Main menu

 

Co pomáhá při průjmu a zvracení? Jak je léčit?

5 Dub 2017

Zvracení a průjem u dětí jsou nejčastěji projevem infekčního onemocnění trávicího traktu, tzv. gastroenterocolitidy. Způsobeny mohou být viry (rotaviry, adenoviry) a bakteriemi (salmonella, campylobacter), vzácně i parazity (lamblie) nebo houbami. Vyvolat je ovšem může i dietní chyba, špatná kombinace potravin, alergie nebo toxická reakce na potraviny. Ve vzácnějších případech může být průjem a zvracení příznakem neinfekčního zánětlivého onemocnění střeva nebo poruchy látkové výměny. Jak dětem, které trpí průjmy a zvracením, pomoci? A jak je léčit?

Pro infekční onemocnění trávicího traktu ukazuje to, že stav se změnil poměrně náhle a během několika hodin, může se přidat i zvýšená teplota či horečka, nebo pokud se dítě v horizontu posledních pár dní dostalo do kontaktu s osobou s podobnými obtížemi. Během zvracení a průjmu hrozí dítěti dehydratace. Ta je způsobena ztrátou tekutin a iontů při zvracení a řídké stolici. Zvracení a průjem je tím nebezpečnější, čím je dítě mladší. Nejohroženější skupinou jsou kojenci, neboť u nich hrozí rychlé odvodnění (dehydratace). Řidší stolička může krátkodobě provázeti jakékoliv horečnaté onemocnění či růst zoubků.

Nejčastější příznaky

Onemocnění se objevuje náhle a s okamžitým nástupem asi po 1-3 dnech od nákazy. Projevuje se nechutenstvím, vzestupem teploty, horečkou, zvracením, ke kterému se přidává vodnatý průjem. Může být i s příměsí hlenu a krve. Zvracení pomalu ustane, zůstává nechutenství a průjem, který může trvat i 4-7 dní. Dítě je unavené, odmítá jíst a pít. Zvracení a průjem se u dítěte dá zvládnout v domácím prostředí. Za pomoci diety a vhodné léčby. U kojenců hrozí dehydratace, proto při závažnějším průběhu je nutná hospitalizace a intenzivnější léčba.

Zvýšit příjem tekutin

Dítě ztrácí tekutiny průjmem a zvracením. Tyto ztráty je nutné pokrýt zvýšeným příjmem. Vhodné jsou slabé černé čaje (přisladit a podávat studené). Kombinovat třeba s neslazenými neperlivými minerálkami. Všechny přijímané tekutiny by měly být vychlazeny na pokojovou teplotu. Teplé nápoje dráždí na zvracení. Tekutiny podávejte po malém množství a častěji. Dítě je tak spíš udrží a nevyvrátí. Zcela nevhodné jsou limonády a mléko. Zakoupit je možné rehydratační iontové nápoje z lékárny, dětem však moc nechutnají.

Výlučně kojenému dítěti není nutné podávat jiné tekutiny. Stačí častěji přikládat k prsu.

Dietní opatření

Dítě by mělo přijímat jen ty potraviny, které nezatěžují střeva. Strava má být snadno stravitelná, dostupná a chutná. Kojené děti během léčby kojíme. Mateřské mléko obsahuje látky, které ochraňují střevní sliznici a pomáhají jí zbavit se původce průjmu. Kojence na umělé stravě krmíme umělými mléky, které zpočátku kombinujeme s rýžovým odvarem. Doporučuje se také na jeden den umělé mléko zcela nahradit rýžovým odvarem. Rýžový odvar se připravuje tak, že jednu polévkovou lžíci rýže vaříme v 1 litru kojenecké vody asi hodinu. Odpařenou vodu vždy doplníme na jeden litr. Poté rýži přecedíme a vzniklý odvar použijeme k přípravě mléka. Je zde i možnost zakoupení kvalitního dietního mléka se sníženým obsahem laktózy (seženete v lékárnách).

Pokud již dítě přijímá příkrmy, podáváme rozhodně dietní příkrmy s mrkví, bramborem, rýží, banány, rýžovou kaši. Vynecháváme stravu s vysokým obsahem tuků a disacharidů.

Strava

Zažívací trakt dítěte je zanícený. Nemůže plnit svou hlavní funkci – zpracovat a vstřebat živiny. Dítě trpí nechutenstvím. Nechutenství je přirozenou obranou těla před příjmem potravy v průběhu nejakutnější fáze onemocnění. Dítě nenuťte do jídla, pokud samo nechce. Jakmile chuť k jídlu projeví, zvolte takové potraviny, které jsou k jeho zažívání šetrné – suché pečivo, vařená rýže, brambory, mrkev, banán, rozvařené jablko bez slupky, vařené těstoviny, piškoty. Veškeré jídlo bez tuku. Jakmile se dítěti uleví, nezvrací, průjem je na ústupu, je možné do jídelníčku zařadit libové vařené maso a jiné potraviny, které neobsahují větší množství tuku a mléko.

Léky

Jestliže se jedná o běžné průjmové onemocnění, není třeba podávat zvláštní léky. Stačí jen dietní opatření a dostatečný příjem tekutin. Pokud chcete kojenci pomoci léky, poraďte se s lékařem. Léky mohou zkrátit dobu příznaků, jsou podpůrné. Jde o probiotika. V lékárně seženete množství různých kapek, sirupů, pilulek. K zahuštění stolice při vodnatém průjmu se užívá čištěný jíl (Smecta). Děti však často tyto léky odmítají. Při bolestech bříška lze použít protinadýmavé kapičky. Rozhodně však při bolestech bříška nepodávejte léky proti bolesti, které by mohly zakrýt např. zánět slepého střeva. V lékárně dále seženete rehydratační iontové roztoky (pro děti Kulíšek), které nahrazují ztrátu solí a vody.

Hospitalizace

Pokud je zjevné, že průjem a zvracení jsou takové intenzity, že ztráty tekutin jsou větší, než jejich příjem, bude nutná hospitalizace. Za známky dehydratace považujeme:

  • malátnost, apatie
  • dítě má zapadlé oči, kruhy pod očima
  • v ústní dutině je málo nebo žádné sliny, sliznice jsou oschlé, jazyk povleklý
  • dítě má sníženou kožní řasu na břiše
  • dítě málo močí nebo nemočí vůbec
  • kojenec má vpadlou fontanelu
  • dítě má teploty přes 40 ºC a nereaguje na léky snižující horečku

Přečtěte si také další články na téma dětské nemoci:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

Mohlo by Vás také zajímat

3 comments on “Co pomáhá při průjmu a zvracení? Jak je léčit?

  1. Pingback: Klíšťata – letní nebezpečí pro děti | Blog Mimulo

  2. Pingback: latestvideo sirius245 abdu23na7377 abdu23na69

  3. Pingback: Noční pomočování u dětí | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia