Main menu

 

Co trápí maminky po porodu?

6 Lis 2015

Ve chvíli, kdy držíme své právě narozené dítě v náručí, pociťujeme neskonalé štěstí, takové štěstí, které není možné popsat slovy a je vypodobením euforie. Během prvních chvil myslíme pouze na miminko a rekapitulovat porod či myslet na jiné další starosti začneme až později, ale právě v oněch pár dnech těsně po porodu dochází v našem těle k mnoha bouřím a změnám. Není se proto čemu divit, že se po pocitech štěstí dostavují pochybnosti i slzy. Po pochybnostech se nadále přidruží vyčerpání a vlekoucí se únava. Vše zmiňované v kombinaci s poklesem hormonů způsobuje úzkostné stavy a mnohé maminky pak začínají trpět depresemi. I když se cítíme psychicky naprosto vyčerpané, je to zcela normální jev, šestinedělí bývá velmi náročné období, jak pro maminku, tak celé její okolí. Ale co když se deprese vleče? Mohou být úzkost a deprese po porodu pro nás nebezpečné?

Childbirth

Poporodní stav je pro ženy doba velkých změn životních i změn v jejím organismu a pro ženu je to psychicky asi nejnáročnější období v jejím životě. Podílí se na tom jednak možný nepříjemný zážitek z průběhu porodu, sociální situace rodiny, vztahy s partnerem a příbuznými, ale také zásadní změna v životě ženy, která musí od té chvíle vše podřídit svému dítěti. Matka bývá často po porodu velmi fyzicky vyčerpaná a v jejím těle nastávají dramatické hormonální změny. Účinek kolísání hladiny hormonů je známý i v běžném životě ženy jako premenstruační syndrom, kdy také dochází k psychickým změnám několik dní před nástupem menstruace. Tyto změny hormonálních hladin jsou ale jen malé ve srovnání s tím, co se děje po porodu, kdy obsah hormonů v krvi klesne opravdu drasticky.

V minulosti se všechny psychické změny v období po porodu shrnovaly pod název laktační psychóza. Podle nových poznatků však příčina těchto poruch netkví v kojení a tento název se již přestává používat. Někteří odborníci však tvrdí, že přerušení kojení změní hormonální stav v organismu a potíže mohou ustoupit. Dnes poporodní psychické poruchy rozdělujeme do několika skupin dle závažnosti, nejčastěji do tří – poporodní blues, poporodní deprese a poporodní psychóza.

Poporodní blues

Poporodní blues (synonymem poporodní splín, anglicky postpartum blues nebo baby blues) se řadí mezi nejméně závažné poporodní psychické poruchy, které se vyskytují až u 80 % matek. Jedná se o krátkou a přechodnou záležitost, která netrvá déle než dva týdny. Většinou začíná přibližně třetí den po porodu, místo radostného naladění je matka skleslá a smutná. Někdy začne být plačtivá, přecitlivělá, může mít i pocity zlosti či osamělosti. Situace se však obvykle velmi brzy urovná i bez léčebného zásahu, důležitá je podpora okolí, která urychlí uzdravení.

Tato lehká psychická porucha se dnes považuje spíše za normální stav, neboť vědecky je již dokázáno, že třetí den po porodu reagují téměř všechny maminky bez výjimky více či méně poporodní depresí.

Lékaři poporodní blues vysvětlují logicky po svém, a to tím že po porodu tělo vytváří a vylučuje jiné látky než v těhotenství, protože placenta, která tyto hormony produkovala, už v těle není. Ta mohla i za to, že se v ní vytvářel progesteron – uklidňující hormon i estrogen, který zase udržoval těhotenství v tom správném stavu. Když žena porodí, automaticky poklesne hladina těchto hormonů, a to dokonce pod úroveň před těhotenstvím, což má tedy za následek vyšší náchylnost k depresivním náladám.

Poporodní deprese

Pozdní poporodní deprese je daleko závažnější stav než poporodní blues, může se vyskytnout až po delší době po porodu. Postihuje přibližně 10% matek. Matka je obvykle vyčerpaná, dlouhodobě unavená, pesimistická a zažívá pocity úzkosti z různých důvodů. Někdy začne neustále přemýšlet, jak zabezpečí své dítě, zda bude dobrá matka a všechny její myšlenky mohou být orientovány na to, že se nedokáže o dítě správně postarat. Může trpět výčitkami svědomí a poruchami spánku. V tomto případě je již nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc, je zde totiž určité riziko sebevražedných tendencí.

Poporodní psychóza

Nejzávažnější stav je však poporodní psychóza, kdy žena zažívá pocity silného rozrušení, extrémní výkyvy nálad, výpadky paměti, poruchy soustředění (neschopnost číst, sledovat film), změněné vnímání času. Matka ztrácí kontakt s realitou (někdy ani neví, jak se jmenuje, jaký je den), často trpí bludy, zrakovými a sluchovými halucinacemi a ztrácí schopnost pečovat o dítě. Ne vzácně bývá přítomen tzv. „Capgrasův příznak“, kdy je matka přesvědčená, že vlastní dítě jí bylo vyměněno nebo že ke kojení jí bylo doneseno cizí dítě, podobné vlastnímu. Psychóza se často se vyskytuje hned po porodu, ale může se objevit i do dvou měsíců po porodu. Tento nejtěžší stav již vyžaduje hospitalizaci matky a její léčbu, jinak hrozí riziko, že ublíží sobě a svému dítěti. Je známo mnoho případů, kdy matka odešla z neznámých příčin s dítětem z domu a provedla nějakou neočekávanou věc, často se sebevražednými úmysly (k vraždě novorozence dochází ve 4 % případů, k sebevraždě matky pak v 5 %). Důležité však je, že matka často dělá věci automaticky a hlavně svůj stav si neuvědomuje! Poporodní psychóza se vyvine asi jen u 0.1% žen, což je naštěstí relativně vzácné.

Jako hlavní příčiny poporodní psychózy se uvádí hormonální změny způsobené porodem, fyzické vyčerpání a velice silné neznámé emoce, která žena po porodu prožívá.

Z tohoto důvodu je důležité, pokud se chceme vyhnout popsaným poporodním obtížím nebo si daný stav alespoň nezhoršovat, umět si odpočinout, spát společně s miminkem, nic nepřehánět, obklopit se blízkými a nebát se požádat o pomoc. Malé miminko potřebuje především svou maminku, její blízkost a její lásku, proto se nesmíme vzdávat, musíme každý den vstávat s odvahou a vážit si sebe sama již kvůli dítěti. Děti rychle rostou a kojenecké období není na dlouho, tudíž bychom si ho měly co nejvíce užít. Starejme se proto také o sebe, i když se nám to v prvních týdnech po porodu bude zdát nemyslitelné. A jestliže bude třeba, budeme se cítit víc než vyčerpaně a na dně, nebojme se poprosit o pomoc, a to také o tu odbornou.

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Co trápí maminky po porodu?

  1. Pingback: Kdy jet do porodnice | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia