Main menu

 

Čas zbavit se plenek

24 Bře 2016

Rozhodli jste se, že své dítě odplenkujete? Kdy začít dítě učit na nočník? Na toto téma se názory různí. Naučit dítě na nočník může být jednoduché, ale také to může rodiče i dítě dosti potrápit. Odplenkování může dítě zvládnout během několika dnů, ovšem je potřeba, aby dítě chápalo, co po něm rodiče chtějí, a hlavně musí být psychicky i fyzicky na odplenkování připraveno.

Child baby toddler crawling facing backwards from the back rear

Kdy začít?

Těžko se dá určit, kdy je ta vhodná doba k učení na nočník. Každé dítě je jiné. Babičky vám možná budou radit, že jakmile se dítě samo posadí, je na čase začít ho posazovat i na nočník. Podle odborníků je ten pravý čas k učení mezi 1. – 2. rokem věku dítěte. Dítě je na nočník fyzicky i psychicky připravené ve chvíli, kdy dokáže zadržet větší množství moči, kterou poté vyčůrá najednou. Vhodnou chvíli můžete vystihnout tehdy, kdy dítě počůrá menší množství plen za den. Pokud dítě zvládne mít plenku suchou déle než dvě hodiny, vypadá to, že si začíná uvědomovat, kdy čůrá. Zkuste vypozorovat signály, které dítě vydává, když se chystá, že bude konat potřebu. Děti se často přestanou věnovat činnosti, kterou dělaly, zaseknou se, nečekaně přestanou mluvit. V tu chvíli jej posaďte na nočník nebo záchod. Pokud tuto dobu vystihnete a správně načasujete, máte úspěch z půli zaručen. Doporučuje se také dodržovat režim, kdy dítě na nočník posazujete. Např. před spaním, po spaní, po jídle, před procházkou…

Do odplenkování se pouštějte, pokud na to máte klid. Tedy pokud jste v klidu doma, nechystáte se na dovolenou apod. Rodičům se radí být trpěliví a netlačit na pilu. Nejvhodnější na odplenkování je léto. Dítě můžete nechat běhat nahaté po zahradě. Pokud nestihne potřebu udělat do nočníku a počůrá se, nic se neděje. Je teplo. Maminka nemusí převlíkat několik vrstev oblečení jako v zimě.

child-316211_1280

Jak na to?

Vymyslete si pro vylučování nějaké pojmenování, které bude používat celá rodina. Vhodná jsou citoslovce „ee“, „lulu“, „číí“, „pipi“, apod. Nejprve se soustřeďte na odstranění plenek přes den. Noční čůrání následuje až nakonec.

Zkusit můžete i trik s výměnou plen. Savé pleny, které používáte můžete vyměnit za méně kvalitní nebo obyčejné látkové, které budou dítě studit, když budou počůrané. Potom se snažte dítěti vysvětlit, ať do plenky nečůrá, ale ať čůrá do nočníku.

Jestliže má dítě stále nehody, nebuďte zklamaní. Nedělejte z nehody žádnou událost a neukazujte zklamání. Dítě za nehodu netrestejte. Jen ho převlečte do suchého oblečení. Děti mnohem lépe reagují na pochvalu, než na kritiku. Na nočník se nakonec naučí chodit každé dítě. Na dítě by se nemělo tlačit a spěchat. Pokud se dítě brání, je lepší pokusy o odplenkování odložit a za pár týdnů to zkusit znovu.

Spánek a odplenkování

Na spaní nosí děti plenu déle než přes den. Plenu dávejte dítěti na polední spánek do doby, dokud nebude mít plenu suchou po alespoň 14 dní. Jakmile se bude dítě budit se suchou plenou, můžete mu ji zkusit na spaní vzít.

S nočním spánkem je to jiné. Doporučuje se dítěti nechat na noční spaní plenu ještě několik měsíců po denním odplenkování. Jen málo dětí je schopno zbavit se plenky na noc před 3. rokem života. Většina dětí (a zejména chlapečci) mají plenu na noc ještě po 3. narozeninách.

S přáním krásného dne

www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Čas zbavit se plenek

  1. Pingback: O slovo se hlásí nočníček… | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia