Main menu

 

Bosky nebo v botičkách

30 Čvc 2015

Co je pro děti lepší? Chodit na boso nebo v botičkách? Rozhodnutí je samozřejmě na rodičích, obzvlášť když každý odborník doporučuje něco jiného.

c

Na boso

Zatímco fyzioterapeuti se kloní k chození bosky, což stimuluje nervovou soustavu, akupunkturní body, podporuje to krevní oběh a aktivizuje imunitní systém. Lidé jsou jediný živočišný druh, který si své nohy chrání obuví. Podle fyzioterapeutů jsou boty něco nepřirozeného. A doporučují dětem chodit naboso na nervovném (samozřejmě však bezpečném) povrchu – v trávě, písku, na kamínkách. Problémem podle nich jsou dnešní tvrdé a rovné podlahy, které mají lidé v bytech.

Děti, které ještě neumí řádně chodit, ale jen stojí, obchází dětský nábytek, pevnou obuv rozhodně nepotřebují. A dětem, které jen lezou po čtyřech, boty rozhodně neobouvejte. Při lezení by mohly vytáčet nepřirozeně nožičky do stran. Dětem samotným je nejlépe bosým. Tak nejlépe zjistí, co jejich nožičky dokážou a umí. Bosá chůze má vliv na formování chodidla a páteře. Chodidla obsahují spoustu nervových zakončení, která jsou spojena s vnitřními orgány a tím, jak se bosá chodidla dotýkají při chůzi nerovností na povrchu, neustále dochází ke stimulaci akupresurních bodů, které právě souvisejí s funkcí vnitřních orgánů. Při bosé chůzi jsou dále drážděny nervové receptory (při chůzi v botech zůstávají nečinné). Bosá chůze se považuje za přirozenou masáž.

Když se děti již učí chodit, a chodí bosky, musejí svými chodidly vyrovnávat nerovnosti povrchu. Posilují si tak nožní svalovinu. Právě tyto posílené svaly jsou tak důležité pro udržení klenby ve správném postavení. Plnit svou funkci (tlumit nárazy při chůzi, chránit klouby a páteř) dokáže jen zdravá klenba. Bosá chůze se doporučuje jako prevence na vbočené paty, vbočené palce, ploché nohy, zlepšení imunity. Dále mají nohy výbornou termoregulační schopnost. Pokud jsou dostatečně trénovány na střídání teploty povrchu a prostředí, mohou na takové změny správně reagovat a tak se dokážou samy zahřát. V České republice samozřejmě nemůžeme chodit bosky celoročně, ale dopřát dětem chůzi naboso v létě na zahradě, po trávě, na louce, v kamínkách, v písku,…je to nejlepší, co pro jejich vyvíjející se nožky můžeme udělat.

Jsou místa, na kterých je nezbytné použít boty (ve městě, po silnicích, v zimě,…), pak přichází na řadu kvalitní pevná dětská certifikovaná obuv.

V botičkách

Ortopedi se na toto téma nárorově rozcházejí s fyzioterapeuty. Většina ortopedů doporučuje nosit pořádné boty s tvarovanou stélkou a s oporou okolo kotníku. To proto, aby se nožní klenba vyvíjela dobře, potřebujenoha takovou podporu. Vývoj klenby končí u dětí kolem 7. roku.

Chodící děti potřebují nové a kvalitní boty. Rozhodně se nedoporučuje dědit boty po sourozencích, nebo kupovat levné boty v tržnicích. Když rodiče kupují dětem boty, měli by nejprve změřit obě nožičky. Důležitým údaje je nejen délka nohy, ale také její šířka. Některé děti mají nožičky úzké, jiné širší.

Při výběru dětských botiček se soustřeďte na ohebnost v oblasti prstních kloubů a jak je podrážka ohebná. Před zkoušením botiček zkontrolujte uvnitř bot, zda tam nejsou hrany nebo tvrdé švy, které by dítě mohly tlačit. Nejvhodnějším materiálem na dětské boty je kvalitní kůže. Boty mají být kotníčkové, s pevnou patou a kulatou špičkou (ta poskytne prstíkům dostatek místa) a musí dobře sedět na délku (doporučuje se asi 1 cm volného prostoru před palečkem jako rezerva pro růst a pohyb prstů). Po vyzkouní zkontrolujte, zda nemá dítě na noze otlačeniny.

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Bosky nebo v botičkách

  1. Pingback: Chodí vaše děťátko tak, jak má? Na co si dát pozor a čeho se vyvarovat? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia