Main menu

 

Časté trápení dětí – infekční nemoci

29 Kvě 2015

Infekční nemoci jsou zákeřná onemocnění způsobená viry určité skupiny, a jelikož jsou většinou doprovázena, obzvláště u dětí, vysokými teplotami, byla v dobách našich prababiček smrtelná. Infekční nemoci podle virové skupiny a příčiny nakažení rozlišujeme na kontaktní, na infekce co se šíří vzduchem, průjmová onemocnění, záněty aj.

Dnes již naše nejmenší proti spoustě z nich můžeme chránit především očkováním (spalničky, zarděnky, příušnice), ale stále tu zůstávají nemoci, s kterými se naše děti s jistotou potrápí aspoň jednou v životě. I když jsou běžně léčitelné, mohou mít závažný průběh s řadou nepříjemných projevů a způsobit také psychická traumata. V současnosti infekční chorobou onemocní každé druhé dítě. Jaké to jsou, jak je poznáme a jak jim čelit? Zaměříme se na ty nejčastější.

Infant child baby girl toddler sad crying yelling isolated on a white background

Infekční průjem

Infekční průjmová onemocnění patří k nejčastějším dětským onemocněním. V posledních letech dochází k významné změně jejich výkladu příčin. Ale stále mezi nejčastější vyvolavatele průjmů u dětí patří viry ze skupiny rotavirů a bakterie rodu Salmonella. Téměř každé dítě do tří let věku onemocní virovým průjmem. Často i vícekrát. Nákaza se šíří velmi snadno, přímým kontaktem mezi dětmi a dospělými. Rychlému šíření také napomáhá nedůsledná osobní hygiena. Ale viry odolávají i mnohým dezinfekčním prostředkům. Onemocnění začíná většinou po dvou dnech od nákazy a projeví se nechutenstvím, vzestupem teploty a zvracením. Teprve další den se dostává do popředí potíží nemocného průjem a zvracení ustupuje. Průjem obvykle trvá 4 – 5 dnů. Zvracení a průjem mohou vést k rychlému odvodnění – dehydrataci. Průjem vyvolaný salmonelou mívá podobný průběh. K onemocnění dochází požitím nakažených potravin nebo vody. Přenos kontaktem mezi lidmi je vzácný. Onemocnění může propuknout již po několika hodinách a může mít nejrůznější pozdější komplikace.

Základem léčby průjmu je doplnění tekutin a dietní opatření. Dietní opatření při průjmu se liší podle věku a způsobu výživy dítěte před onemocněním. Stejně jako při zvracení mohou časté řídké stolice vést k rychlému odvodnění dítěte. Pokud se potíže stupňují, průjem se nedaří dietou zvládnout, nezbývá než navštívit lékaře.

Prevence: Průjmu u dětí můžeme předcházet důkladným mytím rukou, omytím zeleniny a ovoce před požitím, dodržování hygienických pravidel při přípravě pokrmů. Při přípravě syrového masa vyčlenit kuchyňské nástroje, prkénka apod., jen pro tyto účely. Po ukončení přípravy je důkladně umýt. Neochutnávat a nepožívat syrová nebo nedostatečně tepelně upravená masa (nedostatečně grilovaná kuřata apod.).

Infekční onemocnění s kožní vyrážkou

Plané neštovice

Plané neštovice jsou třetím nejčastějším infekčním onemocněním. Původcem je virus. Jeho nakažlivost je veliká. Nákaza se šíří vzduchem. Do dospělého věku prodělá plané neštovice téměř každý člověk. Nejčastěji děti onemocní ve školce nebo ve škole, zejména koncem zimy nebo v jarních měsících, ale ani léto není výjimkou. Doba do začátku onemocnění je kolem 3 týdnů. Poté si můžeme všimnout červené vyrážky na krku, za ušima, na obličeji a ve vlasech dítěte, puchýřky jsou naplněné tekutinou a postupně se objeví i jinde po těle. Teplota bývá zvýšená, začátek onemocnění provází nechutenství. Podobné puchýřky lze najít i v dutině ústní. Výsev puchýřků trvá kolem týdne. Puchýřky se vysévají po těle ve vlnách. Kolem desátého dne většinou prasknou poslední puchýřky a dítě přestává být nakažlivé pro ostatní. Získává zároveň celoživotní ochranu před touto nákazou. Virus však zůstává v našem těle a za určitých okolností může, zejména ve stáří, způsobit bolestivý „pásový opar“.

„U většiny dětí proběhne onemocnění zcela bez problémů. Někdy může dojít k druhotnému hnisání prasklých puchýřků. Je třeba, abychom dítěti zabránili v jejich škrábání. Zvlášť nebezpečná je nákaza těhotné maminky 5 dnů před porodem a do 2 dnů po porodu. Narozené děťátko může mít velmi závažné projevy onemocnění, existuje však účinná léčba“, upřesňuje MUDr. Martin Gregora. Dnes již naše děti můžeme očkovat, což je nejúčinnější prevence proti tomuto častému onemocnění. „Předpokládá se, že toto očkování bude zařazeno do pravidelného očkování všech dětí“, dodává MUDr. Martin Gregora.

Baby suffering with chicken pox

Zarděnky

Zarděnky jsou v dětském věku nekomplikovaným virovým onemocněním. Dva až tři týdny po nákaze se objeví příznaky podobné jako u jiné virózy – únava, bolest v krku. Následující den se objeví vyrážka z plochých drobných narůžovělých skvrnek, která svědí a postupuje po těle shora dolů. Do týdne od začátku potíží onemocnění ustupuje. Při horečce podáváme odpovídající množství paralenu. Jiná léčba není třeba. Proti zarděnkám jsou děti očkované. Očkovací látka je součástí očkování proti příušnicím a spalničkám. Nebezpečné jsou zarděnky opět pro těhotné ženy. Pokud žena onemocní v prvních třech měsících, může dojít k poškození plodu.

Spála

Spála je způsobena bakterií z rodu streptokoků. Onemocnění se projeví 2 – 4 dny po nákaze vzestupem teploty a bolestmi v krku jako při angíně (obdobou je spálová angína). Většinou se do druhého dne objeví drobná vyrážka v podbřišku, v tříslech a na vnitřní straně stehen. Podle odborníků neléčená spála (jako většina nákaz streptokoky) může vést k postižení ledvin a srdce či k poruchám nervové soustavy. Včasná antibiotická léčba je nutná a zabrání komplikacím.

Pátá a šestá nemoc

Pátá a šestá nemoc jsou virová onemocnění s vyrážkou, většinou nekomplikovaného průběhu. Doba do začátku prvních příznaků trvá od nákazy kolem 10 dnů. Pátou nemoc charakterizuje splývavá vyrážka začínající v obličeji a šířící se na hřbet rukou a na stehna. Vyrážku mohou provázet příznaky lehkého kataru (katar – typ povrchového zánětu sliznic, provázený značnou tvorbou sekretu, často hlenovitého charakteru) horních cest dýchacích. Do týdne až deseti dnů vyrážka sama zmizí. Pro šestou nemoc je typické, že vyrážce předchází vysoké teploty trvající kolem tří dnů. Teploty poklesnou a na trupu se objeví drobná růžová vyrážka, šířící se na krk a paže. Vyrážka není v obličeji. Do dvou dnů vyrážka sama zmizí. U těchto nemocí stačí doma podávat paracetamol v dávce odpovídající věku a váze dítěte. Dle lékařů jiná léčba nebývá třeba.

Článek pro Vás napsala Daniela Fruhwirtová Hradská

Informace byly čerpány: Šimůnková, M.: Náš malý pacient. Praha, TeMi a Gregora, M.: Péče o dítě. Praha, Grada a weby www.detskypacient.cz, lekarske.slovniky.cz.

Mohlo by Vás také zajímat

3 comments on “Časté trápení dětí – infekční nemoci

  1. Pingback: ABrand

  2. Pingback: neštovice | Blog Mimulo

  3. Pingback: Plané neštovice – neškodná infekce či hrozba? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia