Main menu

 

Co koupit dětem k Vánocům?

8 Lis 2016

V den kdy podzim přebírá žezlo a trůn, začínáme přemýšlet, i když si to zatím moc nepřipouštíme, co jen těm našim nejmenším koupíme k Vánocům. Nejtěžší je to právě v případech, kdy máme doma malé děti a nemluvňata a dárky pro ně vybíráme my rodiče, chceme je potěšit, ale zároveň chceme pro ně to nejlepší. Tedy pro kojence a malá batolata takové hračky, které budou prospěšné též pro jejich vývoj. Kde začít a jaké hračky budou to pravé?

5359_0b

Hračky pro první rok dítěte

První rok dítě potřebuji více naši láskyplnou péči než hračky, ale i tak jsou hračky v kojeneckém věku důležitou součástí jeho mentálního vývoje, proto na ně nesmíme zapomínat. Měli bychom však vybírat hračky z kvalitních materiálů a hračky, které rozvíjí fantazii, představivost a v tomto věku především jemnou motoriku. Co by se tak naše malému kojenci hodilo k Vánocům?

1. – 3. měsíc
V tomto období by mohl Ježíšek miminku nadělit pod stromeček plyšové či zvukové hračky, které upoutají jeho pozornost. Jelikož takto malé miminko ještě neumí tolik zaostřit, měli bychom mu pořizovat hračky především v černobílé kombinaci a s velkými tvary – např. pruhy, perfektní jsou kruhy, tečky apod. Hrací koberec, hrazdička či chrastítko, vše barevné se zvukovými efekty při dotyku, budou ideálním dárečkem.

3. – 6. měsíc
Dítě v těchto měsících již na bříšku začíná pozorovat svět, začíná být zvědavé a každý zvuk ho velmi přitahuje. Některé miminko již za zvukem otočí hlavičku, natáhne ruku nebo se dokonce přetočí na záda či v lepším případě také zpět na bříško. Ideální hračky pod stromeček tedy jsou: chrastítka, zvukové hračky a kousátka, tvary, které vydávají zvuky, dřevěné kostky, hračky s písničkami, leporela s říkáním či písničkami, hračky do vany, pískací míče, barevné malé míčky apod.

6. – 9. měsíc
Kojenec se již otáčí na bříško a pomalu si začíná sedat, kolem osmého měsíce si sedne většina dětí v tomto věku. Ideální hračky jsou ty, které zaujmou svou barvou, ale také tvarem a dobrým zvukovým či světelným doprovodem. Dobrým tipem pro Ježíška mohou být hračky s otvory pro zastrkávání kostek různých tvarů nebo svítící a hrající válec. Ale také již hudební nástroje – bubínek, xylofon, malovaná rumba koule. Nebo hračka, která hraje a pohybuje se, ta bude také vhodná pro nácvik lezení po čtyřech. Dřevěná jezdící zvířátka nebo větší barevné míče jsou již také vhodnou hračkou pro rozvoj jemné motoriky.

9. – 12. měsíc
V daném období, kdy se pomalu, ale jistě, dostáváme do batolecího věku dítěte, se již dočkáme lezení po čtyřech a prvního postavení se na vlastní nohy. Dítě začíná být také velmi bystré a vnímavé, snaží se přijít na veškeré záhady světa, které ho v jeho malém prostoru obklopují. Zabalme dárky, které tedy potěší miminko, ale také rodiče. Jsou to různé pyramidy, buď z kostek, kelímků nebo malé a velké kroužky postupně se stavějící na sebe. Prostrkávací hračky, lehké hlavolamy, dřevěná velká puzzle a před prvním rokem tahací hračky, vozítka různého druhu a chodítko, o které se dítě jen opírá a postrkuje ho pomalu kupředu. Na chodítku mohou být i zvukové či světelné věci či jiné pohybující se hračky jako např. malé otáčející se předměty s obrázky, kuličky apod. Rozhodně by pak pod stromečkem neměly chybět malé knihy s dětskými básněmi, s prvními, jednoduchými pohádkami či větší obrázková leporela (skládací, otvírací apod.).

9451_0g

Hračky vhodné pro druhý rok dítěte

Máme-li doma batole, můžeme mu již pod stromeček pořídit ledacos. Sortiment hraček pro děti od jednoho roku je už přece jen o něco bohatší. Většina dětí kolem jednoho roku začíná chodit, pomalu přestává být jen zvědavé a aktivně objevuje svět, a to všemi smysly. Nejraději však stále ústy. Již také zapojuje svou fantazii a vytváří si „vlastní“ hraní. Hračky, které jistě Ježíšek nesmí zapomenout přinést, jsou:

Kostky a stavebnice – děti v tomto věku milují jakékoliv tvoření a stavění, především pak také ničení a bourání. Proto můžeme svému dítěti pořídit jakoukoliv stavebnici s většími součástkami nebo kostky dřevěné, plastové, obrázkové, s tvary apod., z nich děti budou mít určitě velkou radost, méně tak již náš domov.

Dřevěné a tahací hračky – roční děti začínají o věcech kolem více přemýšlet a také už touží je trochu ovládat. Proto je velmi baví různé hračky, které mohou tahat – za provázek, za ocásek, za dřevěnou hůlku nebo tlačit před sebou, dřevěné hračky jsou vůbec pro malá batolata ty nejlepší a nejpěknější. Díky těmto hračkám si začínají děti uvědomovat vzrušení ze hry.

Hračky na písek – jelikož malé batole nás dospělé velmi touží a potřebuje napodobovat a kopírovat, nastal ten správný čas vybavit naše malé pomocníky nářadím na zahradu a na písek. A tak si konečně budou moci vyzkoušet nějakou tu práci, co umí jen tatínek a maminka.

Hračky ideální pro děti do tří let

Čím starší batole je, tím více touží dělat vše jako jeho rodiče, jako dospělý. Ježíšek tedy našim dětem naloží samé věci na práci. A samozřejmě také v tomto věku velmi oblíbená vozítka.
Kočárky, kuchyňky, nádobíčko, houpací hračky, panenka – miminko, mluvící interaktivní plyšáci, větší puzzle, omalovánky a pastelky pro naše malé princezny.
Míče, velká auta, první odrážedla-kola, odstrkovadla (vozíčky, motorky), pracovní nářadí (ponky, pily, vrtačky, sekačky, kotouče, šroubováky apod.), knihy se samolepkami, dětské hudební nástroje pro naše malé šikuly.
A předměty (míče, deštníky, šampóny, jojo, oblečky, boty, samolepky, kufříky, tašky, pouzdra, boxy na svačinky apod.) s obrázky kreslených hrdinů vykouzlí úsměv na tváři každému batoleti, aby ne, vždyť Ježíšek je jeden z nich a zázračný čas Vánoc se bez hrdinů jednoduše neobejde.

auto-svetlaS přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Co koupit dětem k Vánocům?

  1. Jarka066 on napsal:

    Tak to jsem ráda. Máme syna v červnu jeden rok. Už chodí okolo nábytku a tak jsme začali přemýšlet o nějakém odrážedle. Jediné v čem se s manželem neshodneme je to, že já chci odrážedlo na způsob modrého autíčka na fotce výše. Manžel chce spíše motorku, mě však přijde, že to je pro starší děti. Tak nevím třeba někdo poradí.

Napsat komentář

CzechSlovakia