějšího života dítěte. V děloze na dítě působí různé psychické vlivy, které pak ovlivňují jeho pozdější život. Toto je v psychologii jasný a prokázaný fakt. Čeští lékaři Matějček a Kubička zkoumali vývoj dětí, které se narodily po zamítnuté žádosti o interrupci. Výsledky byla takové, že nechtěné děti měly vyšší míru různých psychických poruch a sociálních problémů.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia