Main menu

 

Co a jak by měly děti pít?

16 Bře 2015

Dnes již všichni rodiče vědí, že by děti měly dostatečně a zdravě pít. Pojďme se na pitný režim dětí podívat trochu podrobněji. Co by měly děti pít a co naopak ne? Jak děti motivovat, aby dostatečně pily?

Voda sice nepatří mezi živiny a nedodává tělu žádnou energii, přesto je její dostatečný přísun nezbytný pro správné fungování těla. Voda je obsažena v těle každého člověka. U novorozenců tvoří dokonce až ¾ celkové tělesné hmotnosti a s přibývajícím věkem se podíl vody v těle zmenšuje. Ke ztrátám vody z těla dochází vlivem řady metabolických procesů – voda odchází z těla močí, odpařováním z kůže, dýcháním, stolicí. Tyto ztráty je nutné nahrazovat a proto se tekutiny musí přijímat v dostatečném množství. Samozřejmě s přihlédnutím na požadavky každého z nás (věk, zdravotní stav, fyzická aktivita, teplota okolí…).
Zatímco dospělí lidé by měli vypít denně 2,5 – 3 litry tekutin, děti mají potřebu tekujtin větší, protože jejich tělo je tvořeno větším podílem vody. U dětí platí pravidlo, že čím je dítě menší, tím víc tekutin na jeden kilogram své hmotnosti potřebuje.

baby with juice

Co pít?

Základem pitného režimu má být neperlivá stolní voda. Dětem můžeme podávat samozřejmě také vodu z vodovodu nebo vlastní studny s potvrzenou zdravotní nezávadností. Dětem by se voda perlivá podávat neměla. Oxid uhličitý, který perlivá voda obsahuje, dráždí dětský žaludek a může způsobovat jeho překyselení, nadýmání či říhání. Po perlivé vodě se mnohem dřív dostaví pocit uhasení žízně a dítě pak nevypije tolik, kolik jeho tělo potřebuje.
Dalším vhodným nápojem je dětský ovocný nebo bylinkový čaj.
Sladké nápoje by děti pít neměly. Cukr škodí dětkým zoubkům a navíc způsobuje obezitu. Tělo samozřejmě cukr potřebuje, ale příjem obilovin a ovoce zajistí dostatečný přísun cukru pro tělo. Pokud dítěti neslazený nápoj nechutná, je možné nabídnout ochucenou vodu (lehce naředěnou ovocným sirupem) nebo naředěný džus. Ale pozor, těchto nápojů by mělo být max.do 1/3 denní potřeby tekutin.
Důležité je i jakou má nápoj teplotu. Chlazené nápoje žízeň zvyšují, protože vedou k překrvení sliznice hltanu.

Co nepít?

Zcela nevhodné jsou pro děti nápoje obsahující kofein, tedy káva a silný černý čaj nebo colové nápoje. Nedoporučuje se pít 100% ovocný džus, který není naředěn vodou. Neředěný džus totiž obsahuje velké množství cukru, který má za následek rychlý příjem nepřiměřeného množství sacharidů, což není pro dětské tělo příliš vhodné. A také může způsobovat žaludeční potíže, pokud se džus nenaředí alespoň v poměru 1:1.
Někteří rodiče se doplňují pitný režim svých dětí mlékem, ale to však mezi nápoje neřadíme. Obsahuje nejen tekutiny, ale dodává též nenahraditelné vitamíny, minerální látky a bílkoviny a proto je spíš považováno za potravinu, nikoliv za nápoj.
Do celkového denního příjmu tekutin patří i tekutiny z polévek, omáček, voda obsažená v ovoci a zelenině a řadě dalších potravin.

Co dělat, když dítě nechce pít?

Každé dítě se učíb napodobováním. Pokud sami pijete během dne pravidelně a dítě vás vidí, bude vás napodobovat. Vyberte si i vy správné tekutiny a dítě bude dělat totéž.
Pití mějte neustále s sebou, ať dítěti můžete kdykoliv nabídnout láhev či hrneček s vodou, čajem a nabízejte mu je vždy, když je k tomu příležitost. Doma, při hraní, před ochodem na procházku (ale mějte pití i s sebou na procházce), při sportování…
Pokud dítko nechce pít, hrajte s ním hru. Třeba jak se Karkulka před odchodem za babičkou doma ještě napila… nebo jak pijí panenky a plyšáci. Při zalévání kytiček připomeňte dítěti, že i ono by mělo uhasit žízeň.
Nevyhrožujte dětem pitím. Neříkejte: „Dokut to nevypiješ…“. Nevhodné příkazy a zákazy mohou vyvolat negativní odezvu a dítě bude odmítat pití ještě razantněji.
V případě, že má vaše dítě problémy se napít, mějte po ruce nějaké ovoce, zeleninu, nebo mu k obědu připravte silnou polévku, která ho nejen zasytí, ale splní i potřebu tekutin.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia