Main menu

 

Cestování s dětmi – Kam na výlet

26 Dub 2018

Prázdniny jsou jako stvořené pro rodinné cestování a výlety. Byli jste před dětmi akční a zvyklí cestovat a teď, s malými dětmi či miminkem, přemýšlíte, zda můžete v cestování pokračovat, co s sebou přibalit, co zajistit a na co se připravit? Pak se nebojte. Cestování s dětmi je sice náročnější, než když cestuje dvojice bez dětí, ale možné je, ba někdy dokonce velmi dobrodružné, zábavné a rozhodně nezapomenutelné.

Pokud máte novorozence, pak raději žádné dlouhé trasy a výlety nepodnikejte. Šestinedělí si užijte v poklidu domova. Máte-li však už několikaměsíční miminko či batole, pak si můžete cestování a výlety užít. Důležité je myslet dopředu, plánovat, co vše mít s sebou. Kojící maminky mají po problému. Ty, které nekojí, musí sbalit umělé mléko, lahvičky, konvici na převaření vody a dostatek kojenecké vody na cestu. Pokud budete mít kvalitní zázemí, pak se není čeho obávat. I při cestování s dětmi platí rčení „klidná maminka, klidné miminko“. Vše závisí na tom, na co si s miminkem troufnete. Pokud se na daleké cestování necítíte, pak raději vymyslete, kam na výlet, aby to nebylo daleko. Užít si můžete výlet do přírody či na různá zajímavá místa. Hlavně když budete vy i miminko spokojeni.

Doporučujeme stáhnout si mobilní aplikaci s tipy na výlety a zábavu pro celou rodinu do každého počasí a inspirací pro výlety budete mít nespočet.

 Cesta autem

Nezáleží, jakou pojedete vzdálenost. Důležité je během jízdy dělat pravidelné zastávky, při kterých se s dítětem projdete. Miminku dopřejete jinou polohu, než polohu v autosedačce. Můžete třeba natáhnout na louce deku, ať se miminko může pořádně protáhnout. Mějte dopředu naplánovanou trasu jízdy, protože pokud byste bloudili, mohli byste si cestu o nějakou tu hodinku prodloužit, což s dítětem není nikdy nic příjemného. Pokud jedete delší cestu, pak je ideální jet na noc, kdy děťátko většinu času prospí a vy se vyhnete dopravní špičce. Nezapomeňte vzít s sebou dostatek hraček, plínek a vlhčených ubrousků. Před delší cestou nezapomeňte také na kontrolu vašeho auta. Nezáleží na tom jestli patří mezi nové nebo ojeté vozy, řešit poruchu na výletě není nikdy příjemné.

Bezpečnost na prvním místě

Při jízdě autem dbejte na bezpečnost. Dítě vozte zásadně jen v dětské autosedačce, a to i na krátkou vzdálenost. Jestliže jedete s dítětem sama, pak je lepší dítě v autosedačce umístit vedle sebe na místo spolujezdce. Budete mít na miminkem lepší přehled.Pokud jedete ve dvou, pak je lepší umístit dítě v sedačce na zadní sedadlo.V prostoru nad zavazadlovým prostorem za zadními sedadly by neměly být žádné předměty, které by při prudkém zabrzdění mohly vylétnout a dítě zranit.Pokud chcete, aby se ostatní řidiči chovali k vám ohleduplněji a věděli, že vezete malé miminko, pak si můžete na zadní část auta vylepit znak „baby on board“. Tato značka upozorní ostatní řidiče, že vezete to nejcennější.


TIP: Přečtěte si, kam na letní dovolenou s dětmi – dozvíte se konkrétní tipy na destinace i hotely.


Bezproblémová a příjemná cesta

Aby na dítě nesvítilo přímé slunce, umístěte na okna stínítka. Použít lze také látkovou plenu, kterou napnete do okna. Miminku oblékněte vzdušné a pohodlné kojenecké oblečení. Nejvhodnější je bavlna. V průběhu jízdy kontrolujte, zda není miminko zpocené nebo zda mu není zima. Pokud používáte klimatizaci nebo větráte oknem, pozor na ofouknutí průvanem nebo snížení teploty na příliš málo. Když dítě neprospí celou cestu, mějte s sebou dostatek vhodných hraček, protože „kdo si hraje, nezlobí“. Když se dítě v autě zabaví, nebude plakat, a vy se budete moci soustředit na jízdu. Během jízdy můžete poslouchat příjemnou hudbu, která se bude líbit i dítěti. Pro starší děti je výborným zabavovačem DVD přehrávač, který se dá připevnit na sedadlo před dětmi. Děti mohou v klidu sledovat pohádku. Se staršími dětmi můžete hrát slovní hry nebo sledovat krajinu a povídat si.

Aby nebylo dítěti v autě špatně

Pokud se však dětem dělá v autě špatně a jízdu špatně snášejí, jde o stav, který se nazývá kinetóza, pak je dobré mít v záloze prášek proti nevolnostem (Kinedryl, Nokinal,…). Tento prášek se dítěti podává preventivně asi hodinu před jízdou. Do auta se vybavte dostatečným množstvím vhodných nápojů bez bublinek. Pokud vaše dítě na kinetózu trpí, pak s ním nečtěte, nelistujte knihou, ani nekoukejte na pohádky na DVD. Auto pravidelně větrejte, ať má dítě dostatečný přísun vzduchu.

Kinetóza je nemoc z pohybu. Jde o nepříjemný stav, který vzniká z jakéhokoliv pasivního způsobu přemístění těla. Kromě chůze a těla samozřejmě, ty jsou pro člověka přirozeným pohybem. Při kinetóze dochází k tomu, že oči vidí stále stejnou věc (třeba zadní stranu sedačky v autě), ale v rovnovážném ústrojí ve vnitřním uchu se přelévá tekutina a vytváří se tak informace o pohybu. Zrakové vjemy jsou bez pohybu, ale tělo přitom polohu mění. Centrum, které situaci v mozku vyhodnocuje, může zazmatkovat, protože danou situaci nezná a vysílat tak nepříjemné reakce, jako nevolnost, zvracení. Kinetózou obvykle netrpí miminka (ta jsou zvyklá, že se sama pohybovat neumí, když je nosí maminka…), protože orgán rovnováhy se zcela vyvine asi od dvou let věku dítěte.

Dítěti, které kinetózou trpí, před jízdou dejte jen lehké jídlo, žádná tučná a těžká jídla. Nevhodné je ale cestovat s prázdným žaludkem. Dětem pomáhá sedět po směru jízdy. Dobré je rovněž, když dítě v autě usne. Dále existují různé žvýkačky, lízátka a již zmiňované léky, které se podávají před jízdou. Vždy se řiďte dávkováním na obalu a příbalovém letáku. Na cesty s sebou raději přibalte i igelitový sáček pro případ, že bude potřeba.

Přečtěte si také další články o dovolené s dětmi:

 

Mohlo by Vás také zajímat

3 comments on “Cestování s dětmi – Kam na výlet

  1. Pingback: Vyrážíme s dětmi na kolo | Blog Mimulo

  2. Pingback: Balíme se na dovolenou, ale s miminkem! | Blog Mimulo

  3. Pingback: Letní nebezpečí – úpal a úžeh | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia