Main menu

 

Co si miminko zapamatuje a na co zapomene?

3 Kvě 2019

Někdy se nám vybaví zvláštní obrazy v rámci našich životních vzpomínek a často nevíme, kam je zařadit, mohou to být vzpomínky z raného dětství. Je možné si něco zapamatovat z našich miminkovských let? Pokud si dokážeme vzpomenout na nějaké malé chvíle například z batolecích dob, na co jen si budou pamatovat naše děti? Bude je trápit každá naše výčitka, každý náš trest? Nebo na vše zapomenou? Můžeme jim nevědomky změnit danou osobnost? A zase nebylo by pěkné, kdyby si vzpomněly na každé naše pohlazení?

Vzpomínky miminka 0 – 1 rok

Dle různých průzkumů si miminka do šesti měsíců mohou pamatovat své narození, tedy průběh porodu, dokonce si mohou zapamatovat i nějaké vzpomínky snad z minulých životů. Američtí vědci prokázali, že děti do půl roku rozumí mnohým jazykům a umí počítat i rozeznávat tvary. Bohužel do roku dítěte veškeré tyto schopnosti zapomínají, jako by se vymazaly, vygumovaly a děti se učí svým, zcela novým, schopnostem znovu, s čistým listem. Jak roste a vyvíjí se mozek dítěte, mění se také jeho vzpomínky, rozšiřuje se centrum paměti. Ovšem progres paměti je tak minimální, že v dospělosti si stěží člověk dokáže udržet tak rané vzpomínky. Každopádně mnoho lidí si upomíná na neidentifikovatelné obrazy, připomínající barevné mapy či skvrny, třeba jsou to právě vzpomínky na dětské pokojíčky nebo dětské postýlky či známé tváře.

Vzpomínky dítěte 1 – 2 roky

Jediné, co si pak děti pamatují po roce života, jsou právě hlasy, vůně a tváře, především ty, co se kolem nich vyskytovaly nejvíce, tedy známé tváře aneb rodina. A to je pro děti důležité, proto bychom na ně měli do roka co nejvíce mluvit. Hlasy si totiž pak děti zapamatují nejvíce a slova. Slova se právě batolata učí od nás dospělých, slovo si dokáží rychle zapamatovat a později ho i správně a s citem použít. Pozor na slova, která před nimi vyslovujeme. I když si myslíme, že je ještě nevnímají, moc dobře si je zapamatují. I v dospělosti se nám dle odborníků dokáží vybavit věty či napomínání, která jsme slýchávali v batolecím období a některé příkazy však děti nedovedou pochopit, např. „Nechoď mi na oči“ apod., proto si je pamatují. Náš mozek i mozek dítěte je schopen si zachovat dokonce i příjemné vzpomínky na dlouhou dobu, hezké krajiny a místa, však v dospělosti by je z nás dokázala vytáhnout asi jen hypnóza. Na co nejvíce batolata zapomínají, stejně tak jako my dospělí, jsou špatné, bolestivé či nepříjemné zkušenosti a vzpomínky, pokud nejsou dlouhodobé. Dlouhodobé nepříjemnosti se mění v traumata, a ta mezi zapomenuté záležitosti bohužel nepatří, ta si děti uchovávají po celý život a mění se jim tak bohužel i typ osobnosti, za určitých situací nevratně.

Vzpomínky dítěte 2 – 3 roky

Od dvou let si již děti pamatují a zapamatovávají na celý život značně více, pamatují si radosti i trápení, dokáží si vzpomenout na pěkné momenty svého života, na narozeniny, na dárky, většinou z toho všeho však zůstanou v dospělosti jen střípky. V určitých chvílích se dětem z období dvou, tří let vybaví téměř vše, na co si potřebují vzpomenout (barvy, oblíbené věci, činnosti, situace i místa). My rodiče bychom měli být opatrnější na slova, napomínání i trestání, přece jen, aby si ze svého dětství zapamatovaly jen to nejhezčí, aby získaly ze svého dětství a svých rodičů věčný vzor. Tento věk je proto důležitý také pro výchovné tendence, měli bychom dětem v tomto období předat ze sebe i z jejich světa kolem nejvíce podstatného, abychom je správně nasměrovali k správně cestě životem. Poté jistě zapomenou na nějaká ta příkoří, která se jim v jejich malém světě přihodila.

Přečtěte si i další zajímavé články:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Co si miminko zapamatuje a na co zapomene?

  1. Pingback: Jaké jsou děti dle dne v týdnu, ve kterém se narodily | Blog Mimulo

  2. Pingback: Péče, na kterou naše děti nezapomenou | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia