Main menu

 

Borelióza u dětí aneb pozor na klíště

13 Kvě 2017

Lymská borelióza je onemocnění, které postihuje kůži, nervovou soustavu, klouby a srdce. Toto onemocnění je dosti zdlouhavé. Trvat může několik týdnů až několik let. Každým rokem se u nás objevuje několik tisíc nových onemocnění. Původcem boreliózy je bakterie Borrelia burgdorferi, což je bakterie spadající do skupiny Spirochet (jako např. bakterie způsobující Syfilis). Borelie se vyskytují u malých savců (hlodavců), lesní zvěře, ptáků, plazů a některých druhů domácích zvířat. Na člověka je přenáší většinou infikované klíště, ale výjimečně je přenos možný i prostřednictvím hmyzu (komár, ovád, moucha, blecha). Přenos z člověka na člověka je možný jen z matky na dítě během nitroděložního vývoje.

Příznaky boreliózy u dětí

Ve většině případů probíhá borelióza bez příznaků. Pokud se příznaky objeví, bývají to nejčastěji kožní projevy. Obvykle mnohočetný a znovu se objevující erytém (zarudnutí kůže), boreliový lymfocytom. Poměrně častá je i obrna lícního nervu.

Mezi příznaky boreliózy u dětí patří plačtivost, únava, nesoustředěnost, dítě si stěžuje na bolest kloubů a svalů. Pokud tyto příznaky přetrvávají, je nutné pokračovat v léčbě. Jestliže se v dětství léčba provede nedostatečně, může to vést později k rozvoji chronického onemocnění.

Borelióza se rozděluje do tří stádií. Všechna stádia nemusí každý pacient prodělat. Je to individuální. První stadium je charakteristické červeným okrouhlým flíčkem v místě přisátí klíštěte. Trvá 14 – 23 dnů. Flek může být velký i více než 5 cm v průměru. Uprostřed je vybledlý. Může být šupinatý. Je nebolestivý. A během týdnů zmizí, ovšem může se do několika dnů opět objevit na jiném místě a menší. Současně s prvním flekem se můžou přidružit další příznaky, které připomínají chřipku (zvýšená teplota, únava, bolest hlavy, svalů a zad, nevolnost, zduření lymfatických uzlin).

Druhé stadium je charakteristické neurologickým a srdečním postižením. U nás v České republice je častým postižením centrálního nervového systému – neuroborelióza. V tomto stádiu se u dětí objevuje nehnisavý zánět mozkových blan, který se projevuje bolestí hlavy, zvracením, světloplachostí, nervozitou, brněním rukou a nohou, nemožností předklonit hlavu a dotknout se bradou hrudníku, zánětem nervových kořenů, různými poruchami hybnosti končetin, změnami citlivosti apod. Objevit se může i obrna lícního nervu, která se projevuje poklesem ústního koutku a spodního víčka na jedné straně tváře. Ve druhém stádiu může být někdy postiženo i srdce, dojít může k poruchám rytmu srdeční činnosti, projevuje se to pocitem bušení srdce. Přidružit se mohou i kožní projevy, zarudlé zduření na ušních lalůčcích, prsních bradavkách, na šourku.

Třetí stadium se objevuje až po dlouhé době (měsíce až roky). Projevy nejsou dány jen přítomností bakterií, ale už se na projevech podílí imunitní mechanizmy obrany proti boreliím, které vedou k přemrštěným a nevhodným imunitním reakcím. Vzniknout mohou změny na různých orgánech (na kůži a kloubech). Kožní projevy mohou postihnout plosky nohou, dlaně rukou, obličej. Postižená kůže má charakter cigaretového papírku s prosvítajícími cévami. Klouby bývají bolestivé a oteklé.

Prevence

Možnost očkování proti borelióze neexistuje.

Při pobytu v přírodě (zejména zalesněných a travnatých terénech) v letních měsících a v klíšťaty promořených oblastech je nutné zvýšit opatrnost. Klíšťata pobývají na stéblech vysoké trávy, takovému terénu je dobré se raději vyhnout.

Před vstupem do přírody použijte repelenty a dětem oblékněte vhodné oblečení (např. dětské body s dlouhým rukávemdětské tepláčky a nezapomeňte na vyšší boty). Nejlépe světlé barvy, aby bylo lezoucí klíště dobře vidět.

Po návratu z přírody dítě ihned řádně zkontrolujte. Čím delší dobu je klíště přisáté, tím se zvyšuje riziko infikování.

Pokud naleznete klíště, je nutné ho okamžitě odstranit. Odstraňuje se pinzetou. Vyvarujte se doteku holýma rukama. Místo s přisátým klíštětem dezinfikujte Jodisolem. Jakmile dezinfekce zaschne, klíště uchopte pinzetou co nejblíže k pokožce, abyste ho chytli hned u hlavičky, a jemným pohybem se ho snažte vytáhnout tak, aby se neutrhla hlavička. Poté ranku opět vydezinfikujte. Pokud se stane, že hlavička zůstala v pokožce, opět použijte dezinfekci. Hlavička by měla po chvíli zaschnout a sama odpadnout. Maximálně se místo zanítí a hlavička vyhnisá. Borelie sídlí v trávicím traktu klíštěte (v jeho břiše). Jestliže jste odstranili tělo, z hlavičky už riziko nákazy nehrozí.

Léčba u dětí

Léčba by měla být podobná jako u dospělých. Tedy za použití penicilinových antibiotik. Pokud jsou neurologické potíže, tak intravenozně. S léčbou se musí začít co nejdřív, aby se zabránilo postupu onemocnění do dalších stádií. Léčba probíhá z počátku doma, kdy dítě bere antibiotika asi tři týdny. Pokud to nezabere nebo dítě první stádium nezpozorovalo a má už vyvinutou neuroboreliózu, je nutné podávat antibiotika ve větších dávkách ve formě infuzí, a to už musí být dítě hospitalizováno po dobu dvou až čtyř týdnů.

Nelze říct dopředu, zda dojde k úplnému vyléčení. Je to velmi individuální. Někdo se vyléčí úplně, u někoho se další projevy (kloubní a kožní projevy) objeví po několika letech po infekci.

Součástí léčby může být i pomocná léčba. Základem je zdravá životospráva zahrnující dostatek pohybu, dostatečnou konzumaci česneku, vitamínu B. Doporučují se také včelí produkty.

Přečtěte si další články na téma dětské nemoci:

 

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Borelióza u dětí aneb pozor na klíště

  1. Pingback: Klíšťata – letní nebezpečí pro děti | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia