Main menu

 

Co dokáže naučit děti pouze tatínek?

23 Zář 2016

Pro většinu dětí je maminka tou nejdůležitější osobou na světě a tatínek může mít pocit, že není tak důležitý, a zůstává v pozadí. Avšak i tatínkové jsou pro děti důležití a nenahraditelní. To by mohl potvrdit každý, kdo má se svým otcem dobrý vztah. Tatínek je první muž, se kterým se dítě ve svém životě setkává, a který zcela jistě ovlivňuje budoucí vztahy a vnímání světa.

Pokud si představíme rodinu, je tam matka, otec a děti. Maminka a tatínek mají každý své povinnosti a práce. Maminka nás krmí, šatí a nabízí mateřskou náruč. Tatínek bývá pro dítě první autoritou a idolem, ke kterému může vzhlížet. Pro holčičky je tatínek vzorem ideálního muže a pro chlapce vzorem mužství a chování k ženám. Avšak narušený vztah s otcem ovlivňuje život dítěte a poté dospělého člověka na desetiletí. Může souviset s pocity úzkosti, nedostatkem pocitu bezpečí a dokonce s agresivním chováním. Táta je pro děti nepostradatelný.

happy father and baby son in his hands having fun pastime isolated on white

Bezpečná náruč maminky

V prvních týdnech a měsících se dítě cítí nejlíp u maminky. Poznává její hlas, vůni, cítí se u ní bezpečně, sytě a spokojeně. Maminka je pro dítě jistota. Jakmile začíná dítě víc vnímat lidi kolem sebe, vnímá, že tatínek má jiný hlas, větší sílu při nošení, rychlejší a prudší pohyby. A už od tohoto období dítě potřebuje tatínka, který ho povzbuzuje a vychovává se stejným porozuměním jako maminka.

Separace od matky

Otcovská role je důležitá už od kojeneckého a batolecího věku dítěte. Napomáhá totiž přirozené separaci dítěte od matky, jejíž přítomnost byla do té doby nezbytná. Dítě může trávit čas jen s otcem (matka může jít cvičit, na procházku, uklízet, věnovat se svým koníčkům) a buduje se tak jejich společný vztah a zároveň dítě je schopné se postupně separovat a netrávit veškerý svůj čas pouze s matkou. Nejde o žádnou násilnou separaci, na rozdíl od chův a jeslí. Táta je součástí každodenního života rodiny, proto není pro dítě cizí. Být s tátou je přece přirozené.

Důležitost otce

Tatínek může dítě podporovat a motivovat k tomu, aby se něco naučilo. Většina tatínků učí děti jezdit na kole, lyžovat, bruslit… Tatínek může dítěti ukázat novou, pro maminky nebezpečnou, činnost. Tatínek umí podpořit ve vytrvalosti. A když se dítěti činnost nedaří, umí dítě povzbudit a zvednout. Tatínek má zkrátka jiné vnímání světa a díky tomu má dítě možnost okolní svět poznat a vyzkoušet si to, čeho se maminka bojí. Tatínkové neřeší mokré oblečení a promočené boty. Tatínkové se nebojí komárů a vos. Pád z kola není problém, kvůli kterému se pláče…

baby-17351_640

Co naučí táta chlapce a co dívky?

Táta může zejména chlapce naučit tomu, co matka nemůže, třeba vyrábět věci ze dřeva, opravovat věci v domě, může si s ním chlapsky pokecat. V pubertě si může syn s otcem popovídat o holkách.

Pro dívku je dobrý vztah s otcem důležitý z hlediska prevence problémů v partnerském životě. Pro dceru je táta první mužský idol.

Pozor, mluví tatínek!

Když mluví otec, děti prý dávají mnohem větší pozor a víc vnímají, co říká. Na rozdíl od matky. Je to způsobeno tím, že ženy při vyjadřování používají více vycpávkových slov, zaobalují věty nedůležitými informacemi. Děti pak část jejich sdělení automaticky vypouští, zatímco muži se vyjadřují jasněji, krátce a podávají zřetelné informace.

Dát tatínkům prostor

Za prvé je důležité, aby maminky daly prostor i tatínkovi, nechť se stará i on. Za druhé je nezbytné dodat tatínkům odvahu, aby si byli jisti, že i oni zvládnou péči o dítě. Nezáleží na tom, zda máte kluka či holčičku. Ať holka či kluk, oba potřebují otcovskou lásku, péči a čas, který s nimi bude táta trávit. A i když mnoho tatínků je velmi zaneprázdněných v práci, mají mnoho koníčku, nebo se jim prostě starat o dítě nechce, protože maminka přece vše obstará, je důležité si uvědomit, že první měsíce a roky s dítětem tak rychle utečou a nikdy už nebudete moc vrátit čas zpátky. Děti vyrostou a zůstanou jen vzpomínky na společně prožité chvíle. S dětmi to není otrava, ony netouží po drahých dárcích. Potřebují tátův čas.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

4 comments on “Co dokáže naučit děti pouze tatínek?

  1. Pingback: javsearch.mobi

  2. Pingback: 2019

  3. Pingback: Muž na mateřské dovolené | Blog Mimulo

  4. Pingback: 5 rad jak zapojit tatínka do výchovy | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia