Main menu

 

Co dělá miminko v děloze?

12 Kvě 2015

Plod, z kterého se v průběhu devíti měsíců strávených v matčině děloze stává reagující a citlivá osůbka, se v bříšku chová podobně, jako se bude chovat po narození. Jediný velký rozdíl je v tom, jak je miminko vyživováno.

Výživa a placenta

Miminko je v děloze vyživováno placentou. Z té také přijímá kyslík. Vše, co matka do těla přijímá, dostává se přes placentu k dítěti. Přes placentu zároveň odcházejí látky, které dítě vyměšuje. Plod je spojen s placentou pupeční šňůrou.

Plodová voda

V bříšku je dítě obklopeno plodovou vodou, která jej chrání před nárazy a infekcí a reguluje jeho teplotu. Dítě plodovou vodu polyká a vypouští ven ve formě moči. Často se stává, že se vody naloká příliš a škytá či kašle, což maminka pocítí jako pravidelné jemné pohyby.

Fetus on Black

Pohyby

Miminko v bříšku kope. Zatíná pěstičky a bije jimi. Dokud je ještě malé a prostor mu to umožní, udělá někdy i kotrmelec. Často si saje paleček. Hrudník dítěte dělá dýchací pohyby, aby se připravil na život mimo dělohu.

Spánek

Dítě velkou část dne prospí a spí a budí se v nepravidelných intervalech. Obvykle bývá velmi aktivní ve chvíli, kdy se maminka snaží usnout.

Zrak, sluch, chuť, obličej

Oči dítěte kryjí víčka až do 28. týdne. Poté již může oči otevírat a zavírat.

Miminko slyší hlasy, hudbu a všechny zvuky. Rozpozná matčin hlas. Prudce reaguje na hlasité a náhlé zvuky, kterých se lekne.

V průběhu vývoje dítěte se vytvářejí chuťové pohárky a kolem 28. týdne velmi dobře rozlišuje sladké, kyselé a hořké chutě. Dokonce má daleko více chuťových buněk, než jich bude mít po narození. Proto pozor na ostrá jídla. Miminko na ně bude pravděpodobně citlivě reagovat.

Výrazy tváře dítěte by vás jistě pobavily – miminko se v bříšku mračí, špulí rty, otevírá a zavírá ústa, šilhá.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia