Main menu

 

Co dělat s dětmi v zimě?

23 Lis 2015

V zimních měsících tráví děti hodně času v domácím prostředí. Doma jsou v teple, je tam příjemně, zatímco za okny je chladno, nevlídno, mrazivo. Ale i v zimním období platí, že pobyt na čerstvém vzduchu je pro děti blahodárný a důležitý.

Pokud je dítě zdravé, nic nebrání tomu, aby část dne trávilo venku na čerstvém vzduchu. Podle psychologů a pediatrů totiž nedostatečný kontakt s venkovním prostředím ohrožuje dětský vývoj. Dítě, které tráví většinu času uvnitř v domě či bytě může mít nedostatečnou imunitu, sníženou pohyblivost, může trpět častěji na obezitu. Nedostatečný pobyt venku přispívá k problémovému chování (hyperaktivita, impulzivita, problémy se soustředěním). Když necháme dítě doma, bude to pro nás rodiče pohodlnější a pro děti možná bezpečnější, dítě však pak spoustu času tráví u počítače nebo u televize, což může mít pro dětskou duši neblahé následky. Dítě, sedící doma, sleduje život jen na televizní obrazovce, chybí mu potřebná interakce se skutečným prostředím.

A young boy dressed for cold weather poses with his red sled in the snow during the winter season.

Zimní příroda dětem nabízí především otevřený prostor pro vlastní neomezený pohyb. Pro rozvinutí dětské fantazie je nejlepší dát dětem prostor, zkrátka nechat je hrát si. Seznamování dítěte s přírodou probíhá spontánně. Ideálně na zahradě u domu, kde rodina žije. Pokud bydlíte v bytě, je to o něco náročnější. Musíte vyrazit na hřiště, do parku, do lesa,… A to i v zimě! Zimní příroda dětem přináší spoustu nových vjemů a aktivit, které v létě nepoznají. Nejobtížnější je přimět se při velkém mrazu nebo plískanicích vůbec vyjít ven. Smiřte se s tím, že se při procházce a zkoumání přírody děti nejspíš umažou. Al jistě budou šťastné!

Tipy na zimní aktivity ve sněhu:

 • Jestliže je sníh a děti mají o sport zájem, je o zábavu postaráno. Ze zimních sportů a radovánek vyzkoušejte – sáňkování, bobování, jízda na igelitu či lopatě. I při těchto aktivitách dbejte na bezpečnost. Dítě, které tyto aktivity ještě nedělalo, nemá s používáním saní a bobů žádné zkušenosti. Plastové boby pak na zmrzlém a uježděném sněhu jsou jak neřízená střela.
 • Děti starší 2,5 let (důležité je, aby bez problémů samostatně chodilo a běhalo) se mohou již postavit na lyže či brusle. Učit je můžete sami, nebo je dát do lyžařské či bruslařské školy.
 • Pokud jsou děti na zimní sporty ještě malé nebo je omrzí, je potřeba vymyslet jinou zábavu. Můžete společně postavit sněhuláka. Malé děti nezvládnou válet těžké koule. Ale s radostí budou dávat sněhulákovi oči, nos, knoflíky.
 • Ze sněhu můžete stavět i něco jiného – domeček, postavičku, zvíře, iglú…
 • Malé děti budou nadšené z barevného sněhu. Potřebovat budete jen plastové láhve, vodu a potravinářské barvivo. Potravinářské barvivo smícháte s vodou, do víčka v PET lahvi uděláte dírku a děti mohou barvit bludiště, obrázky, bábovičky ze sněhu,…
 • Ve sněhu můžete hrát i různé hry. Např. hledání předmětu ve sněhu (do sněhu ukryjeme nějaké předměty, třeba šišky, víčka, kelímky, děti hledají, hrabou, použít mohou i lopatky,..). Takovým způsobem si mohou hrát i na horskou službu, která zachraňuje lidi v lavině.
 • Každé dítě by mělo vyzkoušet koulování. S menšími dětmi házejte sněhovými koulemi na cíl. Při koulování mezi dětmi dbejte na bezpečnost (pozor na zasažení očí tvrdým sněhem).
 • Jestliže máte zahradu nebo volný pozemek, kam můžete s dítětem při sněhové pokrývce jít, vezměte dětské lopaty na sníh a dělejte cestičky nebo bludiště.
 • Kdo by neznal tzv. andělíčky? Dítě si lehne do sněhu a mává rukama a nohama. Nakonec pozorujte nejhezčí obtisky.

Když není sníh, nemusíte sedět doma. Co tedy venku dělat?

 • Sypejte ptáčkům do krmítka a pozorujte je. Vyrobit si můžete i vlastní lojové koule (rozpustíte 100% tuk a smícháte se směsí pro ptactvo, nalijete do kelímku a necháte zatuhnout).

bird-74091_1920

 • Doneste ke krmelci do lesa krmení pro zvěř (kaštany, jablka, bukvice, mrkev).
 • Sledujte, zda se při mrazu na rybníce tvoří led. Jestliže je dost pevný, můžete po něm chodit, klouzat se, nebo vyzkoušet brusle.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia