Main menu

 

Cestovní pas pro dítě

29 Kvě 2015

Čeká vás cesta do zahraničí s dítětem? Léto a čas dovolených se pomalu blíží a vy přemýšlíte, kam letos pojedete. Jak je to s cestovními doklady pro děti si přečtěte v následujících řádcích.Czech_passport_2005_MRZ_cover

Vycestovat z České republiky je možné jen s platným cestovním dokladem. Pokud jedete do zemí Evropské unie, dále těchto zemí: Island, Norsko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Albánská republika, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Chorvatská republika, Makedonská republika, Srbská republika lze cestovat pouze s občanským průkazem. Ovšem pozor! Občanský průkaz můžete použít jako cestovní doklad jen vy, rodiče, nikoliv děti v něm zapsané. Od 1.1.2012 mohou i děti mladší 15 let do uvedených států vycestovat na vlastní občanský průkaz, o který můžete vy rodiče dítěte zažádat.

Pokud dítě cestuje v doprovodu jiné osoby, než je rodič nebo jeho zákonný zástupce, Ministerstvo vnitra doporučuje u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu ověřit, zda kromě platného cestovního dokladu nebude vyžadován ještě písemný souhlas rodičů nebo zákonného zástupce s cestou dítěte do zahraničí.

Typy pasů

Pokud jste se rozhodli pořídit svému dítěti pas, nejprve se musíte rozhodnout, zda budete chtít pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji nebo pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji. Tyto dva typy pasů se liší v době platnosti a také v ceně.

Cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji

Doba vyřízení přibližně 1 měsíc. Dětem do 15 let se vydává na dobu 5 let a jeho vyřízení stojí 100 Kč. Dětem nad 15 let a dospělím se vydává na dobu 10 let a stojí 600 Kč.

Cestovní pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji

Tento typ volí většinou lidé, kteří potřebují pas mít ve lhůtě kratší než 30 dnů. Tento pas se vydává na dobu 6 měsíců a jeho cena je pro děti mladší 15 let 1000 Kč, pro děti starší 15 let a dospělé 1500 Kč.

Rodiče by si měli nejprve zjistit, jaký typ pasu které země vyžadují. Protože některé země vyžadují pas se strojově čitelnými údaji, jiné zase platnost pasu delší 6 měsíců či platnost další měsíce po odcestování. V těchto případech je pak lepší vyřídit si pas se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji. V každém případě je však vhodné před odjezdem do zahraničí informovat se o aktuálních požadavcích a doporučeních, a to na webových stránkách ministerstva zahraničí ČR nebo u zastupitelského úřadu země, kterou chcete navštívit.

Co potřebujete pro vyřízení pasu?

Potřebovat budete platný občanský průkaz rodiče nebo zákonného zástupce a rodný list dítěte.

26.6. 2012 skončila platnost zápisů dětí v pasech svých rodičů. Každé dítě tedy musí mít při cestě do ciziny svůj vlastní cestovní doklad (ať už pas nebo občanský průkaz).

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Cestovní pas pro dítě

  1. Pingback: Balíme s miminkem na dovolenou | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia