Main menu

 

Čas sama pro sebe

19 Kvě 2015

Každodenní péče o domácnost a dítě je dost náročná, a to nejen fyzicky, ale hlavně psychicky. Proto je moc důležité, aby maminka měla možnost udělat si čas jen sama pro sebe a načerpat novou energii potřebnou pro fungování v domácnosti. Každá maminka na mateřské či rodičovské dovolené potřebuje během náročné péče o dítě najít si čas jen pro sebe, protože vyčerpaná a unavená maminka rodině neprospěje. Naopak spokojená maminka – spokojené dítě.

Když se mamince narodí miminko, je celá v eurofii a nadšení a často má spoustu energie. Ta však po čase přejde, jak se s miminkem sžívají. A přichází rutina. Je potřeba udělat si také čas jen sama pro sebe. A vůbec se kvůli tomu nemusí maminka cítit provinile. Stačí chvilka, hodinka bez dítěte, a dobijete si baterky. Vyberte si nějakou činnost, kterou jste ráda dělala, ještě než se vám dítě narodilo. Dostanete se z domu, sejdete se s jinými dospělými a normálně si popovídáte. Přeci jen je to něco jiného než celodenní žvatlání na děťátko. Stačí chvilka oddechu, vy se vrátíte domů svěží na duchu a v dobré náladě.

Nezapomínejte na lidi, s kterými jste se stýkala před narozením dítěte. Je moc prima udržovat dál kontakt se svými kamarádkami či kolegy. Kromě dětí, plen, vaření a uklízení si užijete i popovídání o jiných tématech. Setkání s kolegy z práce navíc usnadní později váš návrat zpět do práce.

Two female friends meeting for a coffee
Takovým časem sama pro sebe ze sebe setřesete nálož zodpovědnosti za děti a dokonalou domácnost. A hlavně se zbavíte pocitu, že o dítě se zvládnete postarat jen vy. Nebojte se. Dokážou to i jiní. Když část svých starostí přenecháte partnerovi, možná to neudělá tak dokonale jako vy, ale vy budete spokojenější a odpočatější. A to přispěje k zachování rodinného klidu.

Využijte chvíle sama pro sebe. Naučte se relaxovat a věnovat se sama sobě. Takový čas můžete využít k návštěvě kadeřnice, vyjít si na procházku či po obchodech, dopřát si příjemnou masáž, zajít si na cvičení nebo zaplavat si, můžete navštívit kavárnu…Zkrátka, dělejte to, co je vám příjemné.

Některé maminky volný čas na mateřské dovolené využívají k dalšímu studiu, třeba různé kurzy, ať už jazykové, umělecké nebo sebevzdělávání v jejich oboru.

Komu svěřit dítě?

Pokud si svou chvilku plánujete užít třeba sportem nebo popovídáním s kamarádkou, svěřte dítě otci. Tatínek bude mít čas věnovat se pouze a jen dítěti a tím se prohloubí jejich vztah. A vašemu malému pokladu nějaká ta hodina týdně strávená jen s tatínkem také prospěje. Dítě ke svému zdravému vývoji potřebuje i jiné podněty a osoby než stále jen maminku.

Pokud tatínek nemůže, obraťte se na někoho z rodiny či přátel. Třeba když budete chtít strávit nějaký čas jen sama s partnerem (otcem dítěte), svěřte dítě babičce, dědečkovi či kamarádce, která je ochotná se o dítě chvilku postarat. Spoustě maminek schází chvíle, které trávily společně s partnerem. Pár hodin strávených ve dvou prospěje vašemu vztahu.

Když je dítě odrostlejší, třeba takové batole nebo předškolák, můžete využít služeb mateřských center nebo dětských kroužků. Zabaví tam vaše dítě a vy budete mít možnost využít volné chvíle jen pro sebe.

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Čas sama pro sebe

  1. Pingback: První krůčky ke zdravé výživě nejen pro maminky | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia